40% Talianov chce opustiť Európsku úniu a zahodiť euro

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Prieskum spoločnosti Bidimedia ukázal, že 6% respondentov chce iba opustiť Európsku úniu, pričom euro im neprekáža. 7% opýtaných by chcelo návrat vlastnej, talianskej meny, bez opustenia únie. Noviny Il Giornale píšu, že 40% Talianov uprednostňuje odchod z obidvoch inštitúcií naraz, kým 42% by najradšej zostalo pri oboch. Väčšina talianskych občanov (60%) uviedla, že je proti použitiu Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), záchranného fondu EÚ, ktorý požičiava krajine peniaze za účelom boja proti účinkom koronavírusu.

Použitie ESM bolo navrhnuté už v decembri minulého roka, ale silne odmietané Matteom Salvinim, ktorý tvrdil, že skutočný prospech bude mať len Nemecko a jeho banky. Začiatkom marca členovia Hnutia piatich hviezd (M5S), ktorí tvoria súčasnú taliansku vládnu koalíciu, hrozili, že ak sa použije EMS, zvrhnú predsedu vlády Giuseppe Conteho.

„Hovorím to jasne. Ak povie vláda áno pre EMS, táto väčšina už nebude mať môj hlas,“ varoval senátor Mario Michele Giarrusso. A nebol jediný. Dôvera v premiéra Conteho, ktorý neváha privážať ďalšie lode migrantov k talianskym brehom, tiež stagnuje. Prieskum Bidimedia jasne hovorí, že 44% Talianov nemá dôveru a 12% má len malú dôveru v súčasné vedenie. 22% Contemu plne dôveruje a ďalších 21% hovorí, že sú spokojní.

Anketa posilňuje štúdiu zverejnenú začiatkom predošlého mesiaca, ktorá odhalila, že takmer polovica (49%) Talianov chce opustiť Európsku úniu. Vôľa proti bloku sa dvíha po tom ako sa predsedkyňa Ursula von der Leyen ospravedlnila talianskym obyvateľom za slabú reakciu EÚ proti koronavírusu. Stalo sa tak potom, ako vyhlásila, že EÚ je „tlčúcim srdcom solidarity.“ Ak sa bude naďalej dvíhať vlna talianskeho odporu voči Bruselu, môžu sa očakávať masívne kampane, reklamy a propaganda o tom ako neuveriteľne EÚ zlepšuje Talianom život. Mohlo by sa však povedať ktorým a koľkým.

Pramene:

[1] Sondaggio Tp – il 40% vorrebbe uscire sia dall’Euro che dall’Europa; autor: Mauro De Donatis; Sondaggi BiDiMedia, 23.4.2020

[2] Ursula von der Leyen: „Scusateci, ora la Ue è con voi“; autor: Ursula Von Der Leyen; La Repubblica, 1.4.2020

[3] Italy says ESM reform can’t be changed, League threatens to sue PM; autor: Giuseppe Fonte; Reuters, 27.11.2019

[4] Salvini: „Con il Mes ci sarà cessione sovranità. Risparmi italiani a rischio“; autor: Gabriele Lagabá; Il Giornale, 29.11.2019

[5] La fronda M5S pronta ad attaccare Conte: „Niente fiducia al governo“; autor: Luca Sablone; Il Giornale, 10.4.2020

[6] Un sondaggio gela Bruxelles: il 50% degli italiani vuole l’Italexit; autor: Federico Giuliani; Il Giornale, 13.4.2020

[7] EU Commission President offers ‚heartfelt apology‘ to Italy, as MEPs debate coronavirus response; autor: Joanna Gill; Euronews, 16.4.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár