Bielorusko oficiálne požiadalo Švajčiarsko o informácie týkajúce sa bankového účtu syna Lukašenka

Foto: Telegraf/EPA/UPG

V Bielorusku majú média o čom písať. Zverejnili informácie, ktoré sa týkajú samotného prezidenta Alexandra Lukašenka. Otázka je iba v tom, či mu tie informácie pomôžu v predvolebnej kampani alebo  naopak, poškodia. V médiách sa totiž objavili správy, že syn prezidenta Viktor Lukašenko má vo švajčiarskej banke účet na úctyhodných 840 miliónov dolárov. Bielorusko oficiálne požiadalo Švajčiarsko, aby  vysvetlilo situáciu a potvrdilo, alebo vyvrátilo dohady o bankovom účte syna prezidenta.

O tom, že Bielorusko oficiálne požiadalo Švajčiarsko o vysvetlenie situácie s údajným účtom syna prezidenta, verejnosť informoval bielorusky minister zahraničia Vladimír Makej. „Synovi prezidenta 840 miliónov dolárov „objavili“ v jednej zo švajčiarskych bánk, ak sa nemýlim, v Credit Suisse. Avšak dnes banka tieto informácie vyvrátila. Oficiálne sme požiadali švajčiarsku stranu, aby nám poskytla všetky informácie“, vysvetlil. Dodal, že vo viacerých krajinách by podobná situácia s deťmi prominentov a gigantické balíky peňazí v zahraničných bankách boli celkom bežnou realitou, ale v Bielorusku niečo podobné neexistuje.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vo mnohých štátoch – nebudem ich menovať – samotný proces podieľania sa na moci je spojený s veľkým obohacovaním. Na margo toho chcem jednoznačne povedať, že v Bielorusku niečo podobné nebolo, nie je a nebude, kým súčasné vedenie krajiny je pri moci. Toto môžem povedať úplne jednoznačne“, podčiarkol šéf bieloruského rezortu diplomacie.

Prezident Alexander Lukašenko informácie o účte syna vo švajčiarskej banke označil za „príšerný fejk“. Vedenie švajčiarskej banky Credit Suisse zverejnilo oficiálne vyhlásenie, v ktorom oznámilo, že nemá žiadne vzťahy s Viktorom Lukašenkom. Podľa analytikov a novinárov, banka tak bola nútená urobiť po tom, ako sa na sociálnych sieťach objavili screenshoty údajných výpisov z online-systému švajčiarskej banky Credit Suisse na meno Viktora Lukašenka.

Screenshot údajných výpisov z online-systému je podvrh. Credit Suisse nemá žiadne klientske vzťahy s týmto človekom. O tom sme informovali príslušné štátne orgány Švajčiarska,“ vyhlásil oficiálny zástupca predmetnej banky.

Väčšina domácich analytikov sa domnieva, že išlo o hoax, ktorý vyprodukovali oponenti súčasného prezidenta v snahe znechutiť časť voličov a zabrániť tomu, aby znova hlasovali za Alexandra Lukašenka. Prezidentské voľby v Bielorusku sa uskutočnia fakticky už o 40 dní – 9. augusta a predvolebný boj vrcholí.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zdroje:

Беларусь официально направила запрос в Швейцарию о банковском счете сына Лукашенко, Телеграф, 26.6.2020
Швейцарский банк Credit Suisse заявил, что счетов сына Лукашенко у него нет, Телеграф, 26.6.2020
Минск запросил у Швейцарии информацию о „тайном счете“ сына Лукашенко, РИА-Новости, 26.6.2020
В Швейцарии запросят информацию о банковском счете сына Лукашенко, Корреспондент, 26.6.2020
Минск запросил официальную информацию у Швейцарии о „счете“ сына Лукашенко, Интерфакс, 26.6.2020

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár