Vymývanie detských i dospelých mozgov

Add Comment

Americké detičky sa tešia na darčeky od Santa Klausa, ktorý ich privezie zo severného pólu na saniach ťahaných lietajúcimi sobmi, ale to len vďaka hrdinskej U.S. Army. Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej a kozmickej obrany – NORAD úspešne vymýva mozgy deťom a predvádza nenahraditeľnosť americkej armády aj v prípade rozdávania vianočných darčekov. Je to dlhodobá tradícia. Už šesťdesiat rokov americká armáda sleduje Santa Clausa na jeho ceste zo severného pólu do amerických domácností. NORAD má s nástupom internetu špeciálnu webovú  stránku, na ktorej môžu deti sledovať pohyb Santu na oblohe.  Stránku sleduje 22 miliónov detí a nejde len o malých Američanov. Vlani volalo na špeciálne armádne číslo 70 000 detí z 200 krajín.

Pentagón prišiel tento rok s novinkou – animovaným videom, na ktorom Santove sane sprevádzajú dve stíhačky F 18.  [youtube id=“pvym7q_xfZE“ width=“600″ height=“350″]

Stíhačky plnia dve funkcie: istia Santu, aby sa mu nič nestalo a zároveň preverujú, či Santa nie je terorista. Nech si deti zvykajú od malička, že bez americkej vojenskej ochrany to nejde, pretože U.S. Army chráni svet pred terorizmom. O pozadí ako je financovanie, zneužívanie a kalkulovanie s teroristickými skupinami predsa neviniatka nič nevidia, ale vyrastajú s tým, že ujovia z armády chránia Santu a ich spánok. Keď vyrastú, o to ľahšie uveria, že americká armáda prichádza vždy a všade v záujme ušľachtilých ideálov. Ujovia z armády na jednej strane zabezpečujú doručenie darčekov a na inom konci sveta bezpilotnými lietadlami – dronmi rozsievajú smrť aj s náhodnými civilnými obeťami. To tiež nemusia detičky vedieť, ale raz možno nastúpia do profesionálnej armády ako dobre platení žoldnieri s nostalgiou zo stránky o dobre stráženom Santovi stíhačkami U. S. Army.

Na webovej stránke NORAD-u nechýba ani tajná zložka o Santovi. V nej sú údaje o tom, akú hmotnosť má Santa, koľko darčekov Santa, pani Santová a ich pomocníci chystajú a ako ich dopravia tam, kde treba. Nech si deti zvykajú aj na tajné zložky a to nielen o Santovi, ale najlepšie o každom, pretože nikomu nemožno dôverovať, lepšie je sledovať, odpočúvať a monitorovať.

Aj slovenský verejnoprávny rozhlas obšťastnil poslucháčov príbehom o Pentagóne, stíhačkách a Santovom sprievode. Dokonca uviedol, že sprievod v podobe F 18 vyvolal rôzne reakcie. Podľa niektorých amerických detských psychológov ide o vymývanie mozgov. Spravodajca slovenského rozhlasu v USA však nemôže skriviť vlas na hlave Veľkého brata a preto sa hneď ponáhľal nájsť psychologičku, ktorá vyhlásila, že netreba z toho robiť žiadnu drámu.

Určite nejde o drámu, len o cielené ovplyvňovanie občana od plienok, aby si zvykal a súhlasil.

V politicky „správnom“ trende pokračovala aj spolupracovníčka verejnoprávnej slovenskej televízie v USA. Predstavila americké mesto San Francisko ako raj moderných technológií. Mesto budúcnosti, kde obyvatelia využívajú technické novinky –   aplikácie v mobile, bankové aplikácie, GPS aplikácie, namiesto registračných pokladníc tablety a platia smartfónmi. Každý autobus v San Francisku má GPS a ich pohyb možno sledovať.

Na jednej strane prínos pre zvýšenie kvality života, ale ignoruje sa tu úplne tienistá stránka – každý váš pohyb, platba, nákup, prítomnosť kdekoľvek, záujmy a priatelia sú  pod kontrolou. Pochopiteľne vám to nemusí prekážať, pokiaľ ste ovečka v trojuholníku – práca, peniaze a konzum. Stačí, že navštívite najnovšiu diskotéku, pošlete na Facebook pekné fotky, milujete svojich volených zástupcov a veríte, že bezpečnostný aparát je tu na to, aby vás len chránil pred zlom.

Spravodajkyňa verejnoprávnej TV vám na záver príspevku ospieva využitie bezpilotných lietadiel – dronov. Zatiaľ ich používajú machri z Národnej bezpečnostnej agentúry a Pentagónu na zabíjanie a špicľovanie. No ako nám spravodajkyňa vysvetlí, drony budú slúžiť v blízkej budúcnosti na doručovanie balíčkov z internetových obchodov až na prah domova. Túto víziu podporí aj ňou oslovený respondent, podľa ktorého je to technicky možné už o 5 až 7 rokov. Chýba len povolenie americkej vlády, aby drony mohli lietať nad San Franciskom, čo potrvá nanajvýš 10 rokov. Už aby to bolo, aby ľudia dobrovoľne žiadali vládu o väčšiu kontrolu nad sebou samými a to čisto len v záujme technického pokroku a moderných technológií.

Odpoveďou nie je návrat do jaskýň, ako by to mohli chápať stúpenci vedecko–technického napredovania. Výzvou sú účinné formy kontroly nikým nevolených a nekontrolovaných mocenských centier, aby nezneužívali moderné technológie na ovládanie naivnej a pohodlnej verejnosti. Prinajmenšom, aby „strážni psi demokracie“ aspoň upozornili na odvrátenú stranu technických inovácií a nevrteli nad všetkým nadšene chvostom ako hlúpe šteniatka.

Zdroj: CNN, RTVS, The Guardian Foto: guardianlv.com

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis