Blaha: “Lajčák-nelajčák, neuhneme ani o milimeter.” Ondrejcsák zasa prirovnáva súčasných migrantov k Slovákom 20. storočia smerujúcim do Ameriky

· Čas čítania: 6 min.

Migrácia sa konečne stala podstatnou tému aj v rámci diskusií medzi koaličnými partnermi. Zatiaľ čo napríklad poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru je dlhodobo proti migrácii, štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák z Mostu-Híd apeluje na používanie zdravého rozumu v diskusii a prirovnáva súčasných migratnov z Afriky a Ázie k Európanom, ktorí na začiatku 20. storočia húfne odchádzali za veľkú mláku.

Blaha v stredu v televízii TA3 vysvetlil svoj postoj k migrácii. “Nie je možné vnímať migráciu ako pozitívny fenomén. Naopak – kvôli migrácii prichádzajú chudobné regióny o svojich najlepších ľudí – chradnú a umierajú. Migrácia je rizikom nielen pre nás, ale aj pre nich,” podčiarkol šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Krajiny, z ktorých pochádza veľká väčšina súčasných migrantov, podľa Blahu ničia vojny zo strany západných veľmocí. “Ničí ich aj vykorisťovanie nadnárodných korporácií, ničí ich ekologická devastácia – riešenie nie je migrácia, tá je práve že hlavným pilierom globálneho kapitalizmu.”

“Nebyť migrácie, kopa chudobných krajín by kľakla. Stabilita vo svete sa udržiava predovšetkým vďaka migrácii a remitenciám – bez nich by odpor voči globálnemu kapitalizmu neudržateľne rástol.”

Blaha tvrdí, že ako ľavičiar nemôže podporovať globálne kompakty, ktoré chápu migráciu ako pozitívny fenomén, keď vidí, ako ubližujú celým národom a ľuďom tak v krajinách pôvodu, ako aj v cieľových krajinách.

Vyzýva: “Prestaňme neustále nahovárať ľuďom, že nič sa nedá zmeniť. Že migrácia je fakt, ktorý nezmeníme. Že globalizácia je fakt, ktorý nezmeníme. Že kapitalizmus tu bude večne. Nič z toho nie je pravda!”

Existujú podľa neho alternatívy a mala by sa o nich začať demokratická diskusia. “Ani migrácia, ani globalizácia, ani kapitalizmus nie sú nič večné ani nič nezastaviteľné. Prestaňme klamať ľudí!”

Blaha zopakoval, že pre Smer-SD je kompakt neprijateľný. “Neuhneme ani o milimeter – Lajčák-nelajčák. A ako som aj na záver možno trochu emotívnejšie povedal – osobne ma uráža, ak niekto považuje každého, kto má výhrady voči kompaktu, za xenofóba či rasistu.”

“To je xenofób či rasista Sebastian Kurz či českí socialisti, vrátane profesora Jana Kellera? To teraz fakt ideme urážať ľudí? Za iný názor? Pri všetkej úcte – toto beriem osobne. Veľmi osobne. Pretože ja nikoho za iný názor neurážam a naopak, zdôrazňujem na ministroch skôr to pozitívne, čo dosiahli. Bolo by fér, ak by sme to tak vnímali všetci. Hovorí sa tomu zodpovednosť. Čo myslíte?” pýta sa na záver Blaha.

Iný hlas z koalície hovorí, že migrácia tu bola vždy a je prirodzená

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák napísal, že ľudstvo pozná fenomén migrácie minimálne odkedy homo sapiens sapiens opustil Afriku a rozšíril sa na ďalšie kontinenty pred 70 000 rokmi… “Predpokladám, že neandertálci, ktorí v tom čase obývali Európu, mali problém s ohrozením ich tradičnej kultúry, ale intelektuálne a organizačné spôsobilosti moderného človeka nakoniec prevládli (viď Harari).”

“Keď Slovania prišli do strednej a juhovýchodnej Európy v 6. storočí, tiež sa to nestretlo s jednoznačným aplauzom byzantskej elity, podobne ako príchod Maďarov koncom 9. storočia,” uviedol štátny tajomník ministerstva obrany.

“Slováci a Maďari emigrujúci do Ameriky na prelome 19. a 20. storočia sa tiež často stretávali s nepochopením… Skúste si prečítať vtedajšie americké noviny, ako sa o nich vyjadrovali už vtedy tam žijúci obyvatelia USA – paradoxne tí Íri či Taliani, ktorí trpeli podobnými predsudkami generáciou predtým…” dodal Ondrejcsák.

Priznáva, že použil hrubé prirovnanie a zjednodušenie, ale dobre podľa neho poslúži na to, aby si ľudia uvedomili, že čelíme problému, ktorý to vždy bol, je a bude. “Nezávisle od našej vôle. Jednoducho povedané, či už sa pridáme k Marakešskej deklarácii, alebo nepridáme, budeme v Marakeši, alebo nebudeme v Marakeši, budeme hovoriť pravdu, alebo nie, ale migrácia tu bude. Dokonca aj keď budeme tvrdiť, že problém neexistuje, ten problém tu bude.”

Je to podľa neho globálny problém, ktorý sa týka celej planéty… “Severnej a Južnej Ameriky, Afriky (medzi jednotlivými africkými štátmi), Blízkeho východu, Ďalekého východu, Austrálie… jeden z najväčších globálnych problémov… ktorý potrebuje globálne riešenie… určite nie regionálne… keď máte zápal pľúc, tiež to neriešite kvapkou peroxidu na prst. A jedinou reálne globálnou inštitúciou je Organizácia spojených národov (OSN), ktorú vymysleli práve na riešenie globálnych problémov…”

“Čiže problém existuje. Ďalším krokom je teda debata o ňom. Vždy ma fascinovala intenzita debaty o migrácii na Slovensku, v krajine, ktorá je migráciou zasiahnutá menej ako minimálne… ale anyways, diskutujme. Len diskutujme racionálne a na základe faktov. Nevytvárajme virtuálnu realitu s neexistujúcimi faktami. Nežeňme debatu do extrémov, napr. že takmer 90-ročný matuzalem – G. Soros – tu má organizovať prílev afrických migrantov, lebo chce zničiť európsku kultúru,” uvádza svoj názor Ondrejcsák.

“Že ľudia majú strach z migrácie? Áno majú – lebo im tlačia do hlavy už roky, že prídu migranti a budú nám robiť zle… vyvolať iracionálny strach je veľmi ľahké, ale nahnať džina naspať do fľaše je oveľa náročnejšie. Ale zodpovednosť káže, aby sme sa začali správať racionálne a hovoriť pravdu. Musíme sa zobudiť, prosím, ja neverím, že si nevšímame, aké absurdnosti sa tu melú dookola.”

Podotýka, že nie je zástancom príchodu polovice Afriky či Blízkeho východu do Európy. “Jasné, že na nekontrolovanú masovú migráciu ani bohatá Európa nie je pripravená ekonomicky či spoločensky… ja len hovorím, že majme zdravý rozum, keď debatujeme…”

Väčšinou tí ľudia podľa Ondrejcsáka utekajú pred vojnami, či hladom. “Väčšinou je to kombinácia oboch faktorov… nie je veľký rozdiel, či niekto odíde kvôli tomu, lebo jeho/jej dedina je pod paľbou alebo že zomiera od hladu… tak riešme to tam, kde vzniká… ale ani na to nie sme pripravení, lebo to stojí peniaze, úsilie, ľudí, dokonca niekedy vojakov. Verím, že Európa je lepším miestom na Zemi, vrátane morálky. Snáď súhlasíme všetci, že nemôžeme strieľať na ľudí v člnoch na Stredozemnom mori? Musíme rešpektovať medzinárodné (morské) právo, ktoré hovorí o záchrane ľudí, ale najmä musíme zostať morálne lepšími, civilizačne Európanmi. Zastaviť teda migráciu nemôžeme, tak skúsme držať procesy pod kontrolou a podľa možnosti riešiť problémy na mieste.”

“Je tu fenomén, tak reagujme… tak či onak, ale riešme ju.. racionálne, diskusiou, chladnou hlavou. Keď odídeme od stola, tak migráciu nezrušíme a ani sama sa tým nezruší – jediné, čo sa stane, že rozhodnú sa ostatní, bez nás. Nastane teda ten najhorší scenár, ktorý môže zasiahnuť malé štáty – rozhodnutie o nás, bez nás.”

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/blaha-migracii-neuhneme-milimeter-lajcak-nelajcak-ondrejcsak-prirovnava-sucasnych-migrantov-slovakom-20-storocia-smerujucim-do-ameriky/1586952

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár