Abcházsko odmietlo požiadavku NATO, aby ruské vojská odišli z krajiny

Foto: Асны Аҳәынҭқарра Адәныҟатәи аусқәа рминистрра

NATO pokračuje v protiprávnom miešaní sa do vnútorných záležitostí rôznych krajín a nanucuje im svoje pravidlá hry. Ignoruje skutočnosť, že nezávislé suverénne štáty majú právo samostatne rozhodovať o tom, čo je pre nich dobré a čo zlé a nepotrebujú ani nariadenia, ani rady Severoatlantickej aliancie. Svetový žandár si stále neuvedomuje, že jednopolárny svet je minulosť a otrokárske a panovačné praktiky sa do moderného mnohopolárneho sveta nehodia.

Najnovšie NATO vo svojom záverečnom vyhlásení po summite Severoatlantickej aliancie fakticky požiadalo, aby ruské vojská odišli z Abcházska, kde zabezpečujú bezpečnosť, stabilitu krajiny a nedovoľujú, aby Gruzínsko znova napadlo tento malý štát a opäť rozpútalo krvavý konflikt, ako sa to stalo v roku 2008. Toto vyhlásenie pobúrilo abcházsku vládu. Ministerstvo zahraničia Abcházska považuje takéto požiadavky uvedené v záverečnom vyhlásení NATO za absurdné. Zdôrazňuje, že Severoatlantická aliancia sa mieša do vnútorných záležitostí tejto krajiny a ohrozuje jej bezpečnosť a nezávislosť. Uviedlo to na svojom oficiálnom portáli.

„V záverečnom vyhlásení summitu NATO tradične zazneli požiadavky k Rusku, aby „odsunulo vojska z Gruzínska“ a vzdalo sa priznania nezávislosti Abcházska, splniac „mýtickú požiadavku o zastavení paľby“, uvádza sa vo vyhlásení abcházskeho ministerstva zahraničia, v ktorom sa prizvukuje, že Abcházsko nie je „územím Gruzínska“, ako to tvrdia v centrále NATO, ale nezávislým suverénnym štátom a ruské vojska sa tam nachádzajú na požiadavku abcházskej vlády a ich prítomnosť podporuje sto percent obyvateľstva republiky.

Abcházske ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že absurdita požiadaviek NATO je očividná pre každého človeka, ktorý je aspoň trochu oboznámený s tým, čo sa odohralo v Južnom Osetsku a Abcházsku v auguste r. 2008, keď Gruzínsko napadlo tieto dve republiky a Rusko onedlho priznalo ich nezávislosť a podalo im pomocnú ruku. „Politicko-právny akt priznania Republiky Abcházsko úplne zodpovedal všetkým normám a princípom medzinárodného práva a nevyžadoval súhlas zo strany iných štátov. Uzatvorenie dvojstrannej dohody medzi Moskvou a Suchumi v sfére obrany a bezpečnosti neprotirečia medzinárodno-právnym normám“, prizvukuje sa vo vyhlásení abcházskeho ministerstva zahraničných vecí.

Tento diplomatický rezort poukázal na to, že „záverečné vyhlásenie po summite znova názorne demonštruje pokrytectvo a dvojité štandardy, ktoré sa stali charakteristické pre členov Severoatlantickej aliancie. Členské štáty NATO fakticky podporujú územnú celistvosť Gruzínska, ktoré definitívne prestalo existovať ako politická a právna realita v následku zločineckého konania tbiliského režimu na čele s Michailom Saakašvilim ešte v roku 2008“, podotýka abcházske ministerstvo.

Poukazuje tiež na to, že „nárast vojenskej spolupráce NATO a Gruzínska sotva prispeje k tomu, aby siTbilisi zvolilo mierumilovný kurz a preto sa dá očakávať skôr opačný výsledok s nepredvídateľnými následkami. Analogický výsledok môžu zapríčiniť aj úsilia Washingtonu a Bruselu, aby zatiahli Gruzínsko do Severoatlantickej aliancie. Sme presvedčení o tom, že zahrávanie sa NATO s Gruzínskom môže vážne zhoršiť bezpečnostnú situáciu na Južnom Kaukaze a definitívne podkopať prácu účastníkov a medzinárodných sprostredkovateľov, ktorí sa v rámci Ženevských rokovaní snažia o dosiahnutie výsledku, ktorý by uspokojil všetky strany“, podotýka sa v závere vyhlásenia ministerstva zahraničia Abcházska.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zrdoj:
(1) Комментарий МИД Абхазии, Аԥсны Аҳәынҭқарра Адәныҟатәи аусқәа рминистрра, 15.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár