Alexander Lukašenko označil snahy EÚ vytvoriť nátlak na Minsk prostredníctvom Moskvy za „nesolídne“

Foto: BELTA

Bielorusko nebude spolupracovať so Západom dovtedy, dokedy nebudú zrušené nezákonné sankcie voči tejto krajine. Oznámil to prezident Alexander Lukašenko, ktorý na tlačovej konferencii prizvukoval: „Kým nezrušia tieto tupé a sprosté sankcie a neprestanú ponižovať našich ľudí, nebudeme sa s nimi rozprávať.“

Za „nesolídne správanie sa“, označil pokusy Európskej únie, ktorá sa stále snaží vytvoriť nátlak na Bielorusko prostredníctvom Ruska. Uviedol to pred novinármi na Obuz-Lesnovskom polygóne, kde sa konala jedna z etáp spoločných strategických cvičení Ozbrojených síl Bieloruska a Ruska, „Západ-2021“.

Alexander Lukašenko podotkol, že predseda Európskej rady Charles Michel žiadal ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby „zatlačil“ na Bielorusko za účelom riešenia rôznych otázok. Podobné správanie sa vedúcich politikov EÚ označil za nesolídne. Dokonca do ľudovej bieloruštiny v tejto súvislosti zaviedol nové slovo: nízkosť, podlosť a hanebnosť európskych politikov porovnal s nízkou trávou.

„Čiže konajú, prepáčte mi tento výraz, ako zbité psy, pričom nám chcú škodiť v maličkostiach: v športe, v kultúre, v iných odvetviach. Začínajú vytvárať nátlak na našich chlapcov absolútne bezdôvodne: Baskov sa objavil na verejnosti so zástavou na podporu Prezidenta – to znamená, že je nepriateľ a žiadajú ho vylúčiť z Federácie. To sú podliaci malicherné, bezvýznamné, „nízkotrávnaté“. Je to ozaj nesolídne správanie sa“, podotkol Alexander Lukašenko.

Pripomenul, že napriek útokom Západu, Bielorusko predsa len pokračuje v dialógu s EÚ a USA. Podčiarkol, že európski a zaoceánski politici stále kladú požiadavky, ktorými sa miešajú do vnútorných záležitosti republiky, protiprávne sa snažia ovplyvňovať dianie v krajine: „Politickí väzni, voľby a podobné. Počúvajte, začnite sa radšej zaoberať vlastnými záležitosťami. Sami u seba neviete urobiť poriadok“, zdôraznil bieloruský prezident. Situáciu s migrantami na európskej hranici označil za problém Západu.

Pripomenul, že predtým na Západe nahlas vykrikovali, že sú pripravení prijať všetkých utečencov z Afganistanu a iných krajín, ale v súčasnosti ich vyháňajú zo svojho územia, huckajú na nich psov a strieľajú ponad ich hlavy. „Vrhli sa sem z rôznych smerov  – cez Turecko a cez iné štáty“, vysvetlil Alexander Lukašenko.

Kritizoval skutočnosť, že na spoločné rusko-bieloruské cvičenia neprišli pozorovatelia z EÚ a USA, podčiarkol, že to urobili naschvál, aby potom mohli vymýšľať rôzne mýty a falošné správy. A znova použil novinku, ktorú vlastnoručne priniesol do „rýdzej bieloruštiny“: pozíciu Washingtonu a Bruselu označil za „nízkotrávnatú“. Na tlačovej konferencii na Obuz-Lesnovskom polygóne uviedol: „Pozvali sme všetkých, ktorí by chceli vidieť tieto cvičenia. Niektorí neprišli, ale predsa všetko videli v médiách. To, že sem naschvál neprišli, považujem za „nízkotrávnatú“ pozíciu“, zdôraznil Lukašenko.

Tiež prezradil, že Bielorusko plánuje nákup ruských zbraní za jednu miliardu dolárov. Uviedol, že počas rokovaní v Kremli, ruská a bieloruská strana tejto otázke venovala veľkú pozornosť. Povedal, že rokovania sa týkali aj dodávok ruských raketových komplexov S-400 do Bieloruska.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Лукашенко назвал отсутствие наблюдателей из США и ЕС на учении „Запад-2021“ мелкотравчатой позицией Запада, BELTA, 12.9.2021
(2) Лукашенко: Беларусь не будет разговаривать с Западом, пока не будут сняты санкции, BELTA, 12.9.2021
(3) Беларусь планирует закупку российского вооружения более чем на $1 млрд, BELTA, 12.9.2021
(4) „Это несолидное поведение“. Лукашенко высказался о попытках ЕС надавить на Беларусь через Россию, BELTA, 12.9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár