Súd rozhodol, že Facebook môže sledovať prehliadanie internetu, dokonca aj odhláseným užívateľom

Add Comment

Súd zrušil obvinenie Facebooku za to, že sleduje aktivity užívateľov. Odôvodnil to tým, že je zodpovednosťou užívateľov chrániť svoju históriu prehliadania.

Navrhovatelia obvinili Facebook, že zneužíva tlačidlá „like“ na iných stránkach, aby sledoval, ktoré stránky užívatelia navštevujú. To znamená, že Menlo Park, spoločnosť s centrálou v Kalifornii, si uchováva detailné záznamy ich histórie prehliadania. Navrhovatelia tvrdia, že to porušuje federálne a štátne zákony na ochranu súkromia a zákony o odpočúvaní.

Americký okresný sudca  Edward Davila zo San Jose v Kalifornii zrušil prípad, tvrdiac, že navrhovatelia nepreukázali žiadne narušenie súkromia alebo žiadnu reálnu ekonomickú škodu, či stratu.

Davila povedal, že navrhovatelia mali prijať kroky na ochranu ich súkromnej histórie prehliadania, napríklad použitím nástrojov Digital Advertising Alliance alebo použitím „skrytého módu“ a nepreukázali, že Facebook nezákonne narušuje alebo odpočúva ich komunikáciu.

„Facebookové záznamy môžu byť jednoducho zablokované, ale navrhovatelia sa rozhodli tak neurobiť,“ povedal Davila, ktorý zrušil aj prechádzajúci päť rokov starý prípad z októbra 2015.

Kliknutie na facebookovský „like“ na stránke tretej strany – napríklad guardian.com – umožňuje ľuďom, aby zdieľali obsah na Facebooku bez toho, aby skopírovali a prilepili link do svojho statusu na sociálnej sieti.

Keď užívateľ navštívi stránku s tlačidlom „like“, webový prehliadač pošle informácie do Facebooku a na server, kde sa stránka nachádza.

„Fakt, že užívateľov webový prehliadač automaticky posiela tú istú informáciu obom stranám neznamená, že jedna strana narušuje komunikáciu užívateľa s inou,“ povedal Davila.

Navrhovatelia nemôžu opäť podať návrh na ochranu súkromia a proti odpočúvaniu, povedal Davila, ale môžu opäť podať podnet za porušenie zmluvných podmienok.

Austrálsky bloger Nik Cubrilovic venujúci sa internetovej bezpečnosti ako prvý objavil, že Facebook zjavne sleduje užívateľov, keď sa odhlásil v roku 2011. Ako odpoveď Cubrilovicovi, inžinier Gregg Stefancik z Facebooku potvrdil, že Facebook používa z bezpečnostných dôvodov cookies, ktoré zostávajú aj po odhlásení (aby zabránili iným pristupovať k účtu), ale spoločnosť nepoužíva tieto cookies na sledovanie užívateľov alebo predaj súkromných informácii tretím stranám.

Ale v roku 2014 začal Facebook používať údaje z prehliadania na doručovanie dát cieľovým reklamným spoločnostiam – čo vysvetľuje, prečo vidíte na Facebooku reklamu na výrobky, na ktoré ste sa už pozerali na iných stránkach.

Aby predišiel znepokojeniu z porušenia súkromia, Facebook predstavil pre užívateľov možnosť ako sa vyhnúť tomuto spôsobu reklamy v rámci užívateľských nastavení.

„Sme potešení z rozhodnutia súdu,“ povedala hovorkyňa Facebooku.

Zdroj: https://www.theguardian.com/technology/2017/jul/03/facebook-track-browsing-history-california-lawsuit

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis