Zhovievavosť ako devíza

Add Comment

Zhovievavosť k neporiadku, k neporiadnikom, akási liberálnosť. To je Slovensko. Alebo sa mi to len zdá? Keď jazdím v Česku, že tam je všetko akosi upravenejšie, a vôbec, celkovo, že to tam proste funguje o stupeň či dva lepšie.

Poriadok musí byť. Na Slovensku predseda vlády jeden deň vyhlási, že rodinné prídavky sa už nebudú tak štedro rozdávať, o pár dní sa to zmierni. Ak premiér v príhovore vyhlási niečo v zmysle: Veď kto by chcel platiť dane? Nikto nechce platiť dane.

Je to trochu kontraproduktívne, nemyslíte? V ďalšom prejave vyhlási, že nie je zástancom represie, aby sa ľudia zbytočne naháňali a podobne.

Ináč, ako funguje v praxi premiérom silno presadzovaný zákon o preukazovaní pôvodu majetku? Nezverejnia sa nejaké tie doterajšie úspechy? Prínosy pre štátny rozpočet?

Keď cestujem autom po mojej milovanej krajine, všímam si, ako sa rozvíja, k lepšiemu či k horšiemu. Vidím motorkárov na Pezinskej Babe, ktorí si zrejme vylobovali víkendové stretávky na vrchole. Už celých desať, či možno pätnásť rokov sa s nimi stretám, ako sa mi v protismere vyrútia spoza zákruty. Majú tam zrejme pravidelné medzinárodné preteky do vrchu, disciplína slalom pomedzi autá. Však čo? Sme liberálny, zhovievavý národ. To nikde inde sa nedá. Iba na Slovensku. Aj zahraniční motorkári milujú Slovensko.

Milujem slovenskú políciu. Takú zhovievavú podľa mňa nemajú nikde v EÚ. Vždy si úzkostlivo dávam pozor, aby som na návšteve vypil maximálne jedno pivo 3 hodiny pred odjazdom. Ale načo? Mohol som si dať aj dve pivá a aj hodinu pred odjazdom. Z pozorovania mám odskúšané, že kým na Slovensku nespôsobím nehodu, fúkať mi nedajú.

Diaľničnú známku mi počas mojej vodičskej „kariéry“ kontrolovali RAZ. Som presvedčený, že o zhovievavosti našej polície sú presvedčení aj zahraniční vodiči a húfne túto skutočnosť využívajú a jazdia bez diaľničnej známky. Sme tým podľa mňa v Európe známi, že nič nekontrolujeme. O kontrole preťaženosti kamiónov asi ani nemusím hovoriť.

No, aby som to nejako zakončil. Toto sú asi len také drobnosti. Horšia vec, že v malom sa odráža veľké. Na záver by som chcel vyjadriť nádej, že sa Slovensku bude aj naďalej dariť aspoň tak, ako sa mu darí. Pri tak minimálnej represii, kontrole. Pri takom tom systéme, že robíme, robíme, len tak akože.

Príbeh Slovenska je pre mňa jednoducho zázrak. Nad touto krajinou musí bdieť nejaká vyššia moc. Inak si to proste neviem predstaviť, že sa to tu doposiaľ všetko celkom nerozpadlo. Slovensko má jednoducho asi fakt šťastie.

Marek Brna
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis