August 2016

· Čas čítania: 16 min.

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
My a oni
V mnohých domorodých jazykoch znamená výraz pre vlastný kmeň – „človek“. Preto zabiť člena iného kmeňa nie je vražda.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda):
– Francúzsko stratilo slobodu i bezpečnosť
– Erdogan využil puč na odvrátenie sa od USA
– Európsky superštát sa vtláča do dverí
– Navrhla zmierenie, chcú ju nechať duševne vyšetriť
– Mníchov posilnil atmosféru strachu

Z domova (Juraj Pokorný, Artur Bekmatov, Marián Benka):
– Slovensko sa ujalo predsedníctva Rady EÚ
– Fico navrhuje „neformálnu diskusiu“ o Únii
– Bratislavou pochodovali nacionalisti aj ich odporcovia
– Šebej nazval legitímny vplyv Ruska „hrozbou“
– Havran stvoril z obetí atentátov multi-kulti hrdinov

Patrik Sloboda
Brexit uľahčí ďalšie zošnurovanie Európy

Ani mohutná mediálna kampaň, ktorá mesiace masírovala mozgy poddaných jej veličenstva Alžbety II., nedokázala dohnať viac ako 48,1 % zúčastnených voličov k tomu, aby v referende 23. júna označili krížikom odpoveď, ktorá im bola vštepovaná.

Juraj Pokorný
NATO hovorí o mieri, no pripravuje vojnu

Dvojdňový summit NATO, ktorý sa odohral 8. a 9. 7. 2016 v poľskej metropole, naplnil azda všetky očakávania, ktoré sa s jeho ambíciami na pozadí zvyšovania medzinárodného napätia spájali. Svojím demonštratívnym a konfrontačným nábojom vyslal Moskve nedvojzmyselný signál, že približovanie sa k jej hraniciam považuje za nezvratný fakt, o ktorom s ňou nemieni diskutovať. Zároveň mal obyvateľom európskych členských štátov zdôvodniť budúce obete, ktoré si Washingtonom vyvolaná a riadená vojna s Ruskom vyžiada a pripraviť ich na ne.

Artur Bekmatov
Mašinéria vojny na slovenských koľajniciach
Na sociálnych sieťach sa začiatkom leta objavilo niekoľko fotografií a videozáberov, ktoré na železničných staniciach východného Slovenska zachytili transporty zahraničnej vojenskej techniky. Médiá o ničom neinformovali.

Roman Michelko
Matovičov pokus o majdanizáciu Slovenska
V posledných rokoch sa nám z politiky akosi vytráca povestná uhorková sezóna. Nie je to pritom ani tak v dôsledku zásadných politických udalostí, ako skôr v dôsledku (staro)nového štýlu politiky našej opozície.

Ekonomika

Marián Benka
Kríza je už ako rakovina v pokročilom štádiu
Americký nezávislý portál Washington´s Blog nedávno upozornil na nový posun v európskej ekonomickej kríze – doteraz sa ako o problematických hovorilo najmä o periférnych ekonomikách Európskej únie, ako je Grécko, Španielsko či Portugalsko. Teraz sa hovorí už aj o Taliansku a v médiách sa sem-tam objavia znepokojivé správy o britskej alebo nemeckej ekonomike. Kríza postupuje plazivým tempom ako rakovina a dostáva sa z periférnych oblastí k životne dôležitým orgánom.

Korunní svedkovia

Rafael Medoff

Satira

Kresby (Rároh)
Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – Slobodné pôrody

Zuzana Bajkaiová
Pôrod ovplyvňuje celý rod

V prvom roku života dieťa nič iné nepotrebuje. Len splynutie s matkou, dojčenie a zrkadlenie. V splynutí zažíva prijatie a bezpodmienečnú lásku v podobe dotykov, blízkosti, komunikácie a podnetov. Potom získa schopnosť splynúť so svetom a neskôr v živote nadväzovať hlboké vzťahy, žiť radostný a naplnený život s inými ľuďmi, cítiť: Som tu správne a mám tu svoje miesto.

Marián Ďuriš
Niekde má hlavné slovo príroda, inde cisársky rez
Pôrod je udalosť mimoriadnej povahy, ku ktorej dochádza denne po celom svete. Avšak okolnosti, za ktorých sa zrod nového života v jednotlivých krajinách uskutočňuje, sa dramaticky odlišujú. Napríklad väčšina nastávajúcich mamičiek v Holandsku gynekológa nevidí. Namiesto neho sú zverené miestnej asistentke a lekári zasahujú len vo výnimočných a vysoko rizikových prípadoch.

Marián Benka
Domorodičky
Po zhliadnutí dokumentárneho filmu The Face of Birth (Tvár pôrodu) som si uvedomil, že slovo „domorodec“ vlastne znamená „ten, kto sa narodil doma“. Vo filme sa okrem iného uvádza, že austrálski Aborigéni, žijúci v Severnom teritóriu sú nešťastní, keď zákony nútia ich ženy rodiť v meste v pôrodnici, vytrhnuté z kruhu ich rodiny. Z pohľadu ich kmeňových tradícií je takto narodené dieťa cudzinec.

Peter Čalovka
Vodné bábätká – z maternice do mora

Svet človeka je svetom nespočetných paradoxov. Jedným z najväčších z nich je skutočnosť, že povrch Zeme obsahuje iba jednu tretinu súše, z dvoch tretín je pokrytý oceánmi. Mali by sme oceány a život v mori poznať lepšie ako život na súši, pretože oceány sú pre nás prakticky nevyčerpateľným zdrojom potravín. Dve tretiny nerastných pokladov Zeme sa skrývajú na dne oceánov a morí. Podstata tohto paradoxu je o to zaujímavejšia, že počiatočným prostredím človeka v tele matky je plodová voda v plodovom vaku. To znamená, že voda je jedným z dvoch prirodzených prostredí človeka.

Tibor Eliot Rostas
V Holandsku rodí 90% žien bez gynekológa
V holandskom Utrechte už roky žije a pracuje mladá rodina Slovákov, ktorá sa rozhodla využiť holandský zdravotnícky systém umožňujúci a podporujúci domáce pôrody. Janka so zdesením spomína na prípad bývalého moderátora TV JOJ, keď sa pred rokmi spolu so ženou rozhodli rodiť doma. Dieťa po úspešnom pôrode priniesli na kontrolu do nemocnice, ženu však okamžite hospitalizovali, dieťa im zobrali, na otca zavolali políciu a potom ich rok ťahali po súdoch. V Holandsku sa na pôrody neprihliada ako na chorobu, ale ako na prirodzenú súčasť života.

Zuzana Bajkaiová
Matky, ktoré vedeli čo chcú
V kontexte témy mesiaca uverejňujeme tri autentické príbehy žien, ktoré nám opísali svoje pôrodné skúsenosti. V záujme zachovania súkromia všetkých osôb sú mená v príbehoch zmenené a podoba s akýmkoľvek iným príbehom je čisto náhodná.

Robert Lattacher
Otec ako svedok a opora
Rozhodnutie budúceho otca byť po boku svojej partnerky pri pôrode, môže u muža znamenať skúsenosť, ktorá mu zásadne zmení vnímanie života ako takého. Zmeny môžu nastať v jeho vedomí, a to zvýšením citlivosti k samotnému zrodu ľudskej bytosti. A možno aj k pochopeniu, že tento zrod je magickým darom niečoho, čo nás prevyšuje.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch

Rendez-vous

Juraj Pokorný
Ani Kristus Pán nás neučil vítať votrelcov s otvorenou náručou

Slovenský huslista Peter Michalica (*1945 v Kremnici) si získal povesť nielen jedinečným majstrovstvom svojho interpretačného umenia, ale rovnako originálnymi názormi či postojmi ku všetkým aspektom súčasného diania vo svete. Vďaka svojej prenikavej inteligencii i širokému rozhľadu sa dokáže vyjadrovať k akejkoľvek téme, fungovanie svetovej moci nevynímajúc. Jeho postoje, aj keď s nimi človek nemusí vždy bezvýhradne súhlasiť, sú natoľko jadrné a osobité, že ich nemožno zaradiť do žiadnej typologickej priehradky.

Propaganda

Artur Bekmatov
Pohoda: festival propagandy
Je piatok ráno. Pred trenčianskou železničnou stanicou postávajú skupinky mladých ľudí s ruksakmi obvešanými spacákmi a karimatkami. Čaká sa na kyvadlovú dopravu od stanice na letisko – miesto konania 20. ročníka festivalu Pohoda. Autobus vyráža poloplný – festival začal predchádzajúci deň podvečer a väčšina účastníkov je už na mieste, brigádnici preto pri vstupe nemajú veľa práce. Výmenou za lístok dostáva každý návštevník program s mapkou festivalu a špeciálne festivalové vydanie časopisu .týždeň.

Déja vu

Milan Pullmann
Absurdné divadlo krízových hercov

Absurdné divadlo (tiež absurdná dráma) vzniklo v polovici 20. storočia vo Francúzsku. Neskutočný príbeh zobrazuje ľudí v bezvýchodiskových situáciách. Tie sa často opakujú, čím autori vytvárajú pocit beznádeje. Hrdinovia, častejšie skôr antihrdinovia, komunikujú chaoticky a nezmyselne, a správajú sa až groteskne. Monológy logicky nenadväzujú a konanie s nimi nekorešponduje. Postavy si uvedomujú, že scéna nie je reálna. Presne ako krízoví herci v operáciách pod falošnou vlajkou.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Slovania: Staroeurópska civilizácia II.
Marija Gimbutasová urobila veľkú a záslužnú prácu v dôkazoch o existencii staroeurópskej civilizácie. Väčšina jej názorov je prínosom pre zmenu pohľadu na dejiny a minulosť nielen Európy, ale aj Eurázie, a tým aj sveta. Nemohla však obsiahnuť všetko a v niektorých otázkach je potrebné pokročiť ďalej. Jedným z jej pokračovateľov je aj nemecký archeológ a lingvista vo fínskych službách H. Haarmann. Podľa neho staroeurópska, v jeho názvosloví podunajská civilizácia, bola podnetom a základom, na ktorom vyrástla kykladská kultúra na ostrovoch v Egejskom mori, aj minojská kultúra na Kréte. A popri mezopotámskej aj všetky ostatné nasledujúce kultúry a spoločenstvá v Malej Ázii a na Blízkom východe. Táto civilizácia významne ovplyvnila formovanie gréckej antiky.

Bez masky

Juraj Pokorný
John McCain – Poškodzovanie medzinárodných vzťahov ako denná potreba
Napriek sploštenému politickému systému ponúka americká vnútropolitická scéna bohaté spektrum individualít, kde popri tradičných „mužoch činu“ zviditeľňujú aj „muži slova“. Medzi tých najosobitejších patrí senátor za štát Arizona a veterán vietnamskej vojny John McCain. Jeho výroky, často arogantné, drzé až neokrôchané, majú v sebe potenciál obletieť planétu a na krátky čas ovplyvniť nálady v jej kľúčových metropolách. Je zrejmé, že keby pán senátor tejto vzácnej schopnosti nebol vedomý, namiesto ustavičného znečisťovania medzinárodného ovzdušia by uprednostnil zmysluplnejšiu aktivitu.

Neznámi hrdinovia

Viktor Memfer
Uštvaná vedkyňa

Estelle Asmodelleová publikovala v marci minulého roku v odbornom časopise Asian Journal of Physics článok spolupráca Milevy Marićovej a Alberta Einsteina, v ktorom píše, že Einsteinova manželka Mileva Marićová by mala byť považovaná za spoluautorku jedného alebo dvoch Einsteinových vedeckých článkov a mala by sa skúmať miera jej spolupráce na článkoch z rokov 1902 – 1905. Situáciu sťažuje fakt, že mnoho listov, ktoré Einsteinovi napísala, chýba. Chýbajú aj jeho pôvodné poznámky. Srbka Desanka Trbuhovićová-Gjurićová v knihe V tieni Alberta Einsteina (1969) uviedla, že pred chorvátskymi intelektuálmi Einstein uviedol: „Potrebujem svoju ženu, pretože pre mňa rieši matematické problémy.“

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Ararat – Göbekli Tepe –Kapadócia, Turecko
Turecko je rozľahlá hornatá krajina na hranici Ázie a Európy, s takmer 75 miliónmi obyvateľov. Najvyšším vrchom je večne zasnežený Ararat, na ktorom sa údajne nachádzajú pozostatky bájnej Noemovej archy. Pred Turkami bolo Turecko osídlené Grékmi, Chetitmi, Peržanmi, patrilo pod Rímsku ríšu a bolo súčasťou Byzantskej ríše. V 12. storočí sa Turecko islamizuje a začína výboje do Európy, Afriky a okolitých štátov.

Veda a technika

Ján Lakota
Zložitosť vesmíru a Božie zákony

Naša Zem sa ako neriadená strela rúti vesmírom. Neveríte? Okolo Slnka obieha rýchlosťou 30 kilometrov za sekundu. Obieha po eliptickej dráhe, pričom Slnko sa nachádza v jednom z dvoch jej ohnísk. Slnečná sústava obieha okolo stredu našej Galaxie (Mliečnej dráhy) rýchlosťou 200 kilometrov za sekundu. Mliečna dráha sa rúti kamsi okolo stredu lokálnych galaxií rýchlosťou 500 kilometrov za sekundu. A stred lokálnych galaxií? Ten sa voči najvzdialenejším galaxiám rúti kamsi rýchlosťou porovnateľnou s rýchlosťou svetla. Za rok prejde skoro deväť a pol bilióna kilometrov.

Peter Čalovka
Fyzika skúma možnosti teleportácie
Myslenie súčasných fyzikov je uzavreté do rámca tzv. štandardného modelu fyziky. „Štandardný model“ je súbor zákonov fyziky, ktoré riadia všetko v našom vesmíre a náš vesmír je taký, aký je vďaka tomuto súboru zákonov. Je to patová situácia, ktorá sa vo fyzike opakuje od dôb prvého spochybnenia Newtonovej teórie a v podstate je to o tom, že väčšina moderných fyzikov sa modlí k starému „už poznanému“ a zároveň ho z hĺbky duše nenávidí.

Peter Čalovka
Budúcnosť bez duše
Ak chceme uvažovať o tom, akými spôsobmi sa budú deti rodiť v ďalších desaťročiach, predovšetkým si musíme odpovedať na otázku – aká bude naša budúcnosť ako taká. V zásade môžeme hovoriť o pôrodoch klasických (v nemocnici pod dozorom lekára alebo alternatívnych – mimo nemocničné prostredie, napr. doma, v mori…) A technogénnych (alternatívny vývoj ľudstva na báze umelého intelektu, vývoj plodu v umelej maternici a podobne).

Alternative vita

Robert Lattacher
Tri kroky na toltéckej ceste
Ako žiť v mieri so sebou samým a svojím okolím, zmena starých postupov konania založeného na strachu a sile, učenie smerujúce k osobnej slobode a láske k sebe – prijímanie seba samého – aj toto je možno esencia z rozsiahleho a hlbokého toltéckeho učenia tak, ako ju prezentujú mnohí dnešní autori a znalci toltéckej kultúry.

Marián Benka
Práca s vnútorným kruhom – hľadanie stratenej rovnováhy
Žijeme choré životy v chorej spoločnosti. Základný problém (z môjho pohľadu) spočíva v nerovnováhe. Či už samotných jedincov alebo celej spoločnosti. V nerovnováhe sú rozum a cit, mužská a ženská sila, vzťah k sebe a vzťah k ostatným, egoizmus a nezištnosť, vzťah k technológiám a vzťah k prírode, a tak by sme mohli pokračovať. Nachádzanie stratenej rovnováhy sa potom javí ako jedna z najnaliehavejších výziev pre moderného človeka.

Roman Michelko
Líbyjský pokus o tretiu cestu
Všetko sa začalo vojenským prevratom prvého septembra v roku 1969, ktorý vykonala Organizácia slobodných dôstojníkov – socialistov. Zvrhla tak monarchiu v Líbyi. Moc uchopila dvanásťčlenná rada revolučného vedenia, v ktorej začal veľmi skoro dominovať Muammar al-Kaddáfí. Stal sa charizmatickým vodcom a hlavným teoretikom revolúcie. Čoskoro vo svojich rukách skoncentroval všetku moc a stal sa predsedom rady revolučného vedenia, vrchným veliteľom líbyjskej armády, prezidentom a predsedom líbyjskej vlády.

Zdravie

Marián Benka
Hĺbková masáž ako nástroj samoliečenia

Biológia popisuje u živočíchov (a teda aj u človeka) štyri pudy: sací, materinský, rozmnožovací a pud sebazáchovy. Slovák Štefan Zakuťanský tvrdí, že objavil piaty pud, ktorý nazval samoliečebným. A prišiel s metódou, ktorou už 30 rokov lieči zápalové ochorenia. Vlastne neprišiel, podľa jeho slov túto metódu vymyslela sama príroda a zvieratá a naši predkovia ju od nepamäti používali čisto intuitívne. On ju vraj len znovu objavil.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Nástrahy grilovania

Leto sa neodmysliteľne spája s príjemnými stretnutiami vonku, na záhrade či v prírode. K tomu patria aj tradičné „lukulské“ grilovacie hody. Obľúbená klobása, slanina či správne marinované „mäsko“ podľa tisícky receptov, ktoré internet ponúka plným priehrštím. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či ide o zdravú prípravu jedla? Sklameme všetkých milovníkov klasického grilovania, pri štandardných postupoch si tak akurát môžete privodiť kopec problémov.

Magdaléna Svančarková
Zlodeji horčíka, sodíka a draslíka

Vysoký krvný tlak patrí k bežným civilizačným ochoreniam. Pri súčasnom životnom štýle ako zdravotný problém už ani neprekvapí. Mnoho ľudí ho dokonca ani nerieši, čo, samozrejme, nie je správny prístup. Na druhej strane, riešenie klasickej medicíny môže priniesť množstvo ďalších komplikácií.

Herbár

Vladimír Líška
Babička Ayahuaska

Po tisícročia ľudia poznávali účinky rastlín a objavovali tie, ktoré im umožňovali nadviazať kontakt s bohmi, s duchmi predkov, a ktoré sa používali pri liečení, veštení, pri „putovaní“ mimo telo. Ayahuaska (tiež yagé, alebo caapi) nie je len jedna rastlina, je to všeobecný názov pre ingrediencie vzácnych a ťažko dosiahnuteľných zložiek preparátu. Ayahuaska nie je toxická a patrí k najsilnejším enteogénom. Ide predovšetkým o Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis. V jazyku Kečuánov znamená jej názov „réva duše“. Umožňuje duši opustiť telo a spojiť sa s lesnými duchmi.

Jeden deň

Atur Bekmatov
Jeden deň so strážcom prírody

„Dáte si kávičku alebo vodu?“ víta nás päťdesiatnik Anton Kušš vo dverách maringotky. Tá je už niekoľko rokov „zaparkovaná“ na predvrchole Zobora – tzv. Pyramíde. Svoj názov získal vďaka telekomunikačnej veži.

Príbehy Zeme

Inuitský príbeh
Popôrodné tabu

Zimkomriavky

Milka Zimková
Aký gazda, taký dvor

Múzy

Zem&Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
Igor Morski

Mandragora

Vladimír Líška
Telepatia a mimozmyslové vnímanie

Slovo telepatia v preklade znamená cítenie na diaľku, známy výskumník v tejto oblasti Rupert Sheldrake ju označuje ako šiesty, resp. siedmy zmysel. Často sa nám stáva, že ak na niekoho myslíme, tak dotyčný človek nám zavolá alebo napíše esemesku. Je to bežné medzi blízkymi, rodičmi a deťmi, priateľmi a partnerskými pármi. Stáva sa, že odpovedajú na otázky, ktoré ešte neboli vyslovené. Zaujímavé je aj to, že ak myslíme na určitú pesničku a potom zapneme rádio, tak ju tam hrajú.

Pavučina

Artur Bekmatov
Lucia Nicholsonová

Lucia Ďurišová Nicholsonová (rod. Kubovičová) sa narodila 28. novembra 1976 v Bratislave. Po maturite nastúpila na tlačové oddelenie ministerky školstva Evy Slavkovskej (SNS) a zároveň začala pracovať v súkromnej televízii VTV (jedným z vlastníkov televízie bol v tom období podnikateľ Vladimír Poór, v tom čase predseda krajskej organizácie HZDS v Trnave), najskôr ako redaktorka spravodajstva a publicistiky, neskôr ako moderátorka hlavného spravodajstva. Po roku 1998 pracovala v denníku Práca v oddelení domáceho spravodajstva a zároveň aj v TV Luna, takisto na domácom spravodajstve. S príchodom nového milénia sa zamestnala vo vydavateľstve Petit press. Začala najprv v The Slovak Spectator, neskôr prešla do redakcie domáceho spravodajstva denníka SME.

Korešpondenti

Compostela Máxica (Darija Czibulková)

Tribúna

Podstatné je zachovať si rozvahu a byť pripravený na zmenu (Lukáš Perný)

Číslo vyšlo 5.8.2016

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár