Ukrajinskí radikáli počítajú s majdanom v Moskve

Add Comment

Za anonymnými skupinami, ktoré v mene ruskej nesystémovej opozície vyzývali k novej protestnej akcii 2. apríla, stojí „ukrajinská strana“. Zatiaľ čo funkcionári opozícii sa odvracajú od samozvaných „spojencov“, na sociálnych sieťach sa objavujú statusy s výzvami na prevrat. Výzvy sa objavujú prostredníctvom falošných, vymyslených účtov v sociálnych sieťach.

V súvislosti s objavujúcimi sa výzvami k organizácii protestných akcií na internete… GU MVD Ruska v hlavnom meste poznamenáva, že na radnicu nebola podaná ani jedna žiadosť na podobné masové podujatie na tento deň,“ cituje TASS oznámenie moskovskej polície.

Pripomíname, že už skôr sa na sociálnych sieťach objavili anonymné výzvy ísť 2. apríla na nový „mierový míting“ proti vláde. V súčastnosti organizátori, ktorí sami seba nijako neoznačujú, vyzývajú „ukončiť vojenské operácie na Ukrajine“ (kde Rusko nič také neuskutočňuje) a v Sýrii, a taktiež žiadajú odstúpenie ministerského predsedu Medvedeva.

Tematika výziev sa líši od hesiel, ktoré sa používali v čase nedávnej nepovolenej akcie, a najviac pripomínajú krvavé udalosti na kyjevskom majdane v roku 2014. Jedno z videí, umiestnených na YouTube, sa začína zobrazením prezidenta Vladimira Putina so samopalom opretým o jeho zátylok a s pripomienkou vojenského prevratu, v ktorý anonymný autor verí a dúfa. Komentáre v druhom videu vyzývajú k hádzaniu molotovových koktajlov na políciu. Generálnaprokuratúra oznámila úmysel Roskomnadzoru požiadať o obmedzenie prístupu k internetovým zdrojom, vyzývajúcim ísť na nepovolenú akciu.

Podľa ukrajinského čísla

Existuje celá séria dôkazov, že za organizovaním nepokojov v Rusku sú zodpovedné internetové skupiny koordinované ukrajinskými účastníkmi a že kampaň na sociálnych sieťach s výzvami k provokáciám podľa vzoru kyjevského majdanu z roku 2014 je organizovaná z Ukrajiny.

Prvý pokus uverejneniť informácie o „mierovom mítingu“ 2. apríla na Twiteri patrí anonymnému užívateľovi používajúcemu meno analogické s rovnako pomenovanou skupinou na sociálnej sieti. Sociálna skupina používa číslo platobného systému, zaregistrovaného na ukrajinské telefónne číslo. Veľa okolností umožňuje dospieť k záveru o účasti „ukrajinskej strany“ k inšpirovaniu protestných akcií.

Bolo zistené, že skupiny na sociálnych sieťach, cez ktoré sa vkladali výzvy ísť na akciu 2. 4., mali falošný charakter. Spočiatku sa oznámenia rozmiestňovali prostredníctvom falošných profilov, imitujúcich reálnych užívateľov a publikovali sa s pomocou botov – programov automaticky generujúcich oznámenia.

Podarilo sa vyjasniť, že „najpopulárnejšia“ skupina na sociálnej sieti, ktorá bola vytvorená okamžite po „mierovom mítingu“ zorganizovanom Alexejom Navaľnym 26. 3., za 3-4 dni nabrala niekoľko tisíc odberateľov. Pritom vzbudzuje podozrenie, že skutoční aktivisti nesystémovej opozície, zúčastnení na protestných akciách a s úmyslom „ešte prísť“, oznámenia tejto skupiny nezdieľali.

Podľa vyhlásenia Ľudmily Sobolovej – právničky Fondu boja proti korupcii (spojeného s Alexejom Navaľnym), administrovaním druhej skupiny rozširujúcej výzvy k mítingu „RosPil – vojna korupcii – Alexej Navaľnyj“ sa zaoberá nejaký aktivista, ktorý nemá žiadny vzťah ani k „projektu RosPil“, ani k fondu FBK.

Analýza obsahu najaktívnejšej z týchto internetových skupín ukázala, že väčšia časť užívateľov pridaných do skupiny sú boty (roboticky pridaní falošní užívatelia). Falošným sa ukázal aj profil administrátora skupiny. Kontakty, uvedené na stránke pre dobrovoľné príspevky, vedú na stránku „skupiny Happy Santa“, zaoberajúcou sa vytváraním a predajom botov na zvýšenie obratu na sociálnych sieťach.

Profil s priateľmi je možné kúpiť cez akýkoľvek vyhľadávací systém. V súčastnosti ukrajinský bot s 3-4 tisícmi „priateľov“ stojí asi 120 rubľov, a s 2-3 tisícmi asi 80 rubľov.

Opozícia popiera neočakávaných „pomocníkov“

V oznámení GU MVD Moskvy sa poznamenáva, že tí, ktorým pripisujú organizáciu tohto podujatia, popierajú svoju účasť aj v organizácii, aj v šírení správ.

Dokonca aj aktivista nesystémovej opozície Mark Gaľperin, predtým vyzývajúci ísť 2. Apríla „na prechádzku“, vo svojich komentároch na sociálnych sieťach objasnil, že nemá žiadny vzťah k tejto skupine, ktorá vedie hlavnú agitáciu.

V okruhu organizátorov nepovoleného podujatia, ktoré sa uskutočnilo minulý víkend v Moskve, potvrdili, že nemajú žiadne spojenie s novou iniciatívou. Ako bolo povedané vyššie, účasť popierajú vo fonde FBK Alexeja Navaľného. Popierajú ju aj druhí aktivisti nesystémovej opozície. V piatok predstavitelia „Otvoreného Ruska“ Michaila Chodorkovského, strany PARNAS, Jabloko a hnutia Nová opozícia Marka Gaľperina nepotvrdili svoju spoluúčasť na tejto protestnej akcii.

Spočiatku sú plánované masové nepokoje

Korporátnaprávnička Júlia Remeslo je presvedčená, že anonymní organizátori akcie chceli spôsobiť ďalšiu provokáciu podľa scenára majdanu s podpaľovaním pneumatík a hádzaním kokteilov Molotova. „V tomto prípade dokonca nejde ani o to, aby sa pokúsili úradne schváliť akciu. Od začiatku plánovali vytvárať masové nepokoje. Ich cieľom je spôsobiť destabilizáciu podľa majdanského scenára a arabskej jari. Je to snaha, aby sa tieto podujatia sstali permanentné, aby bola situácia v štáte destabilizovaná takmer každý deň,“ povedala Remeslo novinám Vzgľad.

Noviny Sobesednik dodávajú, že práve Navaľnyj a jeho prívrženci, ktorí pozývali na nepovolené podujatie 26. marca, nesú čiastočnú zodpovednosť za súčasné výzvy a za tie následky, ktoré môžu spôsobiť podobné akcie v budúcnosti. Je to logické – veď práve takto sa rodí extrémizmus. Navaľnyj pozýval na nepovolenú akciu a ona sa uskutočnila bez osobitných excesov. Výzvy zvučiace cez ukrajinských botov pripravujú ľudí na niečo podobné – ale výsledok tentoraz môže byť oveľa smutnejší.

„Pracujú synchrónne“

Profesor NIU VŠE Oleg Matvejev pripomenul novinám Vzgľad, že na Ukrajine existuje od roku 2014 Ministerstvo informačnej politiky, vytvorené na návrh šéfa Ministerstva vnútra Arsena Avakova. Minister Jurij Stec pracoval dlhý čas v dozornej rade „5 kanála“ (ktorý ovláda Petr Porošenko), a taktiež riadil oddelenie informačnej bezpečnosti pri Národnej garde.

„MinStec“, ktoré porovnávajú s orwellovským „ministerstvom pravdy“, kuríruje prácu desiatok skupín, v ktorých sa nachádza niekoľko tisíc ľudí. Ich úlohou je vytvárať profily akoby ruských užívateľov. Aby tieto profily neboli podobné na práve zaregistrovaných botov, umelo ich „robia staršími“, to znamená, že ich vykupujú u súčasných užívateľov, a potom menia registračné údaje.

„Toto je možné urobiť, kúpiť starý profil (účet) u človeka. Zmenia miesto registrácie vo Vinici, Mariupole, Kyjeve atď. na Moskvu, Sankt Peterburg, Novosibirsk… Týmto spôsobom je takmer nemožné zistiť, že je človek z Ukrajiny,“ povedal Matvejev novinám Vzgľad.

Efektívne bojovať s podobnou pochybnou činnosťou je podľa Matvejeva možné len s pomocou sprísnenia zákonodarstva. „Je potrebné upraviť zákonodarstvo na takú úroveň, ako vo všetkých civilizovaných krajinách. Sú za to obrovské pokuty, väzenie za nepovolené mítingy, ktoré sa musia ukončiť. Následky pre organizátorov musia byť veľmi vážne,“ doložil Matvejev.

Zdroj: https://www.vz.ru/politics/2017/3/31/864403.html

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis