WHO: Medzinárodné organizácie podcenili ebolu

Add Comment

Margaret Chan, generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie OSN (WHO), napadla medzinárodné orgány za to, že nezareagovali dostatočne rýchlo na epidémiu eboly, keď sa pred mesiacom prvýkrát objavila. Priznala tým, že choroba teraz vyhráva nad lekármi.

„Všetky medzinárodné organizácie chorobu podcenili,“ povedala po narýchlo zvolanom rokovaní Organizácie Spojených národov o boji proti vírusu, ktorý sa naďalej šíri Západnou Afrikou.

„Epidémia sa predtým, než dôjde k jej zlepšeniu, zhorší. A to si naliehavo vyžaduje veľmi dobrú koordináciu a veľmi rýchlu schopnosť reakcie.

Chan povedala, že od začiatku epidémie, ktorá prepukla možno už v minulom roku, zomrelo v Sierra Leone, Libérii a Guinei na následky infekcie oficiálne viac ako 1500 ľudí.

„Epidémia v týchto krajinách vyhráva nad riadenými snahami,“ sťažoval si úradník pochádzajúci z Hong Kongu, ktorý poukázal na to, že nové ohniská sa líšili od množstva predchádzajúcich epidémií, ktoré sa objavili v odľahlých oblastiach na vidieku, nie v preplnených mestách.

Krajiny ako Libéria, ktorá má na 4 000 000 obyvateľov asi len okolo 50 kvalifikovaných lekárov, neboli na boj s chorobou dostatočne vybavené, čo sa dá už riešiť iba dodržiavaním prísnych reštriktívnych opatrení.

„Moji kolegovia sa starali o viac ako dve tretiny pacientov, úradne vyhlásených za infikovaných. Dokonca aj napriek tomu, že sme počet našich zamestnancov za posledný mesiac zdvojnásobili, môžem vám povedať, že sú veľmi preťažení. Lekári bez hraníc celé mesiace zvonili na poplach, odpoveď však prišla príliš neskoro a bola príliš nedostatočná,“ povedala Joanne Liu, prezidentka organizácie Lekári bez hraníc (MSF).

Skutočný počet tých, ktorí ochoreli, môže byť omnoho väčší, než je počet oficiálne diagnostikovaných, pretože pacienti môžu byť v domácej starostlivosti a pochovávajú ich tajne, aby sa zabránilo stigme. Niet divu, že tieto prípady, pri ktorých sa nedodržali správne hygienické opatrenia, prispievajú k ďalšiemu šíreniu choroby.

Kým nebudeme schopní vyvinúť účinný liek, existuje len málo spôsobov, ako pomôcť tým, ktorí sa rozhodnú vyhľadať lekársku pomoc.

„Centrá pre liečbu eboly sa obmedzujú na miesta, kam chodia ľudia umrieť, kde im neposkytnú o nič viac než paliatívnu starostlivosť. Nie je možné držať krok s absolútnymi počtami nakazených ľudí, ktorí sa hrnú do našich zariadení. V uliciach Sierra Leony sa rozkladajú infikované telá. V Libérii sme skôr nútení stavať krematóriá ako nové centrá starostlivosti o pacientov nakazených ebolou,“ povedala Liu.

Šéfka MSF tiež uviedla, že nasadenie „civilistov a vojenských síl s odbornými znalosťami v oblasti biologického nebezpečenstva“ bolo nevyhnutné.       

Medzitým WHO potvrdila, že virologická analýza nepreukázala žiadny vzťah medzi smrtiacou epidémiou v Západnej Afrike a v Demokratickej republike Kongo.

David Nabarro, úradník OSN zodpovedný za koordináciu opatrení v oblasti, povedal, že „privádzanie toľkých zdravotníckych pracovníkov, ako sa len dá,“ je prioritou, ale sťažoval sa na uzatvorenie hraníc v regióne, ktoré viac bránia pohybu zdravotníckych úradníkov, ako šíreniu vírusu.

Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb vyhlásilo, že by mohlo urýchliť vývoj liečby eboly, na ktorom pracuje americká spoločnosť MAPP Biopharmaceutical. Na vývoj vakcíny by sa vynaložilo minimálne 42,3 miliónov dolárov.

Preklad z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis