Apiterapia – liečivý potenciál včiel

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Matúš Plecho / Zem&Vek

V júnovom vydaní Zem&Vek sme sa v článku Mystérium včely zamerali na fenomén včely ako jednej z najužitočnejších bytostí existujúcich v impozantnej väzbe rodiny – včelstva. Tentokrát sa zameriame na širokospektrálnu liečebnú schopnosť včiel, kde je okrem samotného medu aj mnoho ďalších unikátnych terapeutických využití tvorčeka Apis mellifera. V tejto oblasti spravili veľké pokroky včelári z Ukrajiny, Srbska, Ruska a Kazachstanu, kde rozšírené využívanie blahodarného vplyvu včiel začalo zaznamenávať fenomenálne výsledky – a to len pred niekoľkými rokmi. V týchto krajinách výskum podporujú aj ministerstvá zdravotníctva, výskumno-vedecké ústavy, lekárske univerzity na vysokej odbornej úrovni. Apiterapia sa dostáva do popredia ako jedna z mimoriadne komplexných odpovedí v otázke problematiky systému zdravotníctva postaveného z veľkej časti na produktoch farmaceutického priemyslu. Všetky uvedené informácie sú výsledkom štúdia a práce lekárov vnímajúcich holistický význam medicíny a skúsených včelárov s dlhoročnou odbornou praxou a vzdelaním.

Obrovský a všestranný liečebný potenciál včely sa nekončí len blahodarným medom, propolisom, materskou kašičkou alebo včelím voskom. Až na prelome týchto tisícročí sa znovuobjavil liečivý potenciál včelieho jedu (apitoxín), trúdieho mlieka ako probiotického nápoja plodnosti a potencie, no rovnako tak sa na obzore zjavilo aj využitie unikátneho, blahodarného vplyvu bioenergetických polí včelstiev. Je to spôsob, akým sa s vedecky zdokumentovaným úspechom liečia ochorenia kardiovaskulárneho systému, respiračné choroby, problémy s pečeňou a obličkami alebo ochorenia chrbtice či psychika. Tento spôsob komplexnej liečby úľovej terapie, čo je relaxácia na lôžkach umiestnených v biopoliach včelstiev, umožňujúca komplexnú regeneráciu na bunkovej úrovni, je u nás pomerne neznámy a jej význam dokumentujú predovšetkým včelári a lekári na Ukrajine, v Kazachstane a Rusku s podporou vlád. O mnohých súvislostiach sa dozvedám od skúsených včelárov s kontaktmi na tieto krajiny alebo aj na srbských odborníkov.

Zo všetkého najviac ma zaujala komplexná terapia biomodulov – apidomčekov, slúžiacich na blahodarnú regeneráciu ľudského organizmu. Liečenie tela a duše v apidomčekoch sa začína využívať stále častejšie a z východu sa postupne dostáva aj na Slovensko. Apidomčeky sa tu začínajú objavovať už minimálne od roku 2015 a ja som sa zoznámil s našimi priekopníkmi v tejto oblasti. Zaujal ma príbeh začínajúceho včelára, ktorý sa spolu s priateľkou rozhodol venovať apiterapii. Dušan Budinský je prvým, ktorého som navštívil v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov. Rozprávam sa aj so starými včelármi a skúseným včelárom, výrobcom apidomčekov Ľudovítom Augustínkom, ktorého vedomosti a užitočné informácie o tejto mimoriadnej liečebnej metóde pomáhajú s jej znovuzrodením. Apiterapia je podobne ako liečenie všetkých ochorení cestou k pochopeniu, čo nám choroby oznamujú. My sa prostredníctvom pohľadu do vlastného vnútra a nastavenia do energeticko-informačnej roviny máme možnosť nielen liečiť, ale aj obnovovať a ozdravovať naše telá a duše. V apiterapii je to predovšetkým včela, ktorá sama určuje diagnózu a aj sama ozdravuje človeka.

Autor: Tibor Eliot Rostas

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár