Ťažba zlata v Ruskej federácii sa bude zvyšovať

V druhom štvrťroku 2016 sa prvýkrát po piatich rokoch znížila svetová produkcia zlata a táto tendencia potrvá niekoľko rokov. V minulých rokoch rástla svetová výroba zlata vďaka zavedeniu nových kapacít a spracovaniu rúd s vysokým obsahom drahého kovu.

Spoločnosť Polymetal International patrí v Ruskej federácii do trojice vedúcich spoločností ťažiacich zlato a je jedným z najväčších výrobcov striebra na svete. Ťaží drahé kovy v Rusku, Kazachstane a Arménsku a svoju súčasnú výrobu drahých kovov v množstve 39 ton (v zlatom ekvivalente) ročne zvýši na 56 ton v roku 2020. Ďalší ruský výrobca zlata, spoločnosť Highland Gold, má ťažobné kapacity v Zabajkalsku a Chabarovskom kraji a po uvedení do prevádzky ložiska zlata Kekura na Čukotke zvýši svoju celkovú výrobnú kapacitu na 15 ton zlata ročne.

V minulosti rastúca svetová výroba zlata už nedisponuje takými priaznivými podmienkami. V tomto roku sú na celom svete iba tri nové významné projekty ťažby zlata, a to v Mexiku, africkom Burkina Faso a Ametystovoje v Rusku.

Napriek tohtoročnému zníženiu svetovej produkcie zlata pokračovalo aj postupné zníženie ceny zlata: z 1 370 dolárov za trójsku uncu v auguste 2016 na 1 266 dolárov za trójsku uncu v októbri 2016. Výkonný riaditeľ spoločnosti Polymetal Vitalij Nesis (bývalý analytik investičnej banky Merrill Lynch v New Yorku a člen moskovského vedenia Mc Kinsey&Comp.) predpokladá, že nepríde ku globálnemu prepadu cien zlata v krátkodobej perspektíve a očakáva ceny 1 250 až 1 300 USD/Oz. Súčasné ceny drahých kovov nestimulujú spoločnosti k novým projektom. Ak sa budú ceny zlata znižovať, povedie to ku konsolidácii (zlučovaniu) v tomto priemyselnom odvetví. Podľa odhadov analytikov sú stimulujúce ceny na úrovni 1 400-1 450 USD/Oz.

Spoločnosť Polymetal získala v roku 2011 prémiové zaradenie na burze fondov v Londýne. Viac ako 50 % jej akcií je voľne obchodovateľných. 11 % spoločnosti patrí českej PPF Group N.V. Petra Kellnera.

Polymetal ťaží v ložisku Varvarinskoje v Kazachstane a v štádiu prípravy sú dva projekty. Za ložisko Kyzyl zaplatil Polymetal 620 miliónov dolárov, čo je preň veľká investícia, avšak ložiská podobnej kvality sú unikátne. Podiel Kazachstanu v celkovom objeme výroby spoločnosti bude v roku 2020 25 %. Pripravuje sa tam nový banský kódex a z tohto dôvodu ešte nie je vypracovaný plán geologického prieskumu.

V Arménsku kúpil Polymetal v tomto roku závod Kapanskij. Jeho súčasná produkcia je viac ako jedna tona zlatého ekvivalentu ročne, avšak v programe je výroba 4 ton v roku 2019.

Predpokladá sa, že Polymetal bude realizovať spoločný projekt ťažby zlata na Čukotke so spoločnosťou Highland Gold, ktorej hlavným akcionárom je Millhouse Romana Abramoviča. Vzdialenosť ložiska Kekura je taká veľká, že vyžaduje vysoké logistické náklady. Napriek tomu znamená závod Kekura pre samotnú spoločnosť Highland Gold podstatný prírastok ťažby zlata. Začiatok výroby je naplánovaný na rok 2019 a v nasledujúcom roku sa počíta s ťažbou 6 ton.

Highland Gold plánuje vyrobiť v tomto roku v troch baniach v Chabarovskom kraji a Zabajkalsku spolu 8 ton zlata. V ďalšom zabajkalskom ložisku Novoširokinskoje zvýši spoločnosť v roku 2018 kapacitu závodu na spracovanie zlatonosnej rudy zo 750 tisíc ton na 1,3 milióna ton ročne, čo zodpovedá zvýšeniu výroby zlata na 4 tony ročne. V Zabajkalsku počíta spoločnosť s dobrým potenciálom Tasajevského ložiska, ktoré sa nachádza v počiatočnom štádiu rozvoja. Jeho zásoby sa odhadujú na 150 ton zlata. Ťažba v tomto ložisku sa predpokladá po realizácii projektov na Čukotke. Po modernizácii závodov v Chabarovskom kraji sa tu plánuje výroba 4 ton zlata ročne od roku 2018. Highland Gold má okrem toho aj ťažobný závod v Kirgizsku a sústavne pracuje na predĺžení životnosti všetkých svojich baní.

Základným problémom pre všetkých ruských producentov zlata je prísun a kvalita rudnej suroviny. Vyžadujú sa veľké investície na geologický prieskum, pretože najmä Ďaleký východ je veľmi málo preskúmaný. Potenciál objavu nových kvalitných ložísk svetovej úrovne je veľmi významný. Rozhodujúci význam má obsah drahého kovu v rude, čo silne závisí od regiónu a jeho infraštruktúry. Ložisko na Urale s obsahom zlata 2 gramy na tonu rudy môže byť veľmi zaujímavé, kým vo vzdialených regiónoch Magadanskej oblasti sa požaduje najmenej 10 gramov na tonu rudy.

Ruskí výrobcovia zlata sa snažia pritiahnuť investície do svojho priemyslu z ruských dcér veľkých čínskych bánk. Je veľmi dôležité, aby sa čínske peniaze z komerčných bánk reálne objavili v Ruskej federácii. Potenciálne môžu ponúknuť veľmi výhodné podmienky.

Na Západe sa vyskytuje významný počet fyzických osôb s disponibilnými finančnými prostriedkami, napr. dôchodcovia, ktorí vedia čosi o geológii a vložia 10 % svojich aktív do prieskumných projektov na spôsob akejsi lotérie. Veľký počet osôb sa zaujíma o banský ťažobný priemysel v Kanade a Austrálii. V Rusku takíto investori do nových geologických prieskumných projektov zatiaľ chýbajú.

Zdroj: Ruský printový týždenník Izvestija

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply