Túžba vyrovnať sa bohom

Tagged With: , , , , , Add Comment

„Umelá inteligencia je budúcnosťou nielen pre Rusko, ale pre celé ľudstvo,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin začiatkom septembra na besede so študentmi a zdôraznil, že „kto sa stane v tejto sfére lídrom, bude vládcom sveta“.

Tieto jeho výroky zaplavili médiá hlavného prúdu i alternatívu, pričom servery ako YouTube ich vsadili do kontextu, že aj Rusko sa zapája do pretekov v rozvíjaní vyspelej umelej inteligencie.

Prenesme sa z Ruskej federácie do susednej Čínskej ľudovej republiky. Koncom októbra tam prebehol ostro sledovaný 19. zjazd monopolne vládnucej Komunistickej strany Číny. Koná sa iba raz za päť rokov, trvá vyše týždňa a schvaľuje program rozvoja krajiny pre nasledujúcu päťročnicu. Generálny tajomník Si Ťin-pching, ktorý je okrem iného aj prezidentom najľudnatejšieho štátu sveta, počas svojich vystúpení oboznámil domácu a medzinárodnú verejnosť aj s podrobne vypracovaným programom na dosiahnutie svetového prvenstva Číny vo vede a technike do roku 2030. Nechýbala v ňom ani zmienka o primáte na poli umelej inteligencie. O niekoľko dní po skončení zjazdu sa do umelej inteligencie zahryzli vládnuce kruhy Spojených štátov a začali sa k nim vyjadrovať predstavitelia nadnárodných podnikateľských skupín. Medzi takých, ktorí zatiaľ navonok prejavujú americké vlastenecké cítenie, patrí Eric Schmidt, výkonný riaditeľ Alphabet, Inc., materskej spoločnosti globálnej informačnej chobotnice Google. Na samite o umelej inteligencii a globálnej bezpečnosti (Artificial Intelligence and Global Security Summit) vo Washingtone varoval pred čínskym rozmachom umelej inteligencie slovami: „Verte mi. Tí Číňania sú dobrí. Je to jednoduché. Do roku 2020 nás dobehnú, do roku 2025 nás predbehnú a do roku 2030 ovládnu celé priemyselné odvetvie umelej inteligencie.“

Podľa všetkého tu máme súperenie troch veľmocí o dosiahnutie prvenstva vo vývoji a využití umelej inteligencie, a tým o postavenie superveľmocenskej hegemónie v 21. storočí. Šéf Googlu, ktorý zároveň sedí v kresle predsedu poradného výboru pre inovácie pri americkom ministerstve obrany (Defense Innovation Advisory Board), preto brnká na vlasteneckú strunu a nabáda Spojené štáty, aby nezaostávali v súťaži s oboma hlavnými súpermi.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/162-December-2017

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis