Budúcoročné inflačné repete je objektívna realita

Doteraz boli investori zvyknutí, že po zvýšení úrokovej sadzby v americkej centrálnej banke sa o pár dní zvýšila aj úroková sadzba v ECB, čo sa tento mesiac nestalo. Prečo teda šéf Federálneho rezervného systému J. Powell nedal dvanásty krát pokyn na ich zvýšenie a šéfka ECB Ch. Lagardová ich po desiaty krát dala? Pre poriadok veci si pripomeňme, že terajší úrok je na druhej strane Atlantiku v pásme 5,25-5,5 percenta, zatiaľ čo ECB ich teraz zvýšila na 4,5 percenta. Má ECB na peňažnom trhu viac nekrytých peňazí a potrebuje ich stiahnuť preto aby sa inflácia nezvyšovala, alebo potrebuje posilniť výmenný kurz eura voči doláru a takto by sme mohli špekulovať? Ani jedno ani druhé. ale vo vzduchu visí ďalší dôvod na zvyšovanie inflácie, na ktorý sa chce Fed lepšie pripraviť ako ECB, ktorým je očakávaný rast cien ropy z dôvodu, že krajiny OPEC sa rozhodli znížiť jeho ťažbu a teda aj jeho ponuku, čo bude určite viesť k zvýšeniu ceny ropných produktov. Medzi ďalšie rizika zvyšovania inflácie je ruský zákaz vývozu motorovej nafty na dobu neurčitú vraj z dôvodu stabilizácie domáceho trhu s výrobkami ropy, pričom sa nevylučuje, že to môže súvisieť aj s poklesom kurzu rubľa, či potrebou zabezpečenia pravidelnej údržby energetických zariadení.

Rozdielne dôsledky menových opatrení

Investori určite spozorneli aj v súvislosti s oznámením americkej centrálnej banky, že terajšia úroková sadzba sa do polovice budúceho roka nebude meniť, práve naopak počíta sa so zvýšením minimálne o 0,5 percenta, čo ich zaskočilo. Napokon ide o zlú správu pre všetkých, ktorí si peniaze potrebujú požičať, čo sú nielen podnikatelia ale aj domácnosti v prípade kúpy bytu, či predmetov dlhodobej spotreby a samozrejme verejné rozpočty, ktorých financovanie cez emitované štátne dlhopisy budú stále drahšie. V súvislosti s tým však treba povedať, že menové politiky oboch centrálnych bánk sú v menšom chaose, keďže nevedia či majú dať prednosť brzdeniu inflácie alebo podporovať hospodársky rast, čo sa zvyšovaním úrokovej sadzby aj navzájom vylučuje. Pokiaľ ide o dôsledky doterajších menových opatrení, tak podľa vývoja HDP a inflácie je na tom lepšie americká, keďže inflácia v USA je na úrovni 3,7 percenta a rast HDP na úrovni 2,4 percenta, zatiaľ čo na starom kontinente je dnes priemerná inflácia na úrovni 5,2 percenta a hospodársky rast na úrovni 0,1 percenta. V tomto roku by tak americká centrálna banka nemala zvyšovať svoju úrokovú sadzbu, ale nahlas nám vopred hovorí, že v nasledujúcich dvoch rokoch počíta so zvýšením aspoň o 0.5 percenta ročne. Ak ECB nebude zvyšovať úrokovú sadzbu znamená, že výmenný kurz eura voči americkému doláru poklesne, čo môže byť zle pre naše importy, ale dobre pre naše exporty. Zvyšovanie úrokovej sadzby ale znamená zvyšovanie nákladov na predmet podnikania, z dôvodu čoho bude podnikom klesať zisk. Kto bude najmenej spokojný sú ale strážcovia verejných financií, keďže výnosy zo štátnych dlhopisov budú vyššie a teda aj naše náklady na prefinancovanie štátneho dlhu. Kto sa bude tešiť najviac sú investori do bankových a podnikových dlhopisov, ktorých výnosy určite budú vyššie.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply