Z Francúzska odchádzajú dobre zarábajúci obyvatelia

Add Comment

Nová správa  finančnej komisie francúzskeho parlamentu uvádza, že z krajiny odchádzajú tisíce obyvateľov s najvyššími príjmami.

V roku 2014 Francúzsko opustilo viac ako 4000 domácností, podľa denníka Les Echos, ktorý správu uverejnil.

Medzi tými, ktorí zarábajú viac ako 100 000 € ročne, tento trend pokračuje už od roku 2007.

V roku 2014 opustilo krajinu asi 589 ľudí, zarábajúcich viac ako 300 000 € ročne, pričom rok predtým ich bolo 659.

Spomedzi tých, ktorí ročne zarábajú 700 000 € a viac, povedalo v roku 2014 Francúzsku „zbohom“127 ľudí, v roku 2013 to bolo 179 ľudí.

Odborníci uvádzajú francúzsku relatívne vysokú sadzbu dane z príjmov ako jeden z hlavných dôvodov odlivu milionárov. Dane sa výrazne zvýšili v roku 2012 so zavedením 75- percentnej „dane z vyšších príjmov“ pre bohatých, čo malo krajine pomôcť dostať sa z hospodárskej krízy. Nepopulárne opatrenie zaviedol francúzsky prezident François Hollande, o dva roky neskôr však daň z vyšších príjmov upravili na 50 percent kvôli obvineniam, že  brzdí podnikanie.

V správe sa však uvádza, že viac ako polovica najlepšie zarábajúcich odišla z Francúzska z „profesionálnych dôvodov“, zatiaľ čo 30 percent sa odsťahovalo z osobných alebo rodinných dôvodov.

Niektoré iné štúdie takisto ukazujú, že masívny exodus s väčšou pravdepodobnosťou súvisí s novou prácu, zmenou prostredia alebo rodinnými dôvodmi. Len veľmi málo ľudí s vysokými príjmami donútila k presťahovaniu sa práve vysoká daň.

Najčastejšie sa Francúzi sťahujú do Veľkej Británie, USA, Švajčiarska a Belgicka.

Štúdia výskumnej spoločnosti Ipsos minulý mesiac ukázala, že Francúzi sú pesimistickejší, čo sa týka vyhliadok na budúcnosť krajiny, než ktokoľvek iný na svete. Celkom 88 percent respondentov uviedlo, že krajina ide zlým smerom. Za „najviac znepokojujúci problém“ vo Francúzsku považujú terorizmus, nasleduje nezamestnanosť, dane, chudoba / sociálne nerovnosti.

Preložené z: https://www.rt.com/business/368145-france-wealthy-leaving-country/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis