Budapešť si zvolila svojráznu taktiku ohľadom spolupráce s NATO a podpory Ukrajiny

Foto: Strana.ua

Na juhovýchode Ukrajiny pokračujú bojové operácie. Napriek tomu, že ukrajinské jednotky podnikajú pokusy o protiútoky, ruská armáda pokračuje v ofenzíve a pomaly postupuje. Už ráno ukrajinské médiá informovali, že „ruské jednotky zo zoskupenia síl „Západ“ obsadili počas útočných operácií osady Timkovka v Charkovskej oblasti a Artemovka v Luhanskej oblasti. Ruské jednotky postupujú na juhovýchod od Kupjanska a severozápadne od Avdejevky, kde dobyli dedinu Novoalexandrovka. Uvádza sa to v novom súhrne Inštitútu pre štúdium vojny,“ citovali amerických kolegov ukrajinskí novinári.

Ukrajinské médiá poukázali na to, že v Nemecku poslanci Bundestagu zo strany Únie Sarah Wagenknechtovej a strany Alternatíva pre Nemecko bojkotovali prejav Volodymyra Zelenského, ktorý, podľa nich, stratil legitimitu. „Podľa nemeckej tlače, bola parlamentná frakcia Únie Sarah Wagenknechtovej počas Zelenského prejavu v hale úplne neprítomná a značný počet zástupcov AfG opustil zasadaciu miestnosť s tým, že odmietli počúvať „rečníka v maskáčovom obleku s uplynutým funkčným obdobím, ktorý je vo funkcii iba ako prezident vojny a žobráka“. Strana Sarah Wagenknechtovej vysvetlila svoj bojkot tým, že Zelenský je zdrojom „mimoriadne nebezpečnej špirály eskalácie,“ uviedli ukrajinskí politológovia.

Nezabudli ani na svojich západných susedov, keď upozornili na to, že Slovensko označilo dodávky stíhačiek MiG – 29 na Ukrajinu v roku 2023 za nezákonné. „Uviedol to štátny tajomník vojenského rezortu republiky Igor Melicher. „Ústava SR zakazuje odchádzajúcej vláde robiť také dôležité kroky v zahraničnej politike,“ podotkol. Podľa neho, budú prijaté „právne opatrenia“ proti bývalému šéfovi ministerstva obrany krajiny Jaroslavovi Naďovi. V  apríli minulého roka ministerstvo obrany SR oznámilo, že krajina dodala všetkých 13 stíhačiek MiG-29, ktoré sľúbila Ukrajine. Zverejnili sme aj video prvých stíhačiek MiG – 29, ktoré boli odoslané zo Slovenska na Ukrajinu. Slovenský premiér Robert Fico koncom minulého roka odmietol dodávky zbraní pre Ukrajinu a vyhlásil, že neverí vojenskému riešeniu konfliktu na Ukrajine,“ pripomenuli ukrajinské médiá.

Informovali o ďalších dodávkach zbraní, ktoré Kyjevu poskytujú členské štáty NATO. „Americký prezident Joe Biden schválil dodávku ďalšieho protilietadlového raketového systému Patriot na Ukrajinu. Tento systém protivzdušnej obrany je už druhý, ktorý USA poslali. Pricestuje z Poľska, kde predtým chránil kontingent amerických vojakov, vracajúcich sa do Spojených štátov. Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov, citovaných New York Times, by Patriot mohol byť v najbližších dňoch v prvej línii. Závisí to od potreby údržby a potreby úpravy,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Dodali, že Nórsko pridelí 240 miliónov eur na posilnenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany. „Asi polovica z tejto sumy bude použitá na nákup rakiet pre protilietadlový raketový systém Patriot. Uvádza sa to vo vyhlásení nórskeho ministerstva zahraničných vecí. Rezort  poznamenal, že spolu s Nemeckom, Dánskom a Holandskom bude financovaný nákup systému protivzdušnej obrany Patriot. Za týmto účelom škandinávska krajina plánuje kúpiť 100 rakiet vo výške 125 miliónov eur,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Domáce médiá informovali, že Rusko podniklo odvetné kroky na konanie západných a ukrajinských úradov, ktoré „sprivatizovali“ ruské aktívy v rôznych štátoch, aby „zisk“ odovzdali Kyjevu… „Rusko „znárodnilo“ majetok bývalého predsedu vlády Arsenija Jaceňuka, speváčky Susany Jamaladinovej (Jamala) a ďalších Ukrajincov na Kryme. Zoznam znárodneného majetku, patriaceho ukrajinským fyzickým a právnickým osobám, obsahuje vyše 110 objektov. Akademická budova, garáž a veľký pozemok v Jalte boli zabavené bývalému premiérovi Jaceňukovi. Jamala má hnuteľný a nehnuteľný majetok, dva pozemky v Alušte. Bývalý poslanec Vitalij Chomutynnik má byt v mestečku Livadia,“ uviedli médiá.

Ďalšia bývalá poslankyňa Lydia Koteľak má rodinný majetok: centrum delfínovej terapie v Alušte, majetok holdingovej spoločnosti Kyivgorstroj a Hotel Porto Mare Park. Majetok súkromnej spoločnosti Jalta Film Studio, Hotel Bristol v Jalte a Platinum Bank boli tiež zabavené. Hotel a banka boli predtým spojené s ľuďmi Petra Porošenka. Predtým sme informovali, že byt Vladimíra a Eleny Zelenských v Livadii bol „predaný“ na Kryme. „Úrady,“ vymenované Ruskou federáciou, uviedli, že ju znárodnili a vydražili za 44,3 milióna rubľov (o niečo menej ako pol milióna dolárov),“ podrobne vymenovali ukrajinskí novinári.

Poukázali na to, že Budapešť si zvolila novú, dosť svojráznu taktiku, čo sa týka spolupráce s NATO a podpory Ukrajiny. „Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že Budapešť nebude blokovať rozhodnutia NATO, týkajúce sa Ukrajiny, ale ani sa ich nezúčastní. Povedal to po stretnutí s generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom v Budapešti. „Maďarsko dalo jasne najavo, že nemá v úmysle blokovať žiadne rozhodnutia v NATO, ktoré by sa mohli líšiť od našej analýzy situácie. Na dnešnom stretnutí sme sa zamerali na to, že akékoľvek operácie mimo NATO by mali byť dobrovoľné a Maďarsku boli poskytnuté záruky, ktoré vyžaduje,“ citovali Orbána ukrajinskí politológovia.

Premiér uviedol, že na stretnutí obe strany „prehodnotili“ vzťahy medzi Maďarskom a NATO. Generálny tajomník NATO uviedol, že sa s Orbánom „dohodli na podmienkach, za ktorých sa Maďarsko v budúcnosti nebude podieľať na podpore NATO pre Ukrajinu“. V máji Orbán oznámil, že Maďarsko chce predefinovať svoj štatút členstva v NATO, aby upustilo od vojenskej podpory pre Ukrajinu. Budapešť medzitým blokuje začatie rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Informovali, že holandská ministerka obrany Kaisa Ollongrenová uviedla, že prvé stíhačky F-16 z jej krajiny budú dodané na Ukrajinu toto leto – bezprostredne po tom, ako Dánsko začne dodávať takéto lietadlá. „Ministerka poznamenala, že od leta tohto roku budú na Ukrajinu dodané prvé F-16 a odvtedy bude dodávka týchto bojových lietadiel prebiehať, ako „na bežiacom pase.“ Šéfka holandského ministerstva obrany tiež uviedla, že jej krajina uvažuje o dodávke ďalšieho systému protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu,“ dodali ukrajinskí vojenskí analytici.

Politológovia poukázali na to, že estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorej politická sila je súčasťou európskeho liberálneho bloku, má významnú šancu sa postaviť na čelo zahraničnej  diplomatickej služby EÚ v novej Európskej komisii. „Politico sa porozprávalo s ôsmimi európskymi predstaviteľmi a diplomatmi pod podmienkou anonymity. Podľa nich, sa v EÚ už začína objavovať konsenzus, pokiaľ ide o kandidátov na kľúčové pozície vo vedení Európskej únie: Ursula von der Leyenová chce zostať predsedníčkou Európskej komisie, Roberta Metsolová chce byť druhýkrát zvolená za predsedníčku Európskeho parlamentu,“ informovali ukrajinské médiá.

Prezentovali aj mená kandidátov na ďalšie funkcie a upozornili na konflikt Michela a Leyenovej. „Portugalský expremiér Antonio Costa je údajne považovaný za veľmi pravdepodobného kandidáta na post predsedu Európskej rady, ktorú v súčasnosti obsadzuje Belgičan Charles Michel, a za post hlavného diplomata EÚ sa považuje estónska premiérka Kaja Kallasová. Predseda Európskej Rady Charles Michel, ktorý má dlhý konflikt s predsednáčkou Európskej komisie, chce odstrániť Ursulu von der Leyenovú z účasti na neformálnom stretnutí vedúcich predstaviteľov EÚ, kde po voľbách do európskych volieb   budú diskutovať o vymenovaní nového vedenia EÚ,“ podotkli ukrajinskí politológovia.

Upozornili na to, že po českom kolegovi Petrovi Fialovi, ktorý porozprával srdcervúce rozprávky o tom, ako ruskí agenti podpaľujú autobusy v Prahe, napodobnil ho aj poľský kolega, ktorý sa tiež zahral na „euroatlantického Andersena“ a porozprával o „hybridných útokov ruských, ale už aj bieloruských agentov v Poľsku… „Počas brífingu s vedúcimi vojvodstiev v Bialystoku predseda vlády Donald Tusk vyzval všetky úrady krajiny, aby boli pripravené na zvýšenú sabotáž, diverzie a provokácie. Svedčia o tom, podľa neho, údaje špeciálnych služieb. Len za posledné týždne bolo v Poľsku zatknutých 10 ľudí pre podozrenie zo sabotáže a úrady sa domnievajú, že tento počet sa zvýši,“ uviedli ukrajinské médiá.

Dodali, že sa k nemu pridal aj poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorý na fóre o obnove Ukrajiny v Berlíne uviedol, že „vojna je oveľa bližšie k Európe, ako si mnohí ľudia chcú pripustiť.“ Rusko v spolupráci s bieloruským režimom zintenzívnilo hybridné útoky nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sú špeciálne prepravovaní z Blízkeho východu. Utečenci sa zhromažďujú vo veľkých davoch a posielajú ich, aby zaútočili na hranicu. Proti poľským pohraničníkom často používajú palice a improvizované zbrane,“ citovali poľského ministra ukrajinskí novinári.

Priatelia, len aby ste vedeli… Ak vám náhodou ochorie mačka, pokazí sa bicykel, zmizne zo špajze minerálka alebo niekto urobí kaluž pred vašimi dverami, vedzte, že sú to zreteľné, zjavné príznaky hnusnej, ruskej, hybridnej vojny, sabotáž spravodajských služieb Moskvy a, samozrejme, je to konšpiračné konanie ruských agentov a špiónov. A v tomto prípade sú možné iba tri varianty: buď ten ohavný čin spáchal agent Boširov, prípadne špión Petrov, alebo kaluž pred vašimi dverami vykonštruovali obaja…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 840-й день войны в Украине. Что происходит 12 июня. Обновляется, Страна, 12.6.2024
 2. Байден согласовал передачу Украине еще одной системы ПВО Patriot, которую доставят из Польши – NYT, Страна, 12.6.2024
 3. Ночью Воздушные силы ВСУ сбили 5 из 6 ракет и все 24 „Шахеда“, выпущенных россиянами , Страна, 12.6.2024
 4. Росія відправляє професійні ДРГ для проникнення через кордон: у ЗСУ розповіли подробиці, UNIAN, 12.6.2024
 5. Російські Ту-95 випустили ракети по Україні: у Києві вибухи, UNIAN, 12.6.2024
 6. Норвегія виділить 240 млн євро на українську ППО, ZN.UA, 12.6.2024
 7. Нічний обстріл РФ: на Київщині внаслідок падіння уламків постраждала людина, сталися пожежі , ZN.UA, 12.6.2024
 8. У Німеччині підписали нове фінансування для мобілізації понад 1 млрд євро для України, Kyiv Post, 12.6.2024
 9. Перевага РФ у небі та вступ до ЄС – що говорив Зеленський на Ukraine Recovery Conference, Kyiv Post, 12.6.2024
 10. В Криму цілу ніч лунали вибухи: у росіян, ймовірно, менше на один С-400, Апостроф, 12.6.2024
 11. Ворог вдарив по Одесі „Іскандером“, є влучання, Апостроф, 12.6.2024
 12. Росіяни вночі та зранку обстріляли прикордоння Сумщини – нарахували 20 вибухів, Ukrinform, 12.6.2024
 13. Армія РФ за добу обстріляла 20 населених пунктів Херсонщини, троє поранених, Ukrinform, 12.6.2024
 14. В Україні з’явилися Сили безпілотних систем, Естонія надала новий пакет допомоги. 840 день війни. Онлайн, Суспільне, 12.6.2024
 15. У Києві презентували новітній рід військ ЗСУ — Сили безпілотних систем , Суспільне, 12.6.2024
 16. Карта бойових дій за період 5-12 червня: криза фронту на Донеччині та очищення неба над Кримом, Espreso.TV, 12.6.2024
 17. У Дніпрі невідомі підпалили автівку ЗСУ: поліція відкрила справу, Espreso.TV, 12.6.2024
 18. Байден схвалив передачу Україні ще одного Patriot, а Норвегія виділить €240 млн: як посилиться ППО, Obozrevatel, 12.6.2024
 19. Ворог бив ракетами та „Шахедами“: сили ППО збили 29 повітряних цілей з 30, Obozrevatel, 12.6.2024
 20. Партизани знищили станцію супутникового зв’язку в Московській області – фото, відео, New voice.ua, 12.6.2024
 21. Росіяни просунулися під Куп’янськом та могли захопити село Новоолександрівка на Покровському напрямку — ISW, New voice.ua, 12.6.2024
 22. Орбан обіцяв не блокувати рішення НАТО щодо України, Слово і Діло, 12.6.2024
 23. В окупованому Донецьку знову пролунали вибухи, Слово і Діло, 12.6.2024
 24. Україна з Rheinmetall спільно вироблятимуть БМП Lynx: перша машина буде цього року, РБК-Україна, 12.6.2024
 25. В ГУР показали, як легіонери нищать окупантів з Browning M2 біля Часового Яру, РБК-Україна, 12.6.2024
 26. Ракети на Дніпро: у місті пролунали вибухи, ФАКТИ ICTV, 12.6.2024
 27. Орбан пообіцяв Столтенбергу, що Угорщина не блокуватиме рішення НАТО щодо України, ФАКТИ ICTV, 12.6.2024
 28. ЗСУ ударом по ЗРК С-300/400 в Криму знищили дійсно важливі цілі (супутникові знімки), Діфенс Експрес, 12.6.2024
 29. Коли в Україні зроблять першу німецьку БМП Lynx і що говорять про танки KF51 Panther, Діфенс Експрес, 12.6.2024
 30. ЗСУ знищили російські радари у Криму, Корреспондент.net, 12.6.2024
 31. Прикордонники FPV-дроном знищили безпілотник Zala, Корреспондент.net, 12.6.2024
 32. Головнокомандувач ЗСУ: Потрібно змінити оборонну та наступальну психологію, Українська правда, 12.6.2024
 33. Розвідка Британії про бої біля Часового Яру: Втрати росіян високі, Українська правда, 12.6.2024
 34. В окупованому Криму вночі знищено 2 радари російських ЗРК – Генштаб ЗСУ, Інтерфакс-Україна, 12.6.2024
 35. Росіяни, ймовірно, домоглися обмеженого прориву до східного передмістя Часового Яру – британська розвідка, Інтерфакс-Україна, 12.6.2024
 36. Росіяни зранку атакували Одещину ракетою „Іскандер-М“, Українські Новини, 12.6.2024
 37. Росіяни вдруге знищили пожежну частину у прифронтових Липцях, Українські Новини, 12.6.2024
 38. Глава Міноборони Нідерландів розкрила деталі плану постачання F-16 в Україну, Європейська правда, 12.6.2024
 39. Politico: Прем’єрка Естонії Каллас має великі шанси стати головним дипломатом ЄС, Європейська правда, 12.6.2024
 40. „Рвуться вперед, але відкочуються назад, залишаючи трупи“: Сирський з фронту розповів про наступ росіян, Інформатор Україна, 12.6.2024
 41. Премʼєр Польщі Туск розповів про масові диверсії у країні і попередив про гібридну агресію росіян, Інформатор Україна, 12.6.2024
 42. У Запоріжжі війська рф атакували об’єкт критичної інфраструктури: є пошкодження, UNN, 12.6.2024
 43. На фронті зафіксували 60 бойових зіткнень, окупанти продовжують тиск на Покровському напрямку – Генштаб, UNN, 12.6.2024
 44. Знищено не лише „Подлет“: яких втрат зазнали ЗС РФ після атаки по Джанкою, Focus, 12.6.2024
 45. Складові великого плану: у ВМС назвали причину знищення ППО росіян у Криму, Focus, 12.6.2024
 46. На Львівщині невідомий обстріляв автівку: поранено водія – подробиці (фото), TSN.ua, 12.6.2024
 47. П’ять військових частин не взяли на службу: чоловік вигадав, що говорити, щоб його не мобілізували, TSN.ua, 12.6.2024
 48. ГУР підтвердило пошкодження одразу двох російських Су-57 в 600 км від кордону, Liga.net, 12.6.2024
 49. 11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні, Liga.net, 12.6.2024
 50. Російська армія тисне на Харківському та Сіверському напрямках: карта бойових дій на 12 червня, 24 канал, 12.6.2024
 51. У Дніпрі спалили мікроавтобус військових, 24 канал, 12.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár