Vraj antifašisti a antiextrémisti…

Add Comment

Transparenty s nápismi Spolu proti fašizmu či Nacionalizmus nefunguje mali vyjadriť mienku asi tisícového davu, ktorý sa 11. 3. zoskupil na bratislavskom Námestí SNP symbolizujúcom odpor proti totalite i boj za slobodu a demokraciu. Účastníci demonštrácie sa následne vydali na pochod centrom mesta k pamätníku holokaustu na Rybnom námestí. Akcia bola súčasťou série podujatí Antifašistická mobilizácia, zorganizovanej iniciatívou Bratislava bez náckov. Vo štvrtok (9. 3.) sa v jej rámci konala vo Photoport Gallery diskusia pod názvom Čo znamená solidarita bez hraníc, v piatok (10. 3.) vystúpil na pôde UK zase maďarský politológ, filozof a aktivista Gáspar Miklós Tamás s prednáškou o postfašizme v strednej Európe.

Povšimnutiahodná bola nadštandardná pozornosť, akú kontroverznému podujatiu venovali „korektné médiá“, a s ňou súvisiace neadekvátne preceňovanie jeho významu. Tak napríklad TA3, partnerská televízia americkej CNN, ani agentúra TASR potrebu spochybniť axiómu otázkou, či bol charakter tzv. antifašistickej demonštrácie naozaj antifašistický, nemali. A tak sa k slovu opäť raz dostalo spravodajstvo v propagandistickom štýle niekdajšieho tlačového orgánu ÚV KSS. „Dnes už nemožno byť iba súčasťou mlčiacej väčšiny, ktorá nesúhlasí s extrémizmom a fašizmom, je potrebné tento postoj jasne a nahlas vyjadriť. Zhodli sa na tom rečníci i účastníci antifašistickej demonštrácie, ktorá sa uskutočnila na Námestí SNP v Bratislave,“ vraví pôsobivá, desaťročiami vydratá novinárska šablóna na výrobu konformných perexov.

Keď je historická pamäť selektívna

„Všetci demokrati, či už ľavicovo alebo pravicovo orientovaní, musia držať spolu, ak ide o postoj proti extrémizmu. Preto je dôležité sa takto stretnúť, ukázať, že je nás dosť a že fašistov v akejkoľvek podobe porazíme,“povedal predseda BSK Pavol Frešo bez toho, aby konkretizoval, koho považuje za nositeľa extrémizmu, proti ktorému sa majú na Slovensku „spojiť demokraticky zmýšľajúci ľudia“. Vzhľadom na to, že jednou z najpopulárnejších tém agendy slniečkárov býva najnovšie postoj k migrantom, azda by im nezaškodilo pripomenúť, ako o tomto probléme uvažoval ten istý Frešo pred vyše 15 mesiacmi: „Vojna ľudí, ktorí majú jediný cieľ, a to zabiť nás, treba to popravde takto nazvať, lebo žiadna ideológia to nemôže ospravedlniť,“ uviedol 29. 11. 2015 v relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že vtedajšie teroristické útoky v Paríži boli jasným signálom začatia vojny teroristov proti Európe, ktorá môže podľa neho ich víťazstvom prísť o svoje hodnoty, ako sú ľudské práva a ekonomické slobody.

„Naša aktivita v čase výročia tzv. Slovenského štátu je vyjadrením jasného postoja odmietajúceho fašizmus a jeho formy, a takisto snahou posilniť budovanie historickej pamäte v spoločnosti,“poznamenal Róbert Mihály zo spomínanej iniciatívy. „Toto mesto bolo vždy tolerantné, bolo to mesto spolupráce a chcem, aby bola Bratislava takýmto mestom aj naďalej. Extrémizmus nepotrebujeme a ani nechceme,“ pokúsil sa primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal, ktorý formálne reprezentuje všetkých Bratislavčanov bez rozdielu veku, svetonázoru či politickej orientácie, objasniť dôvod svojej osobnej účasti na podujatí. Ako zdôraznil, Bratislava chce byť aj v tomto príkladom pre celé Slovensko.

Nuž, ako uveriť človeku, ktorý má s verejným uznaním historického faktu, že Bratislavu od nemeckého nacizmu oslobodila Sovietska armáda, problém, že to s odmietaním extrémizmu a fašizmu myslí vážne? To je tá historická pamäť, o ktorej hovoril ten, čo chce metropolu SR zbaviť náckov? Pripomeňme tiež primátorovo nevhodné označenie pochodu proti islamizácii Európy a imperializmu USA (10. 9. 2015) za šírenie nenávisti a popieranie ľudských práv, ako aj jeho číru populistickú proklamáciu na margo migračnej krízy, že „Bratislava bola, je a musí ostať multikultúrnym mestom“. Najvyšší predstaviteľ jej samosprávy, ani extrémisti z radov občianskeho aktivizmu, však principiálny problém s 15-ročnou okupáciou Hviezdoslavovho námestia Veľvyslanectvom USA nemajú.

Otrepaná argumentácia o tzv. mlčiacej väčšine

NIE extrémizmu musí byť počuť – uviedli účastníci včerajšieho „antifašistického pochodu“ v Bratislave.Nebolo pritom celkom jasné, kto a čo ležalo ich zhromaždeniu v žalúdku najviac. Či extrémizmus a fašizmus ako taký, alebo opovážlivosť a trúfalosť, s akými nezávisle mysliaci jednotlivci narúšajú neomylnosť ich obsahovo rigídnych dogiem. Odsúdiť vznik „takzvaného“ Slovenského štátu, ktorý je historickou udalosťou, či to už ktokoľvek pripúšťa alebo popiera, dokáže každý. Na pravdivú rekognoskáciu nebezpečných spoločenských javov, bez lacných propagandistických stereotypov a klišé, to však asi nestačí.

Znova a znova, už po hádam miliónty raz, sme počuli otrepanú argumentáciu, odvolávajúcu sa na tzv. mlčiacu väčšinu. Privlastňovanie si tejto fiktívnej anonymnej masy možno sledovať už od čias česko-slovenskej „pomlčkovej vojny“ (1990). Príznačné je, že sa k nemu uchyľovala vždy rovnaká krvná skupina. Najprv to boli ideologickí manipulátori VPN, potom odporcovia samostatnosti Slovenska a hneď po nich antimečiarizmom infikovaní psychopati, ktorí dnes kontaminujú ovzdušie jedinou urgentnou agendou: zrušením tzv. Mečiarových amnestií. Ide spravidla o politických skrachovancov, ktorí si svoje zmŕtvychvstanie zakladajú na exhumácii historických káuz, nijako nesúvisiacich s aktuálnymi problémami občanov tohto štátu.

Keby organizátori a účastníci „antifašistickej demonštrácie“ prišli s novými tézami, novým pohľadom na príčiny najnovších udalostí doma i vo svete, bolo by možné ich iniciatívu (ak si trochu zafantazírujeme) aj podporiť. Žiadny posun v ich spôsobe uvažovania ani kognitívnom poznaní však nenastal. Bratislavskými ulicami zneli tie isté frázy a floskule, aké tu počúvame už takmer 30 rokov, bez hlbšej sebareflexie a minimálneho úsilia odlíšiť následky od príčin. Takže tí, čo sa vydávajú za bojovníkov proti fašizmu a extrémizmu, sú vo svojom hlbokom nevedomí často sami fašisti a extrémisti. Najmä tým, že si uzurpujú právo vytvárať kategórie účastníkov otvorenej diskusie, ba rozhodovať o ich bytí či nebytí. Toto musí každý slobodne a demokraticky zmýšľajúci človek odmietnuť.

Zdroj: TASR

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis