10-miliónové Švédsko bude mať viac ako milión migrantov oprávnených voliť

Foto: hirek.sk

Približne 1,2 milióna súčasných obyvateľov Švédska, narodených v zahraničí, bude môcť voliť koncom tohto roka vôbec po prvý raz, pričom niektorí poznamenávajú, že Švédi narodení v zahraničí majú tendenciu voliť pro-migrantské strany, konkrétne vládnucich Sociálnych demokratov.   

Nový počet voličov narodených v zahraničí je o 200 tisíc vyšší ako v posledných švédskych národných voľbách, podľa Sveriges Radio.  

Zatiaľ čo obyvatelia Švédska narodení v zahraničí majú tendenciu voliť v priemere viac ľavicové a progresívne strany v porovnaní s domácimi Švédmi, vo voľbách celkovo volia menej. Približne 74% Švédov narodených v zahraničí hlasuje v porovnaní s 90% domácich. Trend odráža pokračujúci demografický posun vo Švédsku, keďže veľká časť populačného rastu krajiny je v posledných rokoch naďalej poháňaná masovou migráciou.  

V roku 2016 malo Švédsko v dôsledku masovej migrácie druhú najvyššiu mieru rastu populácie v celej EÚ, za Luxemburskom, mestským štátom s oveľa menšou celkovou populáciou. 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Över en miljon väljare födda i ett annat land – så kan det påverka valet; Sverige Radio, 31.5.2022 

(2) Över en miljon utrikes födda väljare i årets val: ”Tydlig röd röst”; Nyheter Idag, 1.6.2022 

(3) The Rise of Sweden Democrats: Islam, Populism and the End of Swedish Exceptionalism; autor: Danielle Lee Thomson; The Brookings Institute, 25.3.2020

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply