Veľká Británia v období 6 rokov dodávala do Sýrie chemikálie potrebné na výrobu sarínu

Britské spoločnosti predávali fluorid sodný, ktorý je kľúčovou surovinou pri výrobe smrtiaceho nervového plynu sarínu sýrskym podnikom v roku 2004-2010, odhalili britské médiá. Po útoku chemických zbraní v Damasku bol predaj nazvaný ako „znepokojujúci“.

Od júla 2004 do mája 2010, britská vláda vydala 5 vývozných licencií pre dve spoločnosti, umožňujúce im predať Sýrii fluorid sodný, ktorý je  nevyhnutný pre výrobu sarínu, informoval v správach britský denník Daily Mail.

Sarín je nervový plyn, ktorý je mnohonásobne smrteľnejší než kyanid, je považovaný za jednu z najnebezpečnejších chemických bojových látok. Pôsobí na nervový systém, paralyzuje svalstvo a životné dôležité orgány a jediná kvapka môže byť smrteľná v priebehu niekoľkých minút. USA, Francúzsko a Nemecko tvrdia, že smrtiaca chemikália bola použitá pri útokoch z 21.augusta v okolí Damasku, pri ktorých zahynuli alebo boli zranené stovky civilistov.

The Sunday Mail uvádza, že UK firmy vyvážali fluorid sodný pre sýrske kozmetické spoločnosti po dobu šiestich rokov a ako oni tvrdia boli určené pre legitímne účely. Denník prvýkrát cituje priznanie britských poslancov, ktorý dodávku chemikálie do Sýrie odsúdili ako „veľmi nezodpovedný“ presun a jasné porušenie medzinárodného protokolu o obchode s nebezpečnými látkami.

Britskí poslanci vyjadrili svoju obrovskú nespokojnosť súvisiacu so šokujúcim odhalením.

„Ide o veľmi znepokojujúce odhalenie odkryté v The Sunday Mail, týkajúce sa vývozu fluoridu sodného do Sýrie. Nikdy by sme nemali túto látku poskytnúť do rúk režimu prezidenta Assada“, povedal v sobotu poslanec Thomas Docherty, člen Výboru pre kontrolu vývozu zbraní.

„Najskôr sme si mysleli, že aj keď vývozné licencie boli udelené, žiadne chemikálie neboli skutočne doručené. Teraz vieme, že v období rodiacej sa sýrskej občianskej vojny, britské spoločnosti s podporou našej vlády dodávali túto potenciálne smrtiacu látku“ dodal.

Keďže posledná vývozná licencia bola vydaná v máji 2010, licencie sú získavané pred výrobou a priemyselný štandard ich vyžaduje štyri až päť mesiacov predtým, ako sú chemikálie dodávané.

„Pozeráme sa na britské dodávky fluoridu sodného Sýrii siahajúce ku koncu roka 2010“ uviedol Docherty.

Vláda musí zodpovedať niektoré veľmi závažné otázky, dodal.

Avšak hovorca Ministerstva obchoduinovácií a rozvoja pracovných zručností (BIS) bráni predaj chemikálií do Sýrie s tým, že množstvo bolo „primerané uvedenému konečnému použitiu pre výrobu kozmetiky a nebol žiadny dôvod spájať ich so sýrskym programom chemických zbraní.“

BIS odmietlo zverejniť mená dvoch vývozcov z UK z dôvodu obchodného tajomstva.

Tento škandál je ďalší v poradí škandálov, týkajúcich sa poskytnutia licencie britskými úradmi, keďže už skôr bola zverejnená informácia o poskytnutí vývozná licencie fluoridu sodného a draseného na export do Sýrie na sklonku vypuknutia sýrskej občianskej vojny. Licencie z januára 2012 boli udelené s vedomím, že obe látky „môžu byť tiež použité ako prekurzory pri výrobe chemických zbraní“ uvádza správa zverejnená Snemovňou pre kontrolu vývozu zbraní.

Angus Robertson, poslanec Škótskej národnej strany pre RT povedal, že vec bola vznesená v poslaneckej snemovni minulý týždeň, po rozhodnutí snemovne nezúčastniť sa na vojenskej akcii proti sýrskej vláde.

Ministri obrany museli vysvetľovať, prečo UK ešte dokonca uvažovalo o udelení vývoznej licencie“ povedal a dodáva že bolo „nemožné zistiť“, či sa rebeli mohli dostať ku chemikáliám potom, ako boli do krajiny doručené.

„Stále som však znepokojený tým, že licencie na vývoz chemikálií boli vydané v čase, keď už sa situácia v Sýrii zhoršila“ dodal Robertson.

Medzitým v USA členovia Kongresu diskutujú o tom, či udelia vláde prezidenta Baracka Obamu zelenú pre vojenský úder proti sýrskej vláde prezidenta Bashara Assada, ktorého Biely dom obviňuje zo smritiaceho útoku chemickými zbraňami z posledných mesiacov.

Vodca USA už skôr varoval, že použitie chemických zbraní v Sýrii bola „červená čiara“, ktorej prekročenie by si vyžadovalo americký zásah. Varovanie Bieleho domu však nezvažuje možnosť, že sýrske povstalecké sily by mohli využiť príležitosť získať americké sily na svoju stranu práve takýmto útokom.

Počas nedávno skončeného summitu G20 v Petrohrade, Biely dom vydal spoločné vyhlásenie podpísané vodcami a zástupcami 11 krajín – desať z nich sú členovia G20. Podpísané sú Austrália, Kanada, Francúszko, Taliansko, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia, Španielsko, Turecko, Veľká Británia a USA.

Podpísané krajiny uviedli, že“podporujú úsilie vynaložené USA a ďalšími krajinami k posilneniu zákazu používania chemických zbraní“.

Avšak , signatári vyhlásenia boli jasne proti akejkoľvek vojenskej akcie proti Sýrii .

„Uznávajúc, že sýrsky konflikt nemá vojenské riešenie, znovu potvrdzujeme svoj záväzok usilovať o mierové politické riešenie prostredníctvom úplného vykonávania Ženevského komuniké 2012. Zaviazali sme sa k politickému riešeniu, ktoré povedie k jednotnej, komplexnej a demokratickej Sýrii“, stojí vo vyhlásení.

Rusko a Čína, medzi ďalšími krajinami aj naďalej zostávajú skeptickí voči tvrdeniam, že by sa režim Assada uchýlil k použitiu chemických zbraní a hovoria, že nie je dostatok dôkazov, aby sme s istotou vedeli preukázať totožnosť páchateľa útoku.

Na summite G20 prezident Vladimír Putin nazýva chemický útok „provokáciou“ vykonanou rebelmi a podporovateľou zásahu varoval pred činnosťou bez mandátu OSN, ale až potom ako budú zverejnené výsledky šetrenia OSN, ku ktorým môže prísť najskôr v priebehu tohto týždňa.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply