Veľkí chcú dať malých a neposlušných do laty

Add Comment

 „Keď vidím istý počet európskych krajín, ktoré neakceptujú kvóty, pokladám to za škandálne“, zahrmel francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v rozhovore s novinármi v poslednú augustovú nedeľu. A hneď konkretizoval, že ide o východoeurópske štáty, aby si diváci televíznej stanice RTL, poslucháči rozhlasovej stanice Europe 1 a čitatelia denníka Le Monde nemysleli, že chrlí hromy – blesky na Nemecko, alebo na domovské Francúzsko.

Tento tradičný tandem Európskej únie naopak pochválil za to, ako odvážne sa stavia k utečeneckej kríze, keď prestáva vracať žiadateľov o azyl do krajín, kde pôvodne vstúpili na pôdu Schengenského priestoru. Zdôraznil, že Európa musí byť schopná a ochotná prijímať migrantov, ktorí utekajú pred prenasledovaním. Odmietavé postoje Maďarska a východu EÚ voči utečencom označil tento mocný muž francúzskej i európskej politickej scény za popieranie spoločných európskych hodnôt.

Už titulok odsudzujúci Maďarsko za škandalózny postoj k migrantom v prestížnych novinách Le Monde nenechával nikoho na pochybách, koho si tento bývalý francúzsky premiér vybral za obetného baránka. Maďarsko prejavuje už dávnejšie voči iniciatívam Paríža, Berlína a Bruselu centralizovať utečeneckú problematiku hlasnejší odpor ako jeho stredoeurópski susedia. Tragickú smrť 71 migrantov (pravdepodobne udusením) v nákladnom aute s maďarskou poznávacou značkou, ktoré našli 27. augusta odstavené na rakúskej diaľnici A4 v na úseku pri Parndorfe neďaleko Bratislavy, vyšetrujú maďarské i rakúske bezpečnostné zložky. Výsledky pitiev v najbližších dňoch ukážu, či našli čierni pasažieri smrť na rakúskom, alebo už na maďarskom území, odkiaľ 7,5-tonový chladiarenský voz vyštartoval.

Pre sivú eminenciu francúzskych socialistov, Fabiusa, ktorý bol v minulosti aj ministrom financií, ministrom priemyslu a predsedom Národného zhromaždenia, nastal vhodný okamžik, aby pripomenul všetkým, čo ich čaká a neminie. Zdôraznil, že vlna prisťahovalcov len tak skoro neopadne a potrvá niekoľko rokov, pretože ju poháňajú vojny, chudoba a rozklad štátnej moci v postihnutých krajinách. K týmto faktorom vraj treba prirátať klimatické zmeny, pred ktorými spoločne varujú Paríž, Berlín, Brusel, Washington, Vatikán, OSN, ba najnovšie aj islamskí imámovia.

V rovnaký deň, 30. augusta, sa zišli ministri vnútra veľkej úniovej trojky – Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie, aby vyzvali  európsku Dvadsaťosmičku k spoločnému postupu pri riešení utečeneckej krízy. Vec je podľa nich neodkladná a príslušné rokovania ministrov vnútra a spravodlivosti členských štátov EÚ majú prebehnúť do dvoch týždňov. Aj keď je momentálnym fackovacím panákom eurokratov maďarský premiér Viktor Orbán – aj za to, ako vytrvalo buduje pohraničné oplotenie (hoci sa pod ním na viacerých miestach utečenci podkopávajú), Bruselu neušli ani vzdorovité slová, ktoré vyriekol 29. augusta Róbert Fico na oslavách 71. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania. „Ak sa znova objaví myšlienka povinných kvót pre migrantov, Slovensko ich odmietne,“ vyhlásil v Banskej Bystrici pred účastníkmi podujatia, medzi ktorými boli aj zahraniční novinári a diplomati. „Opätovne budeme opakovať to, čo sme hovorili na zasadnutiach európskeho summitu, situáciu treba riešiť tam, kde vznikla a nesústreďovať sa na dôsledky,“ odkázal bojovne Bruselu.

Zdroje: České noviny, Le Monde, teraz.sk

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis