Jemen: s jedlom rastie chuť
Tvoria ho ozbrojené formácie zajdíjských šíitov, pomenovaných podľa islamského imáma z 8. storočia Zajda ibn Aliho. Ovládajú severozápadnú, šíitmi obývanú časť Jemenu, vrátane hlavného mesta Saná a väčšej časti pobrežia Červeného mora. Vyhnaná, prevažne sunnitská vláda, ktorá si udržiava v saudskoarabskom exile medzinárodnoprávne uznanie, sa už deväť rokov márne pokúša vyhnať povstalcov a obnoviť moc. Protipovstalecká vojenská koalícia, vedená saudskoarabskou armádou, utrpela napriek početnej prevahe a neporovnateľne lepšiemu technickému vybaveniu sériu ponižujúcich porážok.
Povstaleckých húsiov podporoval po celý tento čas spoza Perzského zálivu Irán, vďaka čomu nadobudli nebývalú sebaistotu. V domácom hornatom prostredí, prevŕtanom početnými jaskynnými komplexmi, sú pravdepodobne neporaziteľní. Od roku 2015 odolávajú bez väčších strát leteckým ofenzívam protipovstaleckej koalície. Nedokázali ich nalomiť ani tohtoročné angloamerické nálety a raketové ostreľovanie. Skôr naopak. Umocnili v nich sebaistotu, že sa nemusia nikoho báť a môžu si dovoliť ostreľovať v Červenom mori nielen obchodné lode západných krajín, ale keď treba, tak i torpédoborce USA.
To bolo v januári. Nastúpil február a svetom prebleskli správy, že húsiovia stupňujú stávku a chystajú preniesť trestné akcie pod hladinu Červeného mora proti hlavným exponentom Západu, t.j. proti USA, Británie a Izraelu. Našli totiž spôsob, akým môžu trestať „Veľkého satana“ ešte účinnejšie ako blokovaním plavieb jeho nákladných lodí. Uvedomili si, že paralyzovať sa dá aj tok dát v optických kábloch uložených na dne Červeného mora. Jeho jedinečná poloha ho predurčila k tomu, aby tvorilo úspornú trasu káblového prepojenia Ázie, Afriky a Európy. Tak ako pri trasovaní medzikontinentálnej námornej nákladnej dopravy skracuje využívanie polohy Červeného mora zemepisné vzdialenosti. Netreba obchádzať Afriku, šetrí sa čas, energia a peniaze.
Prevádzka, údržba a modernizácia tejto digitálnej komunikačnej infraštruktúry je medzinárodne zmluvne podchytená. Jemen je zastupovaný exilovou vládou a s ňou spätými spoločnosťami ako Yemen Telecom alebo TeleYemen. Húsiovské hnutie Ansar Allah stojí mimo takýchto štruktúr. Nemôže uzatvárať oficiálne medzištátne a medzikorporátne dohody, ani obchody, ale nič mu nebrániť ich ohrozovať, narúšať a znefunkčňovať. Klasické lodné pirátstvo v Červenom mori a v Adenskom zálive má v jemenských pobrežných kmeňových kultúrach hlboké korene a dodnes poskytuje zdroj obživy pre nemalej časti obyvateľstva. Nemožno preto vyčítať niektorým klanom, že sa snažia držať krok s dobou a sondujú možnosti pirátskych zásahov do hustej siete dátových káblov položených pri svojom pobreží. Vedie po dlhej trase z Indického oceánu cez Arabské more, Adenský záliv, prieliv Báb el-Mandeb a Červené more k Suezskému kanálu, aby sa odtiaľ rozvetvila po dne Stredozemného mora a vyústila v Marseille a v okolitých európskych uzloch, prípadne sa pretiahla cez Gibraltársky prieliv, aby skončila na atlantickom pobreží západnej Európy.
Pre Európanov je strategicky najdôležitejší podmorský dátový kábel AE-1. Meria okolo 25 tisíc kilometrov a vedie z juhovýchodnej Ázie. Odhaduje sa, že optickou káblovou sústavou v Červenom mori prechádza zhruba 17 percent celosvetovej medzinárodnej internetovej komunikácie. Aktívne ju využívajú aj húsiovské komunikačné siete spravované spriaznenými prevádzkovateľmi palestínskeho hnutia Hizbaláh v južnom Libanone, ako aj Iránu.
Neľahké rozpoznávanie
Plánovanie sabotážnych útokov húsiov na medzinárodnú kabeláž tiahnúcu sa po dne Červeného mora bude náročnejšou úlohou než na plavidlá na hladine mora. Zaťažkávacou skúškou bude hneď v prípravnej fáze zvládnutie správneho rozlišovania toho, čo má byť poškodené alebo zničené. Bude to v istom zmysle podobné, ako dosiaľ pri identifikovaní cieľových lodí na hladine Červeného mora. Plavidlo môže byť napríklad vyrobené v Singapure, prevážať môže tovar čínskej výroby malajského predajcu pre amerického odberateľa, ktorý si prenajme na prepravu loď pod panamskou vlajkou. Ak by mal byť prvoradý zámer útokov húsiov na podmorské káble rovnaký ako pri ostreľovaní lodí, čiže ak by mal zabrániť tomu, aby sa vyložili náklady plavidiel povedzme v Izraeli, vyžadovalo by si to nájdenie spoľahlivého spôsobu rozpoznávania, cez ktorý konkrétny kábel prúdia dáta, určené v tomto prípade príjemcom v Izraeli.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.