Ukrajinskú Sberbank predali s veľkou zľavou

Add Comment

V roku 2014 Gref osobne poradil Michailovi Gucerievovi predať futures na ropu v predvečer obrovského pádu kurzov. Táto rada priniesla Guceriovovi asi 1 miliardu čistého zisku. Evidentne prišiel čas na odvetné gesto. Týmito slovami analytici objasňujú motiváciu rekordného predaja dcérskych štruktúr Sberbanky na Ukrajine, čo sa týka času a obchodu.

Ruská Sberbanka predáva ukrajinskú dcéru lotyšsko-bieloruskému konzorciu. Právne záväzný dohovor bol podpísaný 27. marca, uzatvorenie obchodu sa očakáva v prvom polroku po schválení regulátorov.

Sberbanka vyjadrila nádej, že rozhodnutie o predaji „dcéry“ spôsobí odblokovanie jej kancelárií a obnovenie normálnej činnosti na Ukrajine. Proces sa už začal. V Kyjeve sa spustilo odblokovanie centrálnej kancelárie Sberbanky, oznámil zdroj RNS, oboznámený so situáciou.Kupcami sú neveľká lotyšská banka Norvik Banka a jeho hlavný akcionár, občan Veľkej Británie, Grigorij Guseľnikov, a taktiež občan Veľkej Británie Said Guceriev a jemu patriaca bieloruská spoločnosť.

Guseľnikov je bývalý člen rady riaditeľov Binbanky a Said Guceriev syn šéfa rady riaditeľov RussNefti Michaila Gucerieva, jedného zo spolumajiteľov ruskej Binbanky, ropnej spoločnosti „Slavnefť“ a množstva elitných nehnuteľností. Said skončil londýnsku školu a Oxfordskú univerzitu, pracoval v spoločnosti Glencore, a teraz uskutočňuje priame investície do rôznych sfér ekonomiky po celom svete. Samotný Guceriev hodnotí túto kúpu ako výhodnú investíciu. „Kupovaná banka ma výbornú infraštruktúru: do jej platformy boli predchádzajúcim vlastníkom Sberbank RF vložené stovky miliónov dolárov. Je to solídny základ pre rozvoj a kvalitatívny rast projektu,“ predpokladá.

Nie je vylúčené, že syn Michaila Gucerieva sa stal investorom do riskantných ukrajinských aktív Sberbanky nie náhodou. German Gref (šéf Sberbanky RF) má dávne pracovné vzťahy s rodinou Gucerievových. V roku 2014 konkrétne Gref poradil Michailovi Gucerievovi predať ropné futures v predvečer obrovského pádu kurzov. Táto presne načasovaná rada priniesla Gucerievovi asi 1 miliardu dolárov čistého zisku. Zrejme teraz prišiel moment odvetného gesta – súdi investičný analytik Global FX Sergej Korobkov.

Guseľnikov chcel podľa údajov Komersantu už dávno kúpiť ukrajinskú Sberbanku, hoci predtým mu prekážala vysoká hodnota aktív. Potenciálni kupci spočiatku oceňovali ukrajinskú dcéru Sberbanky na 450 až 680 miliónov dolárov. Napriek tomu sa obchod uskutočnil za súčasných podmienok zjavne s veľkou zľavou.

„Kapitál ukrajinskej dcéry Sberbanky predstavuje asi 150 miliónov dolárov – i to je maximum, s ktorým v súčasných podmienkach, podľa nášho názoru, môžete počítať,“ povedal novinám Vzgľad vedúci oddelenia analýzy finančných trhov Kit Finance Broker Vasilij Konosov.

Pre lotyšskú banku a Guseľnikova je tento obchod možnosťou rozšíriť svoj biznis. Na porovnanie: ak aktívum ukrajinskej Sberbanky je 2,2 miliardy dolárov, má sieť vyše 150 pobočiek a viac než 1 milión zákazníkov, tak Norvik Banka má len 150-tisíc zákazníkov (hoci v Lotyšsku ide o veľkú spoločnosť). Novímajitelia plánujú rozvíjať jej aktivity na európskych trhoch. Predseda predstavenstva Oliver Brauell vyhlásil podporu európskej voľby Ukrajiny a vieru v to, že „ukrajinská ekonomika prešla najnižším bodom krízy“.

Skutočný vplyv na samotnú Sberbanku tento obchod mať ale nebude. „Všetky aktíva zviazané s Ukrajinou, vrátane úverového portfólia dcérskej štruktúry, jej financovanie a taktiež investície do suverénnych dlžných úpisov Ukrajiny a ukrajinské korporátne cenné papiere predstavujú len asi 0,1 % čistých konsolidovaných aktív Sberbanky k 31. decembru 2016,“ vyhlásila pre RIA Novosti riaditeľka oddelenia Finančných inštitúcií S&P Global Ratings Natália Jalovskaja.

Jejasné, že keby Sberbanka predávala ukrajinskú vetvu svojho finančného impéria pred pár rokmi, cena by bola oveľa vyššia, hovorí Korobkov. Ale predaj hoci aj za časť hodnoty je vždy lepší ako jednoduché ukončenie podnikania.

Podľa verzie internetovej stránky Banker.ua, ukrajinská dcéra Sberbanky sa nachádza na štvrtom mieste medzi ukrajinskými bankami podľa objemu aktív – 47,2 miliardy hrivien, resp. 1,7 miliardy dolárov. „Ešte pár rokov dozadu ukrajinské aktíva prevyšovali 2 miliardy dolárov. Minulý rok Sberbanka dokapitalizovala svoju ukrajinskú pobočku o 1 miliardu dolárov. Znamená to, že predajúc ukrajinské aktíva za 0,5 miliardy dolárov stratila približne 75 % jej predvojnovej hodnoty,“ spočítal Korobkov. A ak cena obchodu bola menej ako 0,5 miliardy dolárov, tak straty sú ešte vyššie.

„Napriek tomu treba pripomenúť, že predať so zľavou Sberbanku boli prinútení nielen kvôli sankciám a činnosti nacionalistov, ale aj kvôli následkom vojenskej činnosti na východe Ukrajiny, pretože veľká časť úverov bola daná priemyselným podnikom v regióne, ktoré sú v súčasnosti platobne neschopné,“ uvádza Korobkov.

„Na rusko-ukrajinskom biznise sa odchod ruských bánk z trhu, medzi nimi aj Sberbanky, odrazí negatívne. S novými majiteľmi banka stratí úroveňa dá sa očakávať zvýšenie cien a taríf za služby,“ predpokladá Mark Goichman z GK TeleTrade. „Spoločnosti pocítia rast hodnoty transakčných nákladov a taktiež sa skomplikuje proces prepočtov medzi rusko-ukrajinskými organizáciami. Je možné, že na tomto základe sa budú objavovať nejasné schémy vyúčtovania smerom k tieňovému sektoru,“ hovorí Ivan Kapustjanskij z Forex Optimum. Napriek tomu sa situácia, samozrejme, musí časom stabilizovať a obratu tovaru medzi Ruskom a Ukrajinou nebudú prekážať nové finančné kontragenty. Sberbanka sa stala prvou, ktorá dokázala pre svoje ukrajinské aktíva nájsť kupcu. Jednako predať svoj biznis na Ukrajine, ktorý sa po sankciách a činnosti nacionalistov stal úplne nezaujímavý chcú všetky ruské banky. Pod sankcie sa dostala nielen ukrajinská Sberbanka, ale tiež ukrajinská BTB, BM Banka (vnučka VTB), Prominvestbanka (dcéra VEB) a VS Banka (dcéra Sberbanky). Na hľadanie kupcov sú preto veľmi zložité podmienky.

Podľa slov šéfa VTB Andreja Kostina chce banka urobiť reálne dobrý obchod so svojou „dcérou“ na Ukrajine a uvažuje o dvoch variantoch: buď predať banku, alebo postupne znížiť jej hodnotu. O tom, ktorou cestou pôjde, sa rozhodne do konca roka.

Zdroj: https://vz.ru/economy/2017/3/28/863850.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis