Výskum Political Capital zmesou konšpirácie, propagandy a paranoje

Add Comment

Kým dominantnou témou pravicovo-extrémistických organizácií boli pôvodne národnostné, náboženské a sexuálne menšiny, od vypuknutia rusko-ukrajinskej krízy začali svoj záujem postupne upriamovať na geopolitiku. Okrem odporu k NATO a EÚ ich spájajú sympatie k Vladimirovi Putinovi a k Rusku. K takémuto konšpiratívnemu záveru, spájajúcemu rusofóbne prvky s propagandou a paranojou, dospeli autori najnovšieho výskumu maďarského inštitútu Political Capital, venovaného stratégii Moskvy v 5 krajinách strednej Európy – Poľsku, ČR, SR, Maďarsku a Rakúsku.

Cieľom podpory extrémistických či polovojenských organizácií je podľa nich narušenie ich bilaterálnych vzťahov s Ukrajinou a USA, čomu majú napomôcť väzby mnohých organizácií na ruských podnikateľov, politikov a diplomatov, ktoré sa takto stávajú pre región „bezpečnostným rizikom“. A aby poplašných správ nebolo málo, GLOBSEC Policy Institute pridáva svoju: „Tieto väzby sa zdajú byť dôkazom širšej snahy Kremľa o destabilizáciu regiónu práve podporou takýchto separatistických, revizionistických a ultranacionalistických organizácií v regióne“.

Zaslepenosť a jednostrannosť demagógie podporuje citovanie „dôveryhodných zdrojov“ (napríklad Proruskú propagandu o zhýralom Západe u nás šíri 42 webov, Denník N, 26. 2. 2015), ktoré patrí medzi štandardné pracovné metódy mimovládnych výskumníkov. Na zozname je dokonca stránka ‘Prečo amerikanofilom hrabe‘, ktorá šíri politicky nevhodné vtipy! Nechýba ani rozbor, koľko ľudí dalo ktorému vtipu lajk!“ – komentoval 14. 5. správu o protištátnych skupinách na Slovensku webový portál Hlavné správy.

Tendenčná publikácia, prezentovaná ako komparatívna štúdia, vyšla v angličtine pod názvom Nenávisť, násilie a všestranný vojenský tréning (Hatred, violence and comprehensive military training) a so sugestívnym podtitulom Násilná radikalizácia a napojenie Kremľa na slovenské polovojenské, extrémistické a neonacistické skupiny (The violent radicalisation and Kremlin connections of Slovak paramilitary, extremist and neo-Nazi groups). Podporil ju, tak ako predchádzajúci „vedecký výskum“, Národný fond pre demokraciu NED (National Endowment for Democracy). Ide o tú istú americkú mimovládnu organizáciu, ktorú v roku 2015 zaradila ruská generálna prokuratúra pre jej údajné aktivity narúšajúce ústavný poriadok RF medzi neželateľné subjekty.

Dodajme už len, že prípadovú štúdiu za SR spracovali „odborník na extrémizmus“ Radovan Bránik a „nezávislý politológ“ Grigorij Mesežnikov – prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO), spracovateľ kontroverzných analýz o stave občianskej spoločnosti a demokracie na Slovensku a neskrývaný sympatizant Ivety Radičovej.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis