Švajčiarske referendum: Problém, zamietnutý pod koberec, zo sveta nezmizne

S napätím sledovali nadnárodné finančné trhy referendum, ktoré prebehlo v prvú júnovú nedeľu vo Švajčiarsku. Hlasovalo sa tam o piatich témach, z ktorých jedna mala potenciál spôsobiť epochálny posun, keby našla vo všeľudovom hlasovaní v alpskej konfederácii kladnú odozvu. Bola to otázka, či sa má jej ústava novelizovať do takej podoby, aby umožnila zavedenie bezpodmienečného základného príjmu (bedingungsloses Grundeinkommen) pre každého občana a obyvateľa krajiny helvétskeho kríža s trvalým pobytom dlhším ako päť rokov.

Úsilie hnutia Volksinitiative für ein bedingungsloses Grundeinkommen ale neskončilo práve najúspešnejšie. Iniciatívu podporilo iba 23,1%zúčastnených pri celkovej volebnej účasti 46,6% oprávnených voličov. Veľké mienkotvorné médiá okamžite Švajčiarov pochválili ako uvážlivých a zodpovedných občanov, ktorí nechcú spôsobovať svojmu národnému hospodárstvu neúnosné škody. “Koláče bez práce? Příjem od státu v referendu odmítla většina Švýcarů” hlásal titulok webového portálu načítanejšieho českého denníka Mladá Fronta dnes. Mohlo by sa zdať, že za celou touto témou sa môže zavrieť voda.

Desiatky percent

V skutočnosti je tomu a bude tomu inak. Podnety pre kladenie tejto referendovej otázky vôbec nemiznú. Má univerzálnu povahu a týka sa všetkých vyspelých priemyselných štátov, vrátane Slovenska a Česka. Renomovaný slovenský ekonóm profesor Peter Staněk, ktorý sa dlhodobo venuje trendom vo svetovej ekonomike, vystúpil 1. júna s prednáškou, v ktorej upozornil, že do roku 2030 zanikne 60% pracovných miest. Video pod názvom „4. priemyselná revolúcia a jej vplyv na budúci vývoj ekonomiky“ si možno pozrieť na Youtube:

 Prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky Juraj Sinay poskytol vrozhovore denníku Pravda 15. apríla nasledujúci údaj: „Pri ohlásení priemyselnej revolúcie 4.0 nemecké firmy informovali kancelárku Angelu Merkelovú o tom, že postupným nasadzovaním robotov priamo vo výrobe zanikne 36 percent pracovných miest.“ Podľa toho vyzeral aj titulok celého rozhovoru: „Prezident Zväzu automobilového priemyslu SR: Tretinu robotníkov nahradia roboty“

Pravda je denník hlavného prúdu a správa sa podobne ako celoplošné médiá inde v Európe. Podáva znepokojujúce zvesti po lyžičkách, aby upozornil, no nevystrašil. Aj preto vari prináša autor rozhovoru s Jurajom Sinayom 9. júna článok o klesajúcej nezamestnanosti na Slovensku s titulkom, ktorý ulahodí oku každého čitateľa: „Prácu si do dvoch rokov nájde až 70-tisíc ľudí“. A konkretizuje, akých ľudí: „Žiadaní sú operátori výroby, kontrolóri kvality, zvárači, elektrikári, obrábači kovov, CNC nastavovači, skladníci a podobne,“ priblížil Branislav Holík, manažér v personálnej agentúre McROY. „V praxi je veľký záujem aj o šoférov vysokozdvižných vozíkov, pri ktorých firmy dokonca zaplatia aj vodičský kurz nezamestnaným, ktorí podpíšu, že vo firmách ostanú aj po získaní potrebného vzdelania.“

Skôr, než bude neskoro

Utišujúcich článkov tohto druhu nájdeme viac než dosť aj v nemeckej, rakúskej a ostatnej európskej tlači. Stačí sa však hlbšie zamyslieť, čo môže spôsobiť masové zavádzanie robotizácie spolu s umelou inteligenciou, aby sme pochopili, že z menovaných profesií budú ľudia do veľkej miery vytlačení. Väčšina ostane nezamestnaná a nezamestnateľná. Nejaké percento prejde do služieb na čiastočné úväzky, za minimálne mzdy a bez sociálnych istôt. Inak tomu nebude môcť byť v systéme slúžiacom výlučne nadnárodným korporáciám. Tie si vynucujú po celej Európe demontáž sociálneho štátu a likvidáciu sociálnych práv pracujúcich. V podmienkach, keď robotizácia a umelá inteligencia dovoľuje podnikom prudko zvyšovať produktivitu a zároveň znižovať pracovnú dobu zamestnaných ľudí, vyvíjajú korporácie a ich lobisti ostrý tlak na znemožnenie akéhokoľvek prozamestnaneckého vývoja. Francúzi sa proti tomu búria a dlhé týždne už húževnato štrajkujú.

Problém, zamietnutý po švajčiarskom referende pod koberec, treba koncepčne riešiť. Nezamestnateľné ostanú v Európe desiatky miliónov občanov, nehovoriac – podľa očakávaní migračných agentúr OSN – o desiatkach miliónov nových mimoeurópskych privandrovalcov a ich rodinných príslušníkov. Nejaký druh príjmu budú musieť poberať, ak sa má v Európe predísť divokému sociálnemu rozvratu.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply