„Zdravé nápoje“ horšie ako Big Mac či Coca-Cola?!

Add Comment

Nový prieskum uskutočnený v Austrálii odhalil, že kupované smoothies, ktoré by údajne mali byť zdraviu prospešné, obsahujú v skutočnosti viac kalórií než Big Mac a viac cukru ako plechovka Coca-Coly. Agentúra LiveLighter analyzovala kalórie, cukor a tuk v 40 studených nápojoch, ktoré možno zakúpiť v reštauráciách a fast-food kaviarňach v Austrálii. Výsledky sú naozaj šokujúce.

Až monštruóznych 50 percent všetkých nápojov – vrátane troch takzvaných „zdravých“ smoothies – obsahovalo asi 500 kalórií, čo je viac, ako obsahuje napríklad Big Mac. Až v 24 nápojoch bolo aspoň 16 lyžičiek cukru, zatiaľ čo „zdravý nápoj“ z manga „bez tuku“ obsahoval až neuveriteľných 31 čajových lyžičiek cukru (asi 120 gramov). Niekoľko koktailov na báze frappes obsahovalo až do 20,5 g nasýtených tukov, čo je dvakrát viac ako sa nachádza v Big Mac. Odporúčanie pre priemerného Austrálčana je prijímať menej ako 16 g nasýtených tukov denne.

„Zariadenia ponúkajúce občerstvenie používajú vo svojich reklamách frázy ako „bez tuku“, „s nízkym obsahom tukov“ alebo „bez obsahu mlieka“, aby sa ich smoothies a frappes zdali byť zdravými, avšak, obsahujúc až 31 lyžičiek cukru a toľko kilojoulov ako Big Mac, môžu tieto nápoje v skutočnosti urobiť viac škody ako úžitku,“ píše v tlačovej správe agentúry LiveLighter vedúca kampane Victoria Alison Ginn a k tomu dodáva: „Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby pridané cukry tvorili najviac 5 percent celkového denného príjmu energie, alebo 6 lyžičiek za deň. Len z jedného „zdravého“ nápoja však prijmete až päťnásobok tohto množstva.“ Pitie tzv. zdravých nápojov tak môže niekedy viesť dokonca aj k takým nezdravým výsledkom ako priberanie na váhe a nahromadenie toxických tukov okolo orgánov, varuje Alison Ginn.

Čo by teda mohlo byť riešením? Úplne sa „zdravých nápojov“ vzdať? Dajte prednosť nápoju s odstredeným mliekom, vyberte si čo najmenšiu porciu, alebo si ho rozdeľte s priateľom, odporúča agentúra LiveLighter. Prípadne úplne postačí, ak si vyberiete vodu, najlepší a najprirodzenejší spôsob hydratácie.

Zdroj: https://www.rt.com/news/329101-healthy-smoothie-drink-worse/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis