Brusel požiadal Moskvu, aby neposkytovala humanitárnu pomoc Luhansku a Donecku

Foto: DAN

Mnohé krajiny poskytujú humanitárnu pomoc iným krajinám a regiónom, ktoré sa nachádzajú v zlej hospodárskej situácii. Avšak, podľa dvojakého „transatlantického metra“, niekedy je humanitárna pomoc správna vec, ale inokedy je to na kriminál. Najnovšie v Bruseli odzneli nespokojné výroky v súvislosti s tým, že Rusko poskytuje humanitárnu pomoc regiónom Donbasu a navyše mieni nadviazať obchodnú spoluprácu s Doneckom a Luhanskom. Moskva už takmer osem rokov posiela humanitárnu pomoc obyvateľom Donbasu, ktorí trpia kvôli „mnohostrannej“ blokáde Kyjeva a neustálym útokom ukrajinskej armády na civilné obyvateľstvo regiónu. 

Hlavný hovorca pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ Peter Stano uviedol, že Európska únia považuje za potrebné, aby ruské úrady, zrušili nariadenie prezidenta Ruskej federácie o humanitárnej podpore DĽR a LĽR, aby, ako podčiarkol, nezhoršili situáciu na východnej Ukrajine. Rusko zhorší situáciu tým, že poskytuje pomoc ľuďom, ktorí trpia, pretože im posiela potraviny, lieky, oblečenie, detské hračky a pod.?.. Naši čitatelia určite vedia, kto požiadal o zrušenie humanitárnej pomoci: tento náš krajan 16 rokov pôsobil vo verejnoprávnych médiách, okrem Slovenskej televízie aj v BBC World Service a Deutsche Welle, hlasnej propagandistickej trúbe „transatlantickej civilizácie“ a presne pred 2 rokmi sa stal aj „hlasnou trúbou“ Bruselu. Čiže názory a postoje Petra Stana sú absolútne zrejmé…

„Vyzývame Rusko, aby zvrátilo toto rozhodnutie a prestalo prijímať jednostranné opatrenia, ktoré len spôsobia ďalšie zhoršenie situácie na východnej Ukrajine“, uviedol Peter Stano vo svojom vyhlásení. Podľa Bruselu, je toto vyhlásenie zamerané na ďalšie oddelenie, Kyjevom dočasne nekontrolovaných regiónov Donecku a Luhansku, od Ukrajiny. Príčom sa prizvukuje, že je to v rozpore s Minskými dohodami. Hovorca Bruselu tvrdí, že takéto jednostranné kroky Moskvy porušujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, a to aj v oblasti colnej kontroly a hrozí, že zvýšia napätie, narušia status quo v regióne a zabránia reintegrácii týchto oblastí späť do zostavy Ukrajiny.

Vyhláška ruského prezidenta Vladimíra Putina z 15. novembra „O poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľstvu niektorých okresov Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny“ uznáva najmä osvedčenia o pôvode tovaru vyrobeného v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, za platné v Ruskej federácii. Čiže Rusko môže obchodovať s Doneckom a Luhanskom, čo vôbec neprotirečí Minským dohodám. Presne tak aj poskytnutie humanitárnej pomoci tiež neprotirečí Minským dohodám. Ale to nevonia ani Kyjevu, ani Bruselu, čo absolútne jasne odznelo vo vyhlásení Petra Stana.

Šéf ukrajinského ministerstva zahraničia Dmytro Kuleba, po Putinovom podpísaní nariadenia o humanitárnej pomoci regiónom Donbasu vyhlásil, že dokument porušuje Minské dohody. Mal by si ich pozornejšie prečítať. Teda, podľa logiky Kyjeva a Bruselu, Rusko by nemalo poskytovať hospodársku a humanitárnu pomoc Donecku a Luhansku, aby tam ľudia zomierali hladom a kvôli chorobám, lebo iba tak ich Kyjev a Brusel prinúti, aby sa vrátili do „náručia“ Ukrajiny? A to, že Kyjev voči Donecku a Luhansku rozpútal fakticky genocídu, uvalil na ne blokádu – to Bruselu, milujúcemu ľudské práva, akosi nevadí.

Hlava Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin uviedol, že v rámci vyhlášky prezidenta Ruska o pomoci obyvateľom Donbasu, plánuje Doneck vyvážať výrobky metalurgie, kovovej výroby, strojárstva, chemického priemyslu, stavebné materiály, ako aj poľnohospodárske, záhradnícke výrobky, mäsové a mliečne výrobky, do Ruskej federácie. Brusel je proti tomu, aby Doneck a Luhansk mohli obchodovať s Ruskom, podporuje blokádu Kyjeva a všetky banderovské iniciatívy súčasnej ukrajinskej vlády. Dvojaký transatlantický meter platí, čo potvrdil aj hovorca Bruselu, Peter Stano.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) ЕС призвал Москву отменить указ Путина о гуманитарной поддержке Донбасса, Interfax, 24.11.2021
(2) ЕС осудил приказ Путина об упрощенном допуске товаров из ОРДЛО в Россию, com.ua, 24.11.2021
(3) Украина направила России ноту протеста из-за указа Путина относительно ОРДЛО, Украинская правда, 16.11.2021
(4) ЕС призвал Россию отменить указ Путина о «гуманитарной поддержке» Донбасса, НВ.уа, 24.11.2021
(5) ДНР намерена экспортировать в РФ продукцию черной металлургии и машиностроения, Interfax, 17.11.2021
(6) Пушилин поблагодарил Путина за расширение доступа товаров ДНР и ЛНР на российский рынок, TASS, 15.11.2021
(7) В Луганске считают указ Путина о гуманитарной помощи Донбассу полностью идущим в русле Минских соглашений, Military News, 15.11.2021
(8) Указ президента России Владимира Путина от 15 ноября „Об оказании гуманитарной поддержки населению отдельных районов Донецкой и Луганской областей Украины“, Pravo.gov.ru, 15.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár