Vývoj nespí
Základnou charakteristikou internetu je však rozptýlený pohyb dát v drobných balíčkoch po zákutiach digitálnej pavučiny, aby sa zliali do výslednej podoby až u koncového prijímateľa. Podmorské káble bývajú nezriedka predmetmi neúmyselného poškodenia zemetrasením, kotvami lodí, žralokmi, atď.
V dôsledku toho sa internetové spojenia môžu spomaliť, ba i prerušiť, ale nie nadlho, pretože tok dát automaticky presúva na iné trasy. K úplným výpadkom dochádza v každodennej praxi len výnimočne. Spomalenie a výkyvy v prenosnej rýchlosti zažívajú drobní spotrebitelia často, čo im však nespôsobuje finančné straty, ani nevyvoláva bezpečnostné hrozby. Tie môžu byť spôsobované poskytovateľom širokej škály internetových služieb, vrátane online bankovníctva, e-commerce, streamovania videa, sociálnych médií. Firmám klesá počas výpadkov produktivita a obchodným subjektom miera zisku. Pokles objemu automatizovaných burzových finančných transakcií môže spôsobovať finančným trhom ťažké, ale nie fatálne škody. Nevyspytateľné následky môžu mať poruchy dátových tokov v počas vývojových alebo skúšobných fáz zbraňových systémov hromadného ničenia (atómových, biologických a chemických). Majú síce zabudované viacstupňové zálohové a poistné mechanizmy, ale ani tie nemusia byť vždy stopercentne dokonale a spoľahlivé. Pripomeňme, že sa tu pohybujeme na rovine spomalení a momentálnych výpadkov. Nie na úrovni odstavenia rádovo v hodinách a dňoch, pretože vtedy by sa už otriasali piliere našej technogénnej civilizácie.
Tieto a mnohé ďalšie otázky musia brať do úvahy mocenské kruhy za oponou pri zvažovaní rozsahu znalostí a špičkových technológií, ktoré zdostupnia húsijskému povstaleckému veleniu. Prevodným kanálom zvykne bývať Irán, ktorý zásobuje ozbrojené zložky Húsiov klasickou i novátorskou špeciálnou technikou. Zaškoľuje i personál na obsluhu dodávaných rakiet, dronov a rôznych druhov sofistikovanej výzbroje. Prechod z pozemných, vzdušných a vodných druhov ničivých nástrojov na podmorské – a k tomu na hlbinné, pretože Červené mora má priemernú hĺbku 490 metrov, bude kvalitatívnym skokom s nebývalo vysokými nárokmi na školiteľov i školených.
Nastupuje Čína
Irán stráca za takýchto okolností postavenie vrchného dirigenta húsiovcov, pretože sa bude musieť zohľadňovať želania vysokých inštancií v Pekingu. Čína totiž predháňa Spojené štáty vo veľmocenskom súperení o hegemóniu vo sfére vývoja, výroby a zavádzania najvyspelejších komunikačných technológií a umelej inteligencie. Analytici amerického think tanku Atlantic Council upozorňujú, že západné spoločnosti prehrávajú v súťaži s čínskou konkurenciou o kontrakty na výstavbu novej, ale aj na modernizáciu a rozširovanie existujúcej podmorskej káblovej siete v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky. Vynakladajú maximálne úsilie na to, aby získali na na budúci rok 60-percentný podiel na tamojších trhoch a mohli zavádzať vlastnú štandardizáciu. Dá sa predpokladať, že ak preberú zodpovednosť za prevádzku podmorských káblov v Červenom mori, budú mať ako údržbári kľúče od zadných dvierok a tým aj schopnosť monitorovať a vyhodnocovať dátové toky v reálnom čase. Chirurgicky presne zamerané sabotážne akcie rukami osobitne vyškolených hoci aj húsiov budú potom mysliteľné i uskutočniteľné.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.