Aplikácia NHS uzatvorila v Británii viac ako pol milióna ľudí do izolácie

Veľká Británia zrušila pred 10 dňami väčšinu obmedzení týkajúcich sa koronavírusu. 19. júl bol označený ako „Deň slobody“. Avšak len niekoľko dní potom vypukla v Británii „pingdémia“, ktorá spôsobila neuveriteľný chaos.

Čo to je? Fráza pingdémia (pingdemic) je slovná hračka, ktorá sa skladá z výrazov „pandémia“ a „ping-cinknutie“. Týka sa oznámenia aplikácie National Health Service (NHS) Covid-19 v mobilnom telefóne. Upozornenie „ping“ prikáže užívateľom izolovať sa doma na stanovenú dobu, spravidla na 10 dní. Oznámenie sa na telefóne zobrazí po tom, ako aplikácia zaregistruje, že bol vlastník telefónu v blízkom kontakte s niekým, kto mal pozitívny test na Covid-19.

Počet ľudí, ktorým aplikácia poslala „ping“, za posledné týždne prudko vzrástol, čo spôsobilo ťažkosti niektorým priemyselným odvetviam, pretože veľký počet zamestnancov musel zostať doma a izolovať sa. Len v týždni od 7. do 15. júla bolo 600 tisíc ľudí umiestnených do 10-dennej vynútenej karantény na základe odporúčania aplikácie.

Absencia zamestnancov vzrástla minulý týždeň o 50 % a trend rýchlo napreduje. Ovplyvňuje nielen obchody, ale aj dodávateľské reťazce a logistické siete. Zatvorené sú čerpacie stanice, odvoz odpadu je zrušený a regále supermarketov sú mnohokrát bez potravín, vody a iného základného tovaru.

Dopravná sieť je ohrozená následkami neprítomnosti zamestnancov. Odborový zväz pre železničnú, námornú dopravu uviedol, že uzavretie linky Metropolitan Line v sieti londýnskeho metra z dôvodu samoizolácie kľúčových zamestnancov postavilo dopravné služby do hraničnej situácie. Generálny tajomník Mick Lynch povedal: „Mnoho služieb železničnej, autobusovej a električkovej dopravy už má vážny nedostatok zamestnancov.” Dodal, že „deň slobody sa môže veľmi ľahko zmeniť na deň chaosu.

Aj premiér Boris Johnson musel nastúpiť do izolácie po tom, čo on a kancelár Rishi Sunak obdržali ping od aplikácie NHS Test po kontakte s tajomníkom pre zdravie Sajidom Džávidom, ktorý bol pozitívne testovaný na Covid-19.

„Súčasný prístup k samoizolácii skôr zatvára ekonomiku, ako ju otvára,“ uviedol Tony Danker, generálny riaditeľ CBI. “Toto je určite opak toho, čo zamýšľala vláda.” Firmy vyčerpali svoje pohotovostné plány a hrozí, že sa v najbližších týždňoch zastavia.

Vláda vypočula výzvu podnikateľskej komunity. Aktuálne uvoľnila pravidlá, ktoré umožnili zamestnancom v kritickej infraštruktúre – v zdravotníctve, cestnej doprave a maloobchode – vyhnúť sa 10 dňovej izolácii za predpokladu, že dostali obe dávky vakcíny.

Na vine je príliš citlivý Bluetooth

Britská obchodná komunita si však myslí, že to nestačí, a žiada, aby bola aplikácia NHS skontrolovaná a opravená. Táto súčasná „pingdémia“ nie je  výsledkom zhoršenia zdravotnej situácie, ale „aplikácie, ktorá bola zle navrhnutá“. Aplikácia je vysoko citlivá, čo vedie k „veľkému počtu falošných poplachov“. Oficiálne pošle používateľovi upozornenie, ak sa nachádzal do dvoch metrov od osoby, ktorá mala pozitívny test na Covid-19, dlhšie ako 20 minút. Ale boli zaznamenané prípady, keď oznámila kontakt, aj keď boli dotknuté osoby vzdialené 15 kilometrov od seba. Aplikácia NHS používa na komunikáciu s inými telefónmi technológiu Bluetooth, ktorá môže prechádzať napríklad cez steny. “Ak budem na ulici menej ako dva metre od niekoho, kto sa izoluje doma, aj keď je medzi nami múr, ktorý bráni prenosu vírusu, dostanem upozornenie,” uviedol expert na sieťové signály.

Image

Autorka: Diana Dvorská je blogerka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ U.K. Leaders Hail a Return to Normal; Their Phone App Disagrees, New York Times, 22.7.2021

2./ The ‘pingdemic’: How UK’s Covid-19 app has created a health headache, France.24.com, 24.7.2021

3./ What is the ‘pingdemic’? Meaning of the term – and why the NHS Covid app forced many to self-isolate, Inews.co.uk, 25.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply