Varšava 2016: Slovensko sa úslužne podriadilo okultnému rituálu NATO

Add Comment

Od čias francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. a jeho slávneho výroku „Štát som ja“ uplynulo už 360 rokov, no niektoré fragmenty jeho rozporuplnej a súčasne svojskej osobnosti prežívajú do dnešných dní. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska absolutistickej monarchii síce nevládne, panovnícke dekórum nedodržiava, ba ani sebazbožňovanie mu nie je vlastné. Podľa všetkého ale – podobne ako „Kráľ Slnko“ – verí pocitu, že v jeho osobe je stelesnené celé Slovensko. Takto sa totiž identifikuje vtedy, keď svoje súkromné sympatie k Západu a jeho hodnotovému systému stotožňuje s celonárodnou potrebou a odvodzuje z nich jedinú možnú zahraničnopolitickú doktrínu štátu.

Naposledy sa takto Kiska odprezentoval uplynulý víkend na summite NATO vo Varšave, kde sa veľká časť rozhovorov odohrávala (bez najmenšieho protestu akreditovanej novinárskej obce) za zatvorenými dverami. Podľa informácie z Grasalkovičovho paláca na neverejnom zasadaní hláv členských krajín paktu v krátkom prejave pripomenul, že vrcholná schôdzka NATO je o upevňovaní bezpečnosti, mieru (!) a o vzájomnom ubezpečení členov aliancie, že svoje záväzky si každý plní. Prezident tiež upozornil, že pri hraniciach pobaltských krajín je niekoľko desiatok tisíc ruských vojakov a za tam žijúcich ľudí, ktorých sa nikto na nič nepýtal, vyslovil domnienku, že majú strach. „Našou najväčšou podporou našim spojencom v tomto smere je to, aby sme napĺňali naše záväzky,“ zdôraznil Andrej Kiska.

Lajčákov hlas zanikol v hluku vojenského bubnovania

Riaditeľ Globsec Policy Institute Milan Nič je naproti tomu spokojný: „Z pohľadu Slovenska summit dopadol dobre, lepšie ako mohol, pretože ešte pred pár týždňami nebolo jasné, či vláda potvrdí svoj záväzok o zvyšovaní kapitoly obrana,“ pochválil výnimočne Ficovu vládu. Veď mal aj prečo. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) už po prvom kole rokovaní s radosťou oznámil, že SR záväzky z Walesu naplní a svoj rozpočet na obranu v roku 2017 navýši na 1,16 % HDP. A aby nevznikol falošný dojem, že premiérovo rusofilstvo podryje naše neotrasiteľné miesto v transatlantických štruktúrach, na budúci rok vyšleme do pobaltských krajín v rámci spoločnej výcvikovej misie V4 do 150 vojakov a do 35 kusov techniky.

K dobru šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka treba pripísať, že sa všadeprítomné rinčanie zbraňami pokúsil vyvážiť poznámkou, že vzťahy medzi NATO a Ruskom nemôžu byť iba o obrane. „Ako aliancia máme zodpovednosť hľadať styčné body s Ruskom, a predísť tak v maximálnej možnej miere nedorozumeniam alebo prípadným konfliktom či incidentom, ktoré by mohli zhoršiť vzájomné vzťahy,“ podotkol v dobrej viere, no jeho „príliš mierovo“ znejúci hlas medzi bojovo naladenými kolegami nenašiel vďačného poslucháča a v hluku ich vojenského bubnovania zanikol. Slovensko sa nakoniec úslužne podriadilo okultnému rituálu NATO.

Legitímny vplyv blízkeho Ruska je pre Kisku „problém“

Podľa neoficiálnych informácií sa mal slovenský prezident okrem premiérom kritizovaného ropovodu Nordstream 2 dotknúť aj svojej srdcovej témy: ruskej propagandy. Nie tak dávno – v apríli 2016 o nej rečnil v otváracom príhovore 11. ročníka medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC v Bratislave. Tomuto problému, ako legitímny vplyv neďalekého Ruska nazval, je potrebné čeliť, pretože Európa ani Slovensko sa mu nedokážu efektívne brániť. Aj keď s financovaním proruskej propagandy Kremľom je to ako so ženou inšpektora Colomba, o ktorej stále rozpráva, no nikto ju nikdy nevidel, krátke pobavenie vystrieda znepokojenie, čomu majú reči o ruskej propagande v konečnom dôsledku slúžiť a či to nie je len kamufláž na prekričanie strachu bežných ľudí z nekalých plánov USA s Európou.

Uvidíme tiež, kam až dospeje sledovanie, monitorovanie a cenzúra používateľov Facebooku, so zlegalizovaním ktorých sa už nerobia najmenšie tajnosti. Pokiaľ jeho zakladateľ v tomto smere vychádza iniciatívne v ústrety držiteľom politickej moci v Európe, potom sme sa stali asi nedobrovoľnými svedkami introdukcie k tomu, čo šéfredaktor mesačníka Zem&Vek Tibor Eliot Rostas nazval „embryonálne štádium zatvárania ľudí s iným názorom“. Dodajme už len, že s rafinovanosťou tejto novej formy demontáže slobody a demokracie si jej strojcovia hlavy lámať nemusia. Rezignované masy sú už dostatočne povoľné na to, aby akceptovali čokoľvek, čo ich z ilúzie o živote v slobodnej a spravodlivej spoločnosti nevytrhne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis