V diskusii s názvom FACE TO FACE chýbali oponenti

Add Comment

Včerajšia diskusia s názvom Face to Face: Ako reagovať na konšpiračné médiá v bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj pripomínala skôr šesť navzájom sa podporujúcich monológov.

V diskusii vedenej moderátorom Andrejom Findorom, ktorú zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti a Veľvyslanectvo USA, sa k jednému stolu posadili zástupca šéfredaktora Projektu N Konštantín Čikovský, riaditeľ kníhkupectva Martinus Michal Meško, riaditeľ kníhkupectva Panta Rhei Peter Kočalka, aktivista a učiteľ Juraj Smatana a online sa prostredníctvom obrazovky zapájal bloger Matúš Ritomský.

Diskusiu otvoril zástupca veľvyslanca USA Norman Thatcher Scharpf. Podľa neho tí, ktorí pracujú s faktami poctivo, si všímajú nárast počtu médií, ktoré publikujú neoverené informácie, alebo sa uchyľujú ku konšpiračným teóriám.

V diskusii sa vybrané konšpiračné teórie o mimozemšťanoch porovnávali s investigatívnou žurnalistikou, a o konšpiračných médiách a novinároch sa hovorilo ako o autoroch, ktorí nepracujú s faktami. Oponenti do diskusie pozvaní neboli.

 „Niekedy mi to pripadá tak, že človek, ktorý nejako funguje v živote a vo svete, necíti možno uznanie okolia za to, že nejakým spôsobom ovplyvňuje svet, alebo mu pomáha, tak si možno povie, že to je kvôli tomu, že niekto iný sa sprisahal. A teraz to moje poslanie bude, že všetkým ostatným ukážem, ako to v skutočnosti je,“ povedal riaditeľ Martinusu a člen redakčnej rady Denníka N Michal Meško.

Juraj Smatana, o. i. aj bývalý poradca Ivety Radičovej, vytvoril zoznam stránok, ktorým sa treba vyhýbať. V zozname nájdete aj Zem a Vek, Slobodný vysielač či AC24 a je verejne dostupný na jeho facebookovej stránke.

Na záver diskusie dostalo priestor publikum. Na jej priebeh zareagoval vedec Emil Páleš. Na jeho otázku, prečo nebola pozvaná druhá strana, moderátor odpovedal: „Myslím si, že to je vynikajúci podnet a som si istý, že Face to Face formát ponúka aj možnosti na to, aby možno tá budúca diskusia, ktorá bude venovaná niečomu takémuto, alebo niečomu podobnému, myslela aj na to. Možno ak nám necháte na seba kontakt, tak vás zavoláme ako zástupcu.“

Veronika Mráziková
"V jednej ruke kniha, v druhej pero, s myšlienkami na druhom konci sveta a s túlavými topánkami na nohách..."

Pridaj komentár

& Časopis