Americký agent, ujma pre BRICS a fiktívny problém mužského kabinetu

Add Comment

Jednej pochmúrnej noci sa prezidentka 7.najväčšej svetovej ekonomiky stala obeťou verejného lynču. Medzinárodné impérium chaosu dosiahlo v Brazílii veľké víťazstvo, odignorovalo vôľu 54 miliónov obyvateľov, ktorí hlasovali pre Dilmu Rousseffovú a na trón si sadá Michel Temer s 1%-ným ratingom súhlasu. Krajina sa tak pripája na zoznam obetí úspešných prevratov, ktorým bude pripomenutá vláda neoliberálneho hyenizmu a nadnárodných korporácií.

Svetové médiá jasajú heslami o „spáse“ a „konzervatívnom posune“, ale svoju škodoradosť musia čiastočne tlmiť aj kritickým hlasom. Vyváženie majú pre čitateľov predstavovať drobné „story“ o Temerovom súkromí, ale najmä poukazovanie na „nehoráznu“ skutočnosť, že jeho kabinet tvoria muži bielej rasy. Temer tiež premenil ministerstvo žien, rasovej rovnosti a ľudských práv na sekciu ministerstva spravodlivosti. Predpokladaná hystéria LGBTI lobistov a spriaznených žurnalistov nenechala na seba dlho čakať. Frontálny útok sa však vedie len na mužské pohlavie a bielu rasu členov Temerovho politického okruhu, nie na ich morálny kódex, odbornosť alebo politickú minulosť. Tu už visia veľké otázniky nad falošne hlásanou „láskou a toleranciou“, ktorá neplatí pre vyfantazírovanú „druhú stranu“. Tá by totiž mohla (alebo nemusela) byť kvalifikovanejšia na plnenie danej funkcie.

Momentálne dianie v Brazílii by malo slúžiť ako varovný prst nielen pre BRICS, ale tiež všetky voči medzinárodnému kapitálu neposlušné garnitúry. Načo bombardéry NATO alebo „umiernení rebeli“, keď sa dá zmena režimu dosiahnuť poblúznením politického a súdneho systému? Prevrat s najväčšou pravdepodobnosťou sponzoroval Eduardo Cunha, spájaný s mnohými škandálmi, menovaný v „Panama Papers“ a údajný držiteľ niekoľkých nelegálnych účtov vo Švajčiarsku. Tajomstvom Cunhovej moci je hydra dlhoročných korupčných praktík a korporácií, ktoré pravidelne prispievajú na kampane „jeho čeľade“ a zaznamenávajú úspech, keď sa v dnešnom Kongrese objavujú mnohé pochybné charaktery vyšetrované pre korupciu, služobné delikty a sprisahanie voči hlave štátu.

Pre brazílsky ľud boj ešte len začína. Nový prezident Temer, syn libanonských imigrantov a priateľ židovskej komunity, bol stránkou WikiLeaks odhalený ako informátor americkej ambasády a zastupuje silnú loby bánk, priemyslu a agrobiznisu. Expandujúci latinskoamerický projekt, ktorý spájal mnohé lokálne štruktúry pri vývoji interných trhov, sa tak zdá byť ohrozený a na stôl sa dostáva obnova neoliberalizmu. Wall Street, americký ropný priemysel a povestné „americké záujmy“ tak toto kolo, vďaka vnútorným agentom a poslušným vazalom, vyhrali a spoločnosť Chevron sa už teraz trasie na ropné zásoby sľúbené brazílskou opozíciou.

Zdroje: Telesur TVWikiLeaksBloombergNew York Times; Centre for Research on Globalization 1,2Times of Israel; Russia TodayAgencia Brasil

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis