Už malý pokles hmotnosti má zmysel!

Add Comment

Každý, kto trpí obezitou, vie, aké ťažké je zhodiť nadbytočné kilogramy. Často na tom pohoria aj tí najodhodlanejší. Ak sa totiž pomerne rýchlo nedostaví väčší úspech, ľudia s nadváhou strácajú motiváciu a opäť uviaznu v bludnom kruhu prejedania sa. Nová americká štúdia priniesla dôležité poznanie, ktoré by malo stimulovať aj tých s menej pevnou vôľou. Už pomerne malé zníženie hmotnosti má pre zdravie človeka obrovský význam!

Je to dobrá správa predovšetkým pre ľudí trpiacich vysokou nadváhou. Podľa vedcov z Washington University v St. Louis pokles hmotnosti už o 5 percent pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav človeka a významne znižuje riziko mnohých závažných ochorení. Pri päťpercentnom úbytku celkovej hmotnosti totiž dochádza k zníženiu podielu telesného tuku už o 8 percent. Podľa vedúceho štúdie Samuela Kleina z Washington University v St. Louis je však najdôležitejšie to, že súčasne dochádza až k 7-percentnému odbúraniu nebezpečného brušného tuku. Ten sa ukladá v brušnej dutine na životne dôležitých orgánoch, ako sú srdce či pečeň. Nielenže na ne tlačí, ale zároveň produkuje nebezpečné krvné tuky, ktoré sa podpisujú pod vysoký krvný tlak, cukrovku, infarkt srdca či mozgu a s najväčšou pravdepodobnosťou podporujú aj rozvoj nádorových ochorení. „Pri takom nízkom vklade, ako je zníženie celkovej hmotnosti o 5 percent, je to vynikajúci benefit,“ zdôrazňuje Klein.

Hoci šlo o pomerne malú štúdiu – zúčastnilo sa jej iba 40 účastníkov – priniesla aj ďalšie potešujúce dôkazy o blahodarných účinkoch chudnutia. Malá časť testovanej skupiny si zachovala svoju pôvodnú hmotnosť, ostatní v priebehu šesťmesačnej diéty schudli o 5, 10 alebo až o 15 % svojej telesnej hmotnosti. Počas celého polroka vedci dôkladne monitorovali zdravotný stav všetkých účastníkov. Medzi najdôležitejšie sledované faktory patril krvný tlak, srdcový tep, hladina cholesterolu a cukru v krvi.

Až 19 jedincov spomedzi 40 účastníkov štúdie znížilo svoju hmotnosť o 5 percent. Sledovanie ich zdravotného stavu jednoznačne potvrdilo, že už pri tomto poklese sa významne znižujú viaceré rizikové faktory pre cukrovku 2. typu a srdcovo-cievne ochorenia. U všetkých devätnástich došlo k zníženiu hladiny cukru v krvi, následnému zvýšeniu citlivosti na inzulín a k celkovému zlepšeniu metabolizmu. Práve citlivosť na inzulín výrazne ovplyvňuje metabolizmus človeka a spaľovanie tukov. Čím je hladina cukru v krvi vyššia, tým viac inzulínu musí telo vyrábať. A čím viac ho telo vyrobí, tým viac cukru sa v tele uloží v podobe tuku.

Hlavným záverom štúdie výskumníkov z Washington University je preto odporúčanie pre všetkých obéznych ľudí, aby sa snažili znížiť svoju hmotnosť minimálne o 5 až 10 percent. K obdobným záverom dospeli aj nemeckí experti, ktorí navyše tvrdia, že úbytok hmotnosti o 5 až 10 percent nielenže zlepšuje metabolizmus, ale má výrazný vplyv na celkovú kvalitu života, pretože sa zmierňuje aj tlak na kĺby.

Pre ľudí trpiacich vysokou až morbídnou nadváhou je schudnúť neraz oveľa ťažšie, ako sa všeobecne predpokladá. Platí to nielen pre dospelých, ale aj pre deti a mládež. Podľa autorov štúdie je nesmierne dôležité, aby si ľudia s nadváhou stanovovali malé ciele. Tým sa nielenže vyhnú frustrácii z prípadného neúspechu, ale zhodiť päť percent zo svojej hmotnosti je pomerne zvládnuteľný cieľ aj pre tých, ktorí nemajú dostatočne pevnú vôľu. A prvý malý krôčik, čo do poklesu hmotnosti, ale veľký, čo do významu pre zdravie, môže byť pre nich obrovskou motiváciou do ďalšieho boja s kilami.

Samozrejme, dôležité je nielen schudnúť, ale aj udržať si nižšiu telesnú hmotnosť. Pretože primeraná telesná hmotnosť je jedným zo základných predpokladov života.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis