Svetová banka aktualizovala hranicu chudoby

Add Comment

Svetová banka prvýkrát po 25 rokoch výrazne revidovala definíciu chudoby, uvádza Financial Times. Každého, kto zarába menej ako 1,90 dolára na deň, bude odteraz klasifikovať ako chudobného, čím sa počet ľudí žijúcich v chudobe výrazne zvýši.

Hranica chudoby sa naposledy zvýšila v roku 1990, a to o 25 centov, na súčasných 1,25 dolárov. Vedúce krajiny sa zúčastnili na stretnutí, kde prijali 17 nových, takzvaných „cieľov udržateľného rozvoja“, ktoré určia globálnu politiku rozvoja do roku 2030.

Podľa Financial Times je ťažké predpovedať, koľkých ľudí sa zmena dotkne. Keď však Svetová banka testovala hranicu 1,92 dolára, dospela k výslednému počtu cca 148 miliónov chudobných ľudí.

K najväčšiemu nárastu chudoby dôjde vo východnej Ázii, kde sa počet chudobných takmer zdvojnásobí – zo súčasných 157 miliónov na 293 miliónov ľudí. V Latinskej Amerike sa zvýši o 8 miliónov a bude ich až o 25 percent viac, než aktuálnych 37 miliónov ľudí. V južnej Ázii sa počet chudobných zvýši o 7 miliónov na 407 miliónov. V počte ľudí žijúcich pod hranicou chudoby v subsaharskej Afrike, ktorý aktuálne predstavuje 416 miliónov, sa neočakávajú žiadne zmeny.

Rozhodnutie zmeniť hranicu chudoby vychádza z nových odhadov parity kúpnej sily (PPP), povedal v rozhovore prezident Svetovej banky Jim Yong Kim. „Nemyslíme si, že sme posunuli hranicu chudoby. Jednoducho sme ju aktualizovali na rok 2015,“ povedal.

Zdroj: https://www.rt.com/business/316367-world-bank-poverty-line/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis