Ako sa bývalý nepriateľ Nemecko stalo pred 60 rokmi spojencom NATO

Add Comment

Nikto nedefinoval koncepciu NATO na začiatku tak jednoducho a presne ako britský generál Hastings Ismay. Prvý generálny tajomník aliancie založenej v roku 1949 (4.apríla 1949 vo Washingtone – pozn. red.) vtipne poznamenal, že NATO má „držať Američanov vo vnútri, Rusov vonku a Nemcov na dne.“

Počas prvých 50 rokov boli minimálne prvé dva princípy platné po celý čas, až do konca studenej vojny. Ale tretí – držať Nemecko na dne – skončil pomerne rýchlo, v skutočnosti už šesť rokov po založení NATO.

6. mája 1955, Spolková republika Nemecko – západná časť rozdelenej krajiny – sa stala 15. plnoprávnym členom organizácie.

V súčasnosti v Berlíne nebude čo oslavovať, keďže prioritu má 70. výročie konca vojny. Až na konci júna sa uskutočnia ceremónie za účasti ministra zahraničných vecí Frank-Waltera Steinmeiera, ministerky obrany Ursuly von der Leyen a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Vstup západného Nemecka do NATO bol dohodnutý v roku 1954 parížskymi rokovaniami (konvencie boli platné od 5.mája 1955, po poslednom stretnutí na americkej ambasáde v Bonne – pozn. red.), počas ktorých bola po 10 rokoch od vojny odovzdaná späť suverenita štátu. Okupačné práva západných vojnových spojencov z Veľkej Británie, Francúzska a Spojených štátov, zostali ako jediné zachované.

Hlavný spor vznikol v otázke vojenského znovuvyzbrojenia Nemecka. Debata odštartovala vypuknutím kórejského konfliktu v roku 1950, kedy sa veľký počet amerických síl presunul do Ázie – na úkor vojenskej prítomnosti v Európe.

Spojené štáty a Británia začali tvrdiť, že Nemecko by malo tiež prispieť k ochrane západnej Európy pred sovietskou hrozbou. Francúzi však boli skeptickí a namiesto nemeckých síl pod záštitou NATO navrhli, aby existovala európska armáda, do ktorej by Nemecko prispelo svojimi jednotkami. Je to myšlienka, ktorá sa opäť stáva aktuálnou.

Výsledný kompromis znamenal, že USA a Veľká Británia dostali Nemecko do NATO, zatiaľ čo Francúzsko zriadilo Západoeurópsku úniu (WEU – Western European Union), pomocnú alianciu siedmich európskych krajín, vrátane Nemecka. Myšlienka európskej armády zostala utópiou. Západoeurópska únia sa stala tieňom NATO, politicky bezvýznamnou a nakoniec bola rozpustená 31. marca 2010.

Otázka prezbrojenia bola vysoko kontroverzná medzi Nemcami samotnými. Oponenti sa obávali, že by to znamenalo koniec akejkoľvek nádeje pre konečný cieľ reunifikácie. Zástancovia argumentovali, že by to bola pre západné Nemecko najkratšia cesta ku znovuzískaniu zvrchovanosti.

Prvý západonemecký povojnový kancelár Konrad Adenauer povedal, že štát bez armády nie je skutočný štát. Toto stanovisko viedlo Gustava Heinemanna, aby na protest odstúpil zo svojho postu ministra vnútra. „Ak prezbrojíme, legitimizujeme zmenu Nemecka na bojové pole,“ napísal vo svojom rezignačnom liste Adenauerovi. Nemecko sa nikdy nestalo bojovým poľom, ale po desaťročia viedla jeho stredom železná opona. Týždeň po vstupe západného Nemecka do NATO bola Sovietskym zväzom vytvorená Varšavská zmluva, s východným Nemeckom ako jedným z členov. Rozdelenie Európy na dva bloky, západný a východný, bolo spečatené.

Opätovné vyzbrojenie západného Nemecka začalo 12. novembra 1955, kedy bolo prvých 101 dobrovoľníkov vymenovaných za vojakov na ceremónii v objekte bývalých kasární v Bonne. Západné Nemecko začalo s odvodmi a v 80. rokoch už rady Bundeswehru tvorilo 500 000 mužov. Po zjednotení Nemecka v roku 1990 sa Bundeswehr zúčastnil prvých bojových misií na Balkáne a v Afganistane.

Dnes, uprostred napätia a bojov na Ukrajine, je NATO v procese, kedy opäť obnovuje svoju úlohu. Vonkajšie hranice NATO na východe už nevedú stredom Nemecka, ale medzi pobaltskými štátmi a Ruskom.

So spomienkou na Nemecko ako ochranný štít NATO počas studenej vojny, Nemci ukázali určitú solidaritu s východnými členmi aliancie, ktorí sa cítia byť ohrození Moskvou. Bundeswehr významne prispieva k vytvoreniu novej jednotky rýchleho nasadenia, ktorá sa má podieľať na kontrole vzdušného priestoru nad Pobaltím. Sám tento rok vysiela 5000 vojakov, aby sa zúčastnili manévrov na východe. Vláda v Berlíne to všetko ospravedlňuje slovami, že pre Nemecko nastal čas vrátiť niečo späť.

Teraz, štvrťstoročie od konca studenej vojny, sa NATO v určitom zmysle vracia ku svojim koreňom. Partnerstvo s Moskvou počas 90. rokov leží ľadom – a opäť sú to Rusi, kto je „out“.

Zdroj: DPA – Deutsche Presse-Agentur, Michael Fischer

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis