Atentát na Lukašenka a jeho synov plánovaný na 9. mája bol odhalený

· Čas čítania: 5 min.

Agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zadržali dvoch mužov, ktorí plánovali štátny prevrat v Bielorusku a pripravovali atentát na tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka. Oznámila to v sobotu večer FSB, ktorá podozrivých zatkla v rámci spoločnej operácie s bieloruskou KGB.

„Plánovali uskutočniť vojenský prevrat v Bielorusku – v súlade s už vyskúšaným scenárom farebných revolúcií za účasti miestnych a ukrajinských nacionalistov – a tiež pripravovali fyzické odstránenie prezidenta Alexandra Lukašenka,“ uvádza sa vo vyhlásení Centra FSB pre vzťahy s verejnosťou.

Podozrivými osobami sú Jurij Zyankovich Leonidovič, ktorý má dvojaké americko-bieloruské občianstvo a bieloruský občan – politický analytik Alexander Feduta Iosifovich. KGB objasnila, že sprisahanci plánovali ozbrojenú vzburu, násilné prebratie moci a atentát na prezidenta a jeho rodinných príslušníkov. Lukašenko uviedol, že na organizácii prevratu sa podieľali americké špeciálne služby.

FSB tvrdí, že obaja muži boli v Moskve na stretnutí s opozične zameranými bieloruskými generálmi, aby spoločne dohodli sprisahanie proti Lukašenkovi. Zyankovich a Feduta v spolupráci s predstaviteľmi USA a Poľska plánovali ozbrojenú vzburu v Bielorusku. Tajné stretnutie sa uskutočnilo v jednej reštaurácií hlavného mesta. Počas neho sprisahanci „bieloruským generálom“ vysvetlili, že pre úspešnú implementáciu ich plánu bude potrebné fyzicky eliminovať prakticky celé najvyššie vedenie republiky, uviedla FSB.

Zyankovich a Feduta podrobne rozpracovali plán vojenského puču, ktorý zahŕňal obsadenie rozhlasových a televíznych staníc a blokovanie jednotiek poriadkovej polície OMON v hlavnom meste Minsk.

„Pripravovali úplné vypnutie energetického systému Bieloruska. Podľa plánu mali „aktívnu fázu“ puču zahájiť „partizáni“, ktorí sa nachádzali na „utajených základniach“. Konečným cieľom sprisahania mala byť zmena ústavného poriadku a zrušenie prezidentského úradu. Vedenia krajiny mal prevziať „Výbor pre národné zmierenie.“

„Zyankovich mal v pláne stať sa kurátorom tamojšieho parlamentu a právneho systému, zatiaľ čo Feduta sa chcel zapojiť do politických reforiem a ideologických činností,“ uviedla FSB. Plán prevratu mal kódové označenie „Ticho“.

Po zadržaní ich FSB odovzdala bieloruským úradom. Bieloruské vyšetrovacie orgány ich stíhajú zo sprisahania a trestných činov spáchaných s cieľom prevziať štátnu moc podľa čl. 357 bieloruského trestného zákona. Hrozí im 8 až 12 rokov väzenia.

Video zo zatknutia: TU.

Plánovaný prevrat chceli uskutočniť 9. mája počas slávnostnej vojenskej prehliadky v Minsku pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny.

O prípravách atentátu na jeho osobu hovoril v sobotu večer, 17. apríla v bieloruskej štátnej televízii aj samotný Lukašenko, podľa ktorého za plánom stáli americké tajné služby, zrejme konajúce na pokyn najvyšších štátnych predstaviteľov. Uviedol, že keď sa dozvedel o hroziacom puči, obrátil sa na Vladimíra Putina. „Požiadal som o pomoc ruského prezidenta, šéfa bieloruskej KGB Ivana Tertela a svojho kolegu šéfa ruskej FSB Sašu Bortnikova,“ uviedol Lukašenko.

Sprisahanci z USA prišli do Ruska, pretože sa báli prísť do Bieloruska, kde bolo zadržaných niekoľko ozbrojencov a odhalené úkryty so zbraňami. „Plánovali väzniť obidvoch synov v pivnici. V regióne Gomel ju už mali pripravenú. Skupinu sme zadržali. Priviedli nás na miesto a ukázali nám, ako to všetko plánovali. Odhalili sme sprisahanie zahraničných spravodajských služieb – s najväčšou pravdepodobnosťou CIA, FBI,“ uviedol. „agenti, ktorí prileteli z USA, boli nakoniec v Moskve zajatí.“

Pokus o atentát spája s „najvyšším politickým vedením“ USA. „Prekvapuje ma správanie Američanov. O eliminácii prezidenta môže rozhodnúť len najvyššie politické vedenie, nie tajná služba,“ uvažuje. Putin údajne nastolil otázku prípravy puču počas utorkového telefonického rozhovoru s americkým prezidentom Joeom Bidenom. „Keď Putin hovoril s Bidenom, položil mu túto otázku. Bez odpovede! Volal mi Vladimír Vladimirovič, povedal mi to, keď som pricestoval z Azerbajdžanu,“ vysvetlil Lukašenko. Za pomoc Putinovi poďakoval.

Samotný bieloruský prezident je presvedčený, že v krajine chceli uskutočniť „najskôr vzburu“, a potom – „plazivý puč“.

Kto sú podozriví?

Alexander Feduta, známy bieloruský politológ pricestoval do Ruska koncom marca. Počas prezidentskej kampane v r. 1994 pracoval pre Lukašenka, neskôr pôsobil ako jeho tlačový tajomník. V roku 1995 dal výpoveď a stal sa jedným z popredných predstaviteľov opozície voči bieloruskému prezidentovi. V prezidentských voľbách v roku 2010 Feduta pracovala pre opozičného kandidáta, básnika Uladzimira Nyaklyaeu. Neskôr ho zatkli príslušníci KGB a odsúdili na dvojročný podmienečný trest za protesty proti výsledkom volieb v Minsku. Amnesty International potom ho označila za väzňa svedomia.

Ďalší zadržaný v Moskve, právnik Jurij Zyankovich, žije od roku 2007 v USA a okrem bieloruského má aj americké občianstvo. Zenkovich vlani počas protestov podporoval opozíciu, v auguste bol zatknutý na 10 dní – potom držal hladovku. Kritizoval nielen Lukašenka, ale aj Sviatlanu Tsikhanouskayu.

Šéf KGB Ivan Tertel, pre televíznu stanicu ONT, uviedol, že „skupina teroristov“ mala aj ďalšieho člena, šéfa Bieloruského ľudového frontu BPF Gregora Kostuseva. Členom BPF je od 90. rokov, v prezidentských voľbách v roku 2010 zozbieral 110 000 podpisov a stal sa jedným z kandidátov. V roku 2017 stranu viedol. Kostuseva zatkli 13. apríla. Tertel spomenul politika v súvislosti s protestami, ktoré sa konali v Bielorusku koncom marca. KGB považovala tieto akcie za „pokus o destabilizáciu situácie v krajine“. Bieloruské bezpečnostné sily sledovali ZOOM konferenciu, na ktorej sa okrem týchto troch ľudí zúčastnilo aj niekoľko ďalších účastníkov.

Vyplýva z nej, že do „sprisahania“ mohol byť zapojený aj psychiater Dmitrij Ščigelskij. V rozhovore pre médiá uviedol, že Lukašenko má „paranoidnú psychopatiu“. Lukašenkovi takúto diagnózu stanovil ešte v roku 2001, potom odišiel z Bieloruska do Spojených štátov. Ďalším účastníkom online stretnutia je politológ Alexander Perepechko. Žije v Seattli a je známy ako účastník medzinárodných výskumných a analytických programov v Bielorusku, Rusku, USA a Francúzsku. Bývalý bojovník OMIT Vitebsk Pavel Kulazhenko žije od roku 2011 v New Yorku a pracuje ako tréner. Posledný účastník je bieloruský opozičný aktivista Igor Makar, ktorý v rokoch 1998 až 2003 pôsobil v špeciálnej protiteroristickej jednotke „Almaz“. Žije v Litve ako politický utečenec. Bieloruská KGB ho zaradila na zoznam osôb zapojených do terorizmu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Лукашенко сообщил о готовившемся покушении на него и его сыновей, https://www.rbc.ru/, 17.4.2021

2./ Belarus: Two men accused of planning coup arrested in Moscow, https://www.dw.com/, 17.4.2021

3./ Russia and Belarus detain two Lukashenko critics, one a dual US citizen, Reuters, 17.4.2021

4./ Zatkli dve osoby, ktoré údajne plánovali atentát na Lukašenka, Pravda, 17.4.2021

5./ ФСБ России сообщила о предотвращении госпереворота в Белоруссии, Interfax.ru. 17.4.2021

6./ Россия и Беларусь заявили о предотвращении переворота и покушения на Лукашенко. Их якобы планировали на 9 мая, BBC news, 17.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár