Vo svete pribúdajú protesty proti neoliberalizmu a NATO

Add Comment

V Čile sa búria študenti proti neoliberálnemu vzdelávaciemu systému, ktorý je dedičstvom diktatúry Pinocheta, Francúzsko zažíva dlhotrvajúce protesty proti ekonomickým opatreniam podobného typu, Británia čelí odhaleniu o nelegitímnosti zapojenia sa do okupácie Iraku a Gréci zorganizovali masívny protest proti NATO.

Čile proti Pinochetovmu dedičstvu

Podobne ako v Mexiku, kde nedávno vypukli vzbury, je aj školstvo v Čile neoliberálne. Platný vzdelávací systém je tu dedičstvom diktatúry Augusta Pinocheta z rokov 1973 až 1990. Podľa Rozhlas.cz vypukli protesty už koncom mája, keď policajti vyvliekli študentov z prezidentského paláca, kde mala v tom čase príhovor prezidentka Michele Bacheletová. Následne sa pridali ďalší stredoškoláci a vysokoškoláci pochodom po hlavnej triede Santiaga. Študenti požadujú dodržanie sľubov prezidentky, ktorá pred voľbami 2014 deklarovala zmenu systému vysokého školstva z plateného súkromného na bezplatné. Demonštrácie za takéto školstvo majú v Čile korene už v protestoch z rokov 2011 až 2013. RT.com priniesla zábery z najnovších protestov odohrávajúcich sa v súčasnosti (5. júl). Proti ich účastníkom boli použité vodné delá a násilie.

Okrem študentov protestujú v Čile aj dôchodcovia. Dôvodom je nesúhlas so súkromnými penzijnými fondmi (Administradoras de Fondos de Pensiones – AFP).

 Médiá blokujú Francúzsku revolúciu 2016

Presuňme sa do Francúzska. Protesty, o ktorých sme už informovali, stále pokračujú. Odbory už niekoľko týždňov až mesiacov protestujú proti kontroverzným, neoliberálnym reformám. Tieto reformy sa týkajú takmer všetkých aspektov pracovného práva a uvoľnenia podmienok pre zamestnávateľov.

Fanúšikovia RT.com majú možnosť sledovať už asi mesiac živé prenosy z týchto protestov, ktorých bežnou súčasťou je násilie a zatýkanie zo strany vládnej moci. V uliciach povievajú červené vlajky a spievajú sa revolučné piesne. Po internete sa objavujú pomenovania ako Francúzska revolúcia 2016YourNewsWire.com hovorí o vzbúrených miliónoch proti vládnucej triede. Podľa BeforeItNews.com médiá blokujú najväčšiu protestnú akciu Francúzska za posledných 200 rokov.

 Londýnčania proti účasti Británie na vojne v Iraku

Ku zmenám dochádza aj v Británii. Po Brexite prichádza ďalšia novinka. Podľa Guardian predniesol Sir John Chilcot zdrvujúcu kritiku rozhodnutia Tonyho Blaira ísť do vojny v Iraku (2003). Vyhlásil, že invázia Spojeného kráľovstva do Iraku (2003-2009) bez podpory väčšiny členov Rady Bezpečnosti OSN podkopala autoritu BR OSN. Podľa Sputnik neexistovalo dostatočné množstvo oprávnených dôkazov na inváziu Británie do Iraku. Tony Blair nesie zodpovednosť nielen za ňu, ale aj za zvýšenie hrozby pre svoju krajinu zo strany Al-Kaidy. „Prišli sme k záveru, že Veľká Británia sa rozhodla pripojiť do invázie v Iraku pred tým, než boli mierové možnosti odzbrojenia vyčerpané,“ uviedol Chilcot. Guardian ďalej uvádza, že invázia spôsobila smrť najmenej 150-tisíc Iračanov a mnohých ďalších civilistov a vysídlenie viac ako milióna ľudí. Na správu reaguje aj Corbyn, podľa ktorého by sa mal parlament postaviť proti pôsobeniu Blaira.

Verejnosť na túto informáciu iniciovala protest. Demonštranti požadujú odsúdenie vojny v Iraku a prijatie zodpovednosti tých, ktorí o tomto konflikte rozhodli.

Rozhodnutie o zodpovednosť Blaira bude prijaté po publikácii správy o okolnostiach účasti Veľkej Británie vo vojenskej kampani NATO v Iraku.

Proti NATO aj na Slovensku, v Česku a v Grécku

Hlasy proti zbrojeniu a militarizácii silnejú. Okrem masívneho protestu v Grécku sa konal menší protest proti NATO i na Slovensku a v Česku

Medzitým, čo sa svet prebúdza, Slovensko ohlupujú presne tie typy „osobností“, voči ktorým sa inde búria. Tzv. majdanizácia je v plnom prúde. Pomáhajú jej výpredajoví umelci, prozápadní politici a predovšetkým aktéri, ktorí nechcú zmeniť systém, ale upevniť establišment. Protivládne protesty totiž organizujú a podporujú tí, voči ktorým dnes protestujú po celom svete – predstavitelia korporátneho kapitalizmu a neoliberalizmu. A môžeme ich aj menovať – Matovič, Sulík, Galko, Budaj, Lipšic, Hlina, Poliačik a ďalší, ktorí nie sú voči systému žiadnou alternatívou. Chcú NATO, zbrojenie proti Rusku, TTIP – neobmedzený voľný trh, totálny rozpredaj zvyškov štátneho majetku, upevnenie transatlantických vzťahov a svet, v ktorom vládnu len nadnárodné korporácie (žiadni malí podnikatelia a živnostníci, ako sľubujú a klamú).

Výsledkom bude rozpredané národné hospodárstvo, potravinová nesebestačnosť, bezdomovstvo, nezamestnanosť, ešte väčšia sociálna nerovnosť, exekúcie, spoplatnené školstvo, zdravotníctvo, kultúra vymývania mozgov, tyrania bánk, eurohujerstvo a potvrdenie stavu totálnej kolónie – banánovej republiky. Kto chce ich vládu, kope si vlastný hrob a dláždi cestu korporátno-fašistickej totalite.

Treba si uvedomiť, že na ich strane je obrovská mašinéria mainstreamových médií, mediálnych odborníkov, tzv. elít a proestablišmentových umelcov či sociálnych manažérov či marketérov, ktorí dokážu predať prakticky čokoľvek. Falošný anti-establišment je jeden z najchytrejších marketingových ťahov vládnucej triedy. Partia „farebných revolucionárov“ sa o Majdan neúspešne pokúšala už niekoľkokrát. Čerstvo zmobilizovaní učitelia, o ktorých bolo po voľbách zázračne ticho, sú ďalším dôkazom tejto špinavej hry. O úrovni týchto protestov svedčí aj podpora „umelca“ Kalmusa, či výpredajových umelcov samých seba nazývajúcich elitami. Tu vôbec nejde o spravodlivosť, o slušnosť či o lepšiu spoločnosť – tu ide len a len o výmenu moci. Z vysokej politiky sa tak stáva tragikomická fraška.

Zdroje: Telesur, Rozhlas.cz, YourNewsWire.com, Sputnik, The Guardian, BeforeItNews.com, RT.com a ďalšie

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis