Turecko: Nemecká špionáž je v prípade, že sa potvrdí, „neprijateľná“

Add Comment

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo veľvyslanca Nemecka v Ankare, aby vysvetlil mediálne správy, že tajné služby v Nemecku sledovali svojich spojencov v NATO. 

„Toto je vážna situácia, ktorú treba Nemecku vysvetliť, v prípade, že sú tieto obvinenia čo i len trochu pravdivé, uviedlo v pondelok ministerstvo vo svojom vyhlásení. „Tieto praktiky nie sú v žiadnom prípade prijateľné vo vzťahoch medzi priateľmi a spojencami, ktoré by mali byť postavené na vzájomnej dôvere a rešpekte.“

„Očakávame, že nemecké úrady predložia formálne a uspokojivé vysvetlenie tvrdení uvádzaných v nemeckých médiách a v prípade, že sa tvrdenia ukážu pravdivé, tieto činnosti okamžite ukončia.“

Námestník ministra zahraničných vecí Turecka, Erdogan Iscan, sa stretol s nemeckým veľvyslancom Eberhardom Pohlom, aby vyjadril obavy Turecka.

Nemecko tvrdí, že jeho veľvyslanca na diskusiu „nepredvolali,“ ale skôr pozvali a táto prebehla „priateľským spôsobom.“

Nemecké médiá už predtým uviedli, že štátna federálna spravodajská služba (BND) sledovala Turecko, svojho spojenca v rámci aliancie NATO, najmenej od roku 2009.

Podľa správ, Ankara nepožíva v Berlíne takú úroveň dôvery, akú Berlín vyžaduje od USA, pretože v Nemecku žije mnoho Turkov.

Na tieto vyjadrenia a obvinenia oficiálne reagoval Mehmet Ali Sahin, podpredseda Tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja, ktorý povedal, že takéto správy vyžadujú prešetrenie.

„Som toho názoru, že je potrebné tento problém riešiť naozaj vážne. Naša vláda a ministerstvo zahraničných vecí vykonajú nevyhnutné prešetrenie obvinení,“ povedal.

Provládny Turecký denník Sabah povedal, že vyšetrovanie sa už začalo. Zástupkyňa hovorcu Merkelovej, Christiane Wirtz, sa k správam o špionáži vyjadriť odmietla, ako v pondelok uviedla agentúra Reuters.

Spravodajská činnosť Nemecka podlieha dohľadu vládneho výboru, ktorého motivácia a rozhodnutia sú prísne tajné, vysvetlila.

Wirtz povedala, že „Nemecko s Tureckom úzko spolupracuje v mnohých rôznych oblastiach,“ vymenujúc ako oblasti spoločných záujmov medzi Berlínom a Ankarou vojnu v Sýrii a iracké povstanie.

V nedeľu hovorca spravodajskej služby BND povedal, že Nemecko „v zásade“ nevykonáva špionáž proti priateľským štátom, ako je USA, s tým, že akékoľvek „náhodné nahrávky sú okamžite vymazané.“

Nemecké médiá citovali nemenovaných úradníkov, ktorí tvrdili, že tento postoj sa nemusí nevyhnutne vzťahovať na všetky krajiny NATO, vrátane Turecka.

V minulom roku sa po tom, čo sa vďaka úniku informácií zo strany informátora Edwarda Snowdena zverejnilo, že americké tajné služby odpočúvali osobný telefón Angely Merkelovej, nemecká kancelárka vyjadrila, že „Špehovanie medzi priateľmi je úplne neprijateľné.“

Opozičné strany vo vnútri Nemecka obvinili Merkelovej vládu z pokrytectva.. Po výkriku nad špionážou NSA, je „nepochopiteľné,“ že Nemecko „aktívne špehuje spojenecké štáty,“ povedal Simone Peter, jeden z vodcov strany Zelených.

Katja Kipping z Ľavicovej strany obvinila BND z toho, že je „štátom v štáte“ a vyzvala organizáciu, aby konečne prešla pod demokratické riadenie.

Preklad z RT

Zem & Vek

Pridaj komentár

& Časopis