Bielorusko odmietlo konšpirácie o „riadenej vlne“ migrantov do Európskej únie

Foto: CTV.by

V posledných dňoch liberálni európski politici, transatlantickí „experti“ a „nezávislé“ mainstreamové média šíria správy, že Bielorusko úmyselne vytvára migračnú krízu na hraniciach s EÚ a púšťa do únie migrantov z mnohých krajín. Ministerstvo zahraničia Bieloruska oficiálne dementovalo tieto správy a vyhlásilo, že podobné obvinenia sú neodôvodnené a falošné. Pripomenulo, že Minsk od apríla veľa krát požiadal Brusel o konzultácie, aby spolu riešili otázky migrácie, ale vedenie Európskej únie odmieta spoluprácu a iba rozdúchava konflikt, snaží sa celú vinu hodiť len na Bielorusko.

Oficiálne stanovisko bieloruského ministerstva zahraničných vecí v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru TASS prezentoval tlačový tajomník ministerstva Anatolij Glaz. Dané stanovisko fo forme rozhovoru je zverejnené aj na oficiálnom portáli bieloruského ministerstva zahraničia.

„Tieto obvinenia protirečia realite. Pozorne sledujeme všetky podobné vyhlásenia, ale doposiaľ nemôžeme v nich nájsť ani ozajstné želanie, aby sa problémy riešili, ani logiku, ani zdravý zmysel. Počujeme iba štandardné neodôvodnené obvinenia a vyhrážky. Európski úradníci a vláda susednej krajiny v priebehu roka vlastnoručne, cielene a úmyselne ničili v priebehu mnohých rokov vytvorený systém pohraničnej spolupráce s Bieloruskom“, podčiarkol Anatolij Glaz.

Pripomenul, že Litva zablokovala financovanie s Európskou úniou podpísanej dohody o readmisii, jednostranne pozastavila kontakty s kompetentnými bieloruskými kolegami, demonštratívne roztrhala všetky dvojstrannými dohodami určené vzťahy vo veci spolupráce príslušných úradov a pod. Podčiarkol, že vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell iba neodôvodnene obviňuje Bielorusko a ignoruje skutočnosť, že Minsk trvá na tom, aby sa uskutočnili rokovania o tom, ako spolu vyriešiť migračný problém. Prizvukoval, že všetky návrhy Bieloruska, ako aj iniciatívy v mnohých iných sférach, zostali bez odpovede.

„Všimnite si, že v súčasnosti zo strany EÚ nepočujete ani jeden hlas v prospech dialógu, ktorý by smeroval k spoločnému riešeniu vzniknutého problému. Všetci rečníci sa snažia obchádzať skutočné príčiny, spôsobujúce masové prúdenie ilegálnych migrantov z Iraku a iných krajín, kde Západ má svoje ziskuchtivé záujmy. Utečenci a migranti utekajú do Európskej únie nielen cez Bielorusko, vôbec nielen cez našu krajinu, ale aj cez iné štáty  a podobných trás je veľa“, podotkol tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia, poukázal na pokrytectvo politikov EÚ.

Uviedol, že podľa každoročnej správy Úradu najvyššieho komisára OSN pre veci utečencov „Globálna správa 2020“, vlani počet vynútených presťahovalcov na svete prevýšil 90 miliónov ľudí, vrátane 21 miliónov utečencov. Z nich približne 38 % pochádza z Afriky, 20  % z Blízkeho východu, 12 % z Ázie, 12 % z Latinskej Ameriky a iba 10 % z krajín Európy. „Migranti utekajú z vojnou zničených regiónov v nádeji, že si nájdu svoj nový, teplý, útulný a hlavne, bezpečný domov, ale narážajú na policajné násilie, „Brunovu špirálu“ a otvorenú nevraživosť“, zdôraznil Anatolij Glaz.

Vysvetlil, že nárast migračných prúdov na vlastnej koži pociťuje aj Bielorusko: domáci pohraničiari v poslednom období zadržali oveľa väčší počet ilegálnych migrantov, ako predtým. „Mnohé štáty Európy, vrátane tých, ktoré nemajú vonkajšie hranice únie, tiež registrujú nárast počtu ilegálnych migrantov. Ale stená a žiada o solidaritu iba Litva. Možno je podobná situácia výhodná pre litovské úrady? A v tomto kontexte sú pre nás úplne zrozumiteľné otázky, ktoré litovská verejnosť absolútne odôvodnene kladie svojej vláde“, podčiarkol tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia.

„Ale vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell za patetickými frázami o ľudských právach a solidarite aktívne schováva očividné fakty „demokratického“ potláčania mierových akcií protestu s nadmiernym použitím sily a tiež fakty vyhosťovania migrantov z Litvy, vrátane tehotných žien a detí, dokonca s použitím zbraní. Podľa všetkého, je to práve ten prípad, keď sa niekto snaží preložiť svoje problémy z chorej hlavy na zdravú a Európska únia sa nešikovne snaží využiť situáciu na bielorusko-litovskej hranici za účelom demonštrácie jednoty a solidarity“, podotkol bieloruský diplomat, poukazujúc na pokrytectvo predovšetkým bruselskej centrály a Litvy.

„Za obdobie našej nezávislosti sme veľa krát skutočnými činmi potvrdili, že bieloruské pohraničné služby vždy zodpovedne plnia svoje medzinárodné povinnosti a chránia hranice svojej vlasti. Bielorusko vždy bolo a je krajinou, ktorá je otvorená konštruktívnej spolupráci a dialógu za účelom vyriešenia všetkých existujúcich ťažkých problémov“, zdôraznil v závere rozhovoru tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia Anatolij Glaz.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Ответ пресс-секретаря МИД Беларуси А.Глаза на вопрос ТАСС об обвинениях в адрес Беларуси в создании миграционного кризиса на границе с Литвой (2) Источник: https://mfa.gov.by/press/news_mfa/e18f4909b4cd6e3c.html © При использовании материалов сайта ссылка на МИД Беларуси обязательна, Министерство иностранных дел Беларуси, 3.8.2021
(2) МИД Беларуси называет бездоказательными обвинения в создании кризиса на границе с Литвой, AFN, 3.8.2021
(3) Беларусь с апреля неоднократно пыталась провести консультации с ЕС по миграции – МИД, Interfax – Zapad, 3.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár