Turecko vydiera Európu migrantmi

Add Comment

Vstup Ruska do občianskej vojny v Sýrii na prelome septembra a októbra poskytol Turecku a jeho veľmocenskému patrónovi za Atlantikom nové príležitosti k presadzovaniu vlastných záujmov na účet Európy. Regionálnych i globálnych.

Nechalo sa Rusko vlákať do americkej pasce?

Potešili sa najmä tie záujmové kruhy vo Washingtone, ktoré tlačili Moskvu do dilemy nad tým, či má ponechať sýrskeho spojenca napospas osudu, alebo sa má pokúsiť zabrániť tomu, aby sa Sýria a jej prezident dočkali podobného konca ako prednedávnom Líbya a jej vodca Muamar Kaddáfi. Z pohľadu týchto stratégov sa Kremeľ nechal vlákať do pasce, keď sa pustil do vojenskej intervencie, ktorá mu bude možno rovnako osudná ako desaťročná vojna Sovietskeho zväzu v Afganistane. Letecké útoky bez zapojenia pozemných síl a obsadenia dobytého územia dokážu iba rozprášiť oddiely hnutia Islamský štát (IS), a podnietiť ich k presunu do iných oblastí. Nie však zlomiť v nich odhodlanie šíriť učenie Proroka so zbraňou v ruke po svete.

Uzavretie rusko-iránsko-iracko-sýrskej protiteroristickej koalície postavilo susedné Turecko (Rusko s ním susedí spoza severného pobrežia Čierneho mora) na opačnú stranu barikády. Novú formáciu vníma ako nástroj na záchranu vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asáda. Toho démonizuje v súzvuku s Washingtonom ako hlavnú prekážku dovedenia boja proti IS do víťazného konca. Z tejto mystifikácie vyvodzuje Ankara druhú, že Rusko bojuje viac proti prozápadným povstalcom v Sýrii ako proti tamojším zoskupeniam IS. Turecko otvorene cvičí, vyzbrojuje a zásobuje týchto tzv. umiernených povstalcov, pričom podobným spôsobom tajne podporuje fanatických islamistických radikálov, vrátane IS.

Erdoğan vyrukoval s ultimátami a podmienkami

Vyhrocovanie vojenského napätia v regióne s perspektívou rozpútania tzv. zastupiteľskej vojny Západu s Ruskom na bojiskách v Sýrii vrhá Turecko späť do obdobia studenej vojny. Koketovanie s Ruskom v oblasti energetiky a obchodu, vrátane obchádzania protiruského embarga vyhláseného Washingtonom a Bruselom, prestáva byť pre Ankaru mysliteľné a možné. „Diplomacia šarmom“, ktorú turecký prezident sporadicky používal voči Rusku, stráca zmysel. Americko-ruský veľmocenský konflikt ho surovo vtiahol do šachovej partie ako figúru Američanov. Ak chce byť aspoň strelcom, a nie ľahko obetovateľným pešiakom, musí útočiť, kam ho majster nasmeruje.

Piateho októbra vyslal z poverenia svojho majstra do západnej Európy tureckých diplomatov dohadovať podmienky pribrzdenia masovej migrácie z Ázie a Blízkeho východu cez turecké územie. Sám sa vybral na dva dni do Bruselu, aby sa osobne presvedčil, do akej miery budú jeho hostitelia pripravení plniť pokyny Washingtonu interpretované navonok ako požiadavky Turecka. Začal varovaním, že zo Sýrie by mohli pred vojnou utiecť ďalšie tri milióny ľudí (1). Poslancom Európskeho parlamentu o tom referoval predseda Európskej rady Donald Tusk po schôdzke s nevrlým Turkom. Európanom, zdeseným z milióna neregistrovaných migrantov očakávaných tento rok a z ďalších na obzore, prejavil Erdoğan ochotu dohodnúť sa na spolupráci pri utesňovaní vonkajších hraníc EÚ. Ovšem za istých podmienok.

Prvá: Európska únia sa musí pripojiť k USA a Turecku vo výcviku protiasádovských rebelov. Z doterajších skúseností z Iraku, Líbye a Sýrie je už i laikom zrejmé, že väčšia časť týchto žoldnierov sa natoľko zradikalizuje, že rozšíri rady teroristov, proti ktorým bude treba viesť vojnu všade tam, kde sa objavia. Európania tak budú musieť zadovažovať teroristom nový dorast a potom proti nemu viesť vojny.

Druhá: Pre civilné obyvateľstvo a utečencov v severnej Sýrii vytvoriť ochranné pásmo pred krviprelievaním v občianskej vojne. Samozrejme, v réžii Západu, napriek očakávaným protestom Damasku i Moskvy.

Tretia a najdesivejšia: účasť EÚ na zriadení bezletovej zóny nad týmto pásmom a na vymáhaní jej dodržiavania. (2) Bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN by to bol protiprávny akt. Brusel, poučený z takéhoto triku v Líbyi, keď poslúžil ako zámienka na leteckú ofenzívu proti Kaddáfiho vládnym vojskám a na rozbitie líbyjského štátu, má zo spoluviny na takejto hrôze oprávnený strach.

Juncker hovorí otvorene o diktáte Washingtonu

Niektoré nemecké denníky avizovali (3) pred návštevou R. Erdoğana ochotu Ankary zapojiť sa do plánu EÚ na spoločnú ochranu hraníc schengenského priestoru s Tureckom, najmä v úseku s Gréckom. Jeho nekompromisné vystupovanie však znemožnilo eurokracii v Bruseli pristúpiť na tieto ultimáta, a to s plným vedomím, že tým rozhnevajú Washington. Ponúkli Erdoğanovi miliardu eur na pomoc sýrskym a irackým utečencom v tureckých táboroch, no ten ich vysmial, že je to málo, pretože náklady na prevádzku sú mnohonásobne vyššie. Ani prísľub urýchlenia prístupových rozhovorov o vstupe Turecka do EÚ príliš nezabral. Erdoğan a väčšina Turkov už o členstvo v slabošskej chradnúcej únii ani veľmi nestojí.

Najvyšší činitelia EÚ prestávajú zatajovať bezmocnosť pred diktátom Washingtonu. Na webovej stránke Európskej komisie http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I109691&sitelang=en&videolang=INT si možno pozrieť takmer dvojhodinový záznam debaty predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera z 8. 10. na konferencii v juhonemeckom Passau. Mala veľavravný názov: „Euro, Rusko, utečenci – Budúcnosť Európskej únie“. Podrobne o nej informoval miestny denník Passauer Neue Presse. „Táto utečenecká kríza potrvá roky“, citoval (4) Junckera a poukázal na skutočnosť, že v okolí Európy sa pohybuje 25 miliónov utečencov. Svetové tlačové agentúry, počínajúc Reuters (5), priniesli z debaty Junckerov výrok patriaci do kategórie tzv. politicky nekorektných. Týkal sa vzťahov EÚ k Rusku, no ostáva výstižný i vo všeobecnej rovine: „K Rusku treba pristupovať slušne. Nemôžeme si nechať náš vzťah s Ruskom diktovať od Washingtonu.“

36-sekundový výrez z videa len s týmto priznaním Junckera v nemčine ponúka Youtube na adrese https://www.youtube.com/watch?v=W64wqNw4Fa0 <https:www.youtube.comwatch?v=W64wqNw4Fa0

Zdroje:
(1) http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ankara-varuje-ze-ze-syrie-by-mohly-uprchnout-dalsi-miliony-lidi/1266516
(2
) http://www.euractiv.com/sections/global-europe/erdogan-tells-eu-act-syria-or-get-ready-accept-more-migrants-318243
(3
) http://www.reuters.com/article/2015/10/04/us-europe-migrants-eu-turkey-idUSKCN0RY0JF20151004
(4
) http://www.pnp.de/nachrichten/bayern/1832090_Juncker-in-Passau-Keine-neuen-Mauern-in-Europa.html
(5
) http://uk.reuters.com/article/2015/10/08/uk-eu-juncker-russia-idUKKCN0S22MF20151008

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis