V otázke Ukrajiny Moskva vyložila karty na stôl

Add Comment

Pred rozhovormi s USA o otázke Donbasu Sergej Lavrov naznačil celkovú pozíciu Moskvy vo vzťahu k Ukrajine. Moskva navrhuje Západu „zatvoriť ukrajinský projekt“ a vrátiť ho tam, kde je jeho historické miesto – do zóny vplyvu Ruska.

Pričom je problematické nevšimnúť si, že v opačnom prípade je Kremeľ pripravený počkať si a vrátiť sa k tomuto rozhovoru až o niekoľko rokov.

V širokospektrálnom rozhovore ministra zahraničia pre jednu z ruských televízií bola najvýznamnejšou téma ukrajinskej krízy. Oficiálna rétorika Moskvy sa v tejto otázke vyznačuje zvýšenou úrovňou tvrdosti, miestami prechádzajúcou do dvojzmyselnej irónie. Na potvrdenie toho si stačí spomenúť na nedávny komentár tlačového tajomníka ruského prezidenta, že Kremeľ sa nezaoberá „rátaním munície“ domobrancov, len dúfa, že „munícia im vystačí na to, aby odpovedali na agresívne činy ozbrojených síl Ukrajiny.“

Základné znaky postoja ruského ministra:

Po prvé, položenie plnej zodpovednosti za prebiehajúce zostrenie bojov na ukrajinskú stranu. Pri tom sa zdôrazňuje, že eskaláciu v značnej miere vyprovokovali dobrovoľnícke prápory, ktoré ani nie sú podriadené ozbrojeným silám Ukrajiny.

Po druhé, stiahnutie značnej miery zodpovednosti za situáciu zo strany Západu. Konkrétne ruský minister vyzdvihol objektívnosť a nepredpojatosť misie OBSE. Kremeľ tým v podstate vráža klin medzi Kyjev a jeho podporovateľov na Západe.

Po tretie, návrat k myšlienke decentralizácie Ukrajiny ako metóde uregulovania situácie. Zaujímavé je to, že S. Lavrov pri tom neakcentuje Minské dohody, ktoré poskytujú republikám Donbasu širokú autonómiu, ale návrhy z apríla 2014, ktoré boli, mimochodom, podporené aj západnými štátmi.

Pred rozhovormi s USA, ktoré sú naplánované na najbližšiu dobu, sa táto tvrdá pozícia Ruska zakladá na niekoľkých bodoch.

Prvý: Ukrajina je zóna vplyvu Ruska. Všetkým ostatným sa navrhuje vzdať sa tohto projektu, ktorý v ostatných rokoch predviedol svoju bezperspektívnosť a ktorý len ťahá financie a neprináša žiadne výhody. Moskva je v tomto prípade pripravená „zabudnúť a prepáčiť“ všetky problémy, ktoré jej boli z daného dôvodu spôsobené.

Druhý: Moskva bude riešiť ukrajinský problém podľa seba. Nástrojom bude decentralizácia. K čomu to vo výsledku privedie – dezintegrácii Ukrajiny alebo k jej novému zostaveniu, to je záležitosťou Ruska.

Tretí: Ak Západ nie je pripravený prijať ruské návrhy, tak Moskva je pripravená počkať si ešte niekoľko rokov, kým nedokončí svoj „beh po hrabliach“. Práve takto treba hodnotiť absolútne priehľadný (a úplne jediný) náznak Lavrova poukazujúci na diskusie na jar 2014. Tri roky tvrdej opozície a rôznych provokácií vrátilo všetkých na samý začiatok.

Moskva týmto svoje karty vyložila, teraz je rad na Washingtone.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

& Časopis