Vidlami na Rím a… ešte ďalej

Nespokojní Taliani s vládou Enrica Lettu, daňami, finančnými inštitúciami, nezamestnanosťou, eurom a úniou už niekoľko dní protestujú v uliciach miest a plánujú s vidlami pochod na metropolu. Symbolom odporu proti systému, ktorý v mene protikrízových opatrení ožobračuje široké vrstvy obyvateľstva, je protestné Hnutie vidiel – Forconi. Hnutie vzniklo v roku 2011 na Sicílii v dôsledku nespokojnosti farmárov so zvyšovaním daní. Dnes ho tvoria príslušníci rôznych sociálnych vrstiev postihnutých krízou – od farmárov a  predajcov cez autodopravcov po drobných živnostníkov. Situáciu využívajú aj extrémisti rôzneho typu a futbaloví hooligans. Predstavitelia hnutia hrozia pochodom na Rím, ak súčasná vláda získa dôveru. To sa aj stalo. Vláda premiéra Enrica Lettu dostala podporu dolnej komory parlamentu, rovnaký výsledok možno očakávať aj od hornej komory – Senátu. Letta prisľúbil balíček inštitucionálnych a ekonomických reforiem, ktoré majú vyviesť krajinu z recesie.

Hnutie vidiel požaduje reformu krachujúcej ekonomiky od pracovného trhu cez dane až po euro. Protesty začali vodiči nákladných áut a blokovali cesty pomalou jazdou. Aktivisti zablokovali železničnú dopravu na tratiach. Potom nasledovali akcie na námestiach miest a pred vládnymi budovami. Výsledkom je dopravný kolaps a zatváranie obchodov. Na protestoch sa zúčastňujú malí podnikatelia, nezamestnaní i dôchodcovia. Beppe Grillo, šéf antisystémového Hnutia 5 hviezd, na svojom mimoriadne čítanom blogu apeloval na policajtov, aby sa pridali k protestom. Niekde sa policajti správali priateľsky, inde použili slzný plyn a brutalitu, ktorá sa vyrovná zásahom v Kyjeve, ale tu neprichádzajú  európski diplomati ani Washington nevyjadruje znepokojenie (podobne ako pri zásahoch proti britským študentom).

Protestuje Miláno, Turín, Sicília, regióny Benátsko a Emilia Romagna. Giorgio Bissoli, hovorca jednej z protestných skupín v Benátsku, vyhlásil: „Vyšli sme do ulíc, aby sme povedali – Dosť štátu, vláde, odborom! – už to ďalej nebudeme znášať. Naša hlavná požiadavka je, aby tí všetci zmizli od korýt.“

Pritom talianska ekonomika je tretia najväčšia v eurozóne, po Nemecku a Francúzsku. Momentálne je v hlbokej recesii, nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi je 40 percentná a úpadky firiem stúpli od minulého roka o desať percent.

Čo môže teda Ukrajina čakať od EÚ? Na to si musia Ukrajinci odpovedať sami. Taliani sú odhodlaní vidlami prečistiť mocenský chliev od Ríma po Brusel, ktorých výsledky bačovania doliehajú na chrbty radových Talianov, Grékov, Španielov a nielen ich, iba preto, že s nimi bankové a politické kruhy hrajú hru na obetných baránkov.

Zdroj: La Stampa, Reuters  Zdroj foto: mafiaexposed.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply