Tajný únik pre potkany

Add Comment

Oslobodzovanie miliónového mesta Mossul od Islamského štátu začalo. Ale protiislamská koalícia je vo vnútri príliš rozorvaná na to, aby mohla dosiahnuť rýchle víťazstvo. A nedá sa zbaviť podozrenia, že stratégovia USA sledujú iný plán.

Postup na druhé najväčšie mesto Iraku (v roku 2010 malo 2,9 milióna obyvateľov) pokračuje, ale oslobodzovací zväz zjednocuje celkom rozdielnych aktérov s rozličnými cieľmi: 9.divíziu irackej armády; kurdskú Pešmergu pod vedením prefíkaného a skorumpovaného oportunistu Masuda Barzaniho; sunnitské kmeňové kniežatstvá; desaťtisíce šiítskych milícií z južného Iraku; k tomu špeciálne sily USA a letectvo. V pozadí sa do toho miešajú aj turecké zvláštne komandá a Erdoganove letecké sily. To je živnou pôdou pre trenice, problémy a hnev.

Lesk a bieda

Tak ako Aleppo je aj Mossul doslova legenda: Historické knihy zaznamenávajú nasledujúce míľniky: Mesto bolo založené pod menom Niniveh pred 8000 rokmi; v 7. storočí p. n. l. Bolo hlavným mestom Asýrskej ríše pod Sennacheribom. V 6. storočí p. n. l. bolo dobyté Babylonom (dnešným Bagdadom) a o tisíc rokov neskôr anektované novým islamským impériom, keď mu vládli dynastie Ummajadov a Abbasidov. Od 11. do 12. storočia bolo centrom stredovekého štátu Atabega. Pod osmanskou nadvládou v 16. storočí bolo toto mesto dôležitým centrom ríše, ktorá siahala od Indického oceánu cez Perzský záliv a údolia Tigrisu až po Aleppo a Tripolis v Stredozemnom mori.

Po 1.svetovej vojne chcel Mossul kontrolovať každý. Až nakoniec to boli Briti, ktorí zvládli zatlačiť Turkov a oklamať Francúzov, pričom začlenili Mossul do svojej celkom novej kolónie, k Iraku. Od roku 1958tu  bola pri moci arabsko-národná strana  Baath – až do pádu Sadáma Husseina v roku 2003. Potom sa rozpútalo peklo: Invázia USA a obsadenie, búrlivá nadvláda šiítskej väčšiny pod vedením Nuri al-Malikiho v Bagdade, nakoniec vpád Islamského štátu v roku 2014.

V historickom spätnom pohľade sa ukazuje hrozná paralela: Štát Atabega v 11. a 12. storočí mal približne tie isté hranice ako umelý a falošný islamský kalifát dneška – ku ktorému patrí okrem Mossulu aj 600 km vzdialené Aleppo.

Bitka o Aleppo

Aj tam zúri gigantická vojna (koncom decembra, 29. 12. 2016, sa situácia v Aleppe zmenila na prímerie, pozn. prekl.). Na Západe sa nám nahovára, že „os zla (tak to onálepkovala Hillary Clintonová), ktorá pozostáva z Ruska, Iránu a sýrskeho režimu nemilosrdne bombardovala nevinných civilistov a „umiernenú“ opozíciu, a tak vytvárala nepredstaviteľnú humanitárnu krízu.

Ale veľká väčšina – viac ako tisíc mužov „umiernenej“ opozície patrí vlastne k hnutiu Al-Sham, predtým hnutiu Al-Nusra, ktoré sa chápali ako odnož Aj-Kaidy v Sýrii. Vyzbrojuje ich Pentagón, no napriek tomu vo východnej časti mesta Aleppo džihádistov obkolesili jednotky Baššárovej armády s podporou ruského letectva. Zmena režimu v Sýrii sa stala týmto nemožná – a to robí stratégov USA tak zúrivými. Vo svojom zúfalstve vymysleli plán B: Bitku o Mossul.

Plán Pentagónu je jednoduchým svojím spôsobom podvodom: Ide o zničenie všetkého vplyvu Asadovej vlády východne od púštneho mesta Palmyra, ktoré bolo na jar znovu dobyté. Aj keby bola v priebehu nasledujúcich mesiacov popri oslobodzovaní Mossulu ešte nejaké ofenzíva proti hlavnému mestu IS Raqqa (Rakka), zostalo by ešte v tejto oblasti, ktorá siaha od východnej Sýrie až po západný Irak, ešte vždy dosť „salafistického kniežactva“ – tak ako je to na mape tajných služieb armády Spojených štátov DIA z roku 2012.

Trik Faludža

Sýrsky historik Nizar Nayouf, žijúci v Londýne, potvrdil rovnako ako iné diplomatické zdroje, že Washington a Rijád sa dohodli, že nechajú uniknúť tisíce falošných džihádistov kalifátu z Mossulu smerom na západ, aby mohli utiecť priamo do Sýrie a posilniť tamojších „božích bojovníkov“. Pohľad na mapu bitky ukazuje, že Mossul je skutočne zo všetkých strán obkľúčený – okrem západu.

Americký plán B prekukol jasne šejk Hizballáhu Nasrallah: „Američania zamýšľajú opakovať komplot z Falludže, kde otvorili únikovú cestu pre milíciu IS smerom na východnú Sýriu, ešte predtým, než mohli zacieliť iracké bojové lietadlá na konvoj teroristov.“ Preto by mali iracká armáda a ľudové milície poraziť IS ešte v Mossule, aby ich nemuseli naháňať cez celú púšť až do Aleppa.

Aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov odhalil tajný únik v Mossule: „Pokiaľ viem, nie je mesto úplne obkľúčené. Dúfam, že preto, že to nemohli zvládnuť a nie, pretože to nechceli. Ale tento koridor skrýva riziko, že bojovníci IS by mohli utiecť do Sýrie.“

V každom prípade vytvára Mossul – dokonca viac ako Aleppo – veľmi vážny humanitárny problém. Medzinárodný výbor Červeného kríža odhaduje, že v pasci sedí až milión ľudí. Lavrov hovorí otvorene, keď upozorňuje na to, že „ani Irak ani jeho susedia nemajú v tomto čase kapacity na to, aby ubytovali také veľké množstvo utečencov.“

Ale o to asi nikdy nešlo. Pre USA má najvyššiu prioritu to, že kalifát IS niekde vo východnej Sýrii prežije – len potom môže Pentagón viesť i naďalej svoje intervencie v Sýrii a v Iraku pod zámienkou „boja proti terorizmu“. Viac ako 15 rokov po 9/11 je to ale vždy tá istá pesnička, pomocou ktorej sa obhajuje vojna.

Autor originálu: Pepe Escobar (brazílsky investigatívny novinár), Compact 12/2016  (www.informationclearinghouse.info), mierne skrátené.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis