Čaká nás postupné zdražovanie potravín a energií

Ľudia sa už tak nezásobujú potravinami, ako kedysi. Ekonómovia si všimli, že do obchodov chodíme zriedkavejšie, dávame však prednosť väčším nákupom. Odborníci zároveň upozorňujú, že zákazníci by sa mali pripraviť na postupné zdražovanie potravín. Rastú totiž ceny poľnohospodárskych produktov ale aj energií. Zdražovanie by malo dosiahnuť svoj vrchol v polovici budúceho roka.

Slovensko ide do vlny zdražovania potravín. Poľnohospodári podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha nemajú na výber. Stúpajú im náklady.

Po avizovanom zvyšovaní cien pekárenských výrobkov je možné očakávať aj rast ceny mlieka a neskôr i ďalších komodít. Po valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) to skonštatoval Emil Macho, ktorý bol v utorok opätovne zvolený za predsedu agropotravinárskej samosprávy.

Macho upozornil, že nožnice nákladov a výnosov sa začínajú čoraz viac roztvárať. „Náklady slovenským poľnohospodárom a potravinárom neustále stúpajú. Dane, náklady na prenájom pôdy, energie a všetky ďalšie náležitosti sa zvyšujú spolu s nákladmi na COVID-19. Ceny potravín pritom stagnujú a my momentálne nemáme inú možnosť, iba ich zvyšovať,“ uviedol Macho.

Podľa jeho slov je nutné, aby sa k snahe slovenských producentov potravín pripojila aj podpora štátu. „Naďalej sa nenapĺňa deklarovaná podpora vlády SR v oblasti obnovy domáceho výrobného a spracovateľského segmentu. Musíme povedať, že slovenskí poľnohospodári a potravinári nedostali za pandémiu ani euro, respektíve minimálnu pomoc. Takže o nejakej konkurencieschopnosti v rámci európskeho spoločného trhu nemôžeme hovoriť,“ skonštatoval Macho.

V budúcom roku s najvyššou pravdepodobnosťou nevyhneme ani zdražovaniu energií. Úrady už teraz avizujú minimálne 15-percentné zdraženie elektriny. Podľa odborníka na energetiku Jána Pištu pôjde hore aj plyn, na faktúrach sa môže prejaviť až 30-percentným nárastom. Situáciu teraz drží v rukách vláda a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Dá sa ešte zabrániť prudkému zdražovaniu?

Masívne zdraženie energií od začiatku roka 2022 očakávajú odborníci aj úrady. Ceny u nás určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý sa vyjadril jasne. „Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni asi až 15 %,“ informoval hovorca úradu Radoslav Igaz.

Podobný rast cien elektriny odhadujú aj odborníci. „Domácnosti si za elektrinu priplatia možno 15 až 20 percent. Závisí to podľa tarify. V prípade, že je domácnosť jednotarifná a platia 200 eur ročne, tak zaplatia pravdepodobne 230 až 240 eur,“ uviedol odborník na energetiku Ján Pišta. Hlbšie do vrecka siahnu tie domácnosti, ktoré si elektrinou aj kúria. Ak ročne na faktúrach zaplatia okolo 600 eur, musia počítať so zvýšením výdavkov okolo 120 eur.

Pri plyne odborník odhaduje zdraženie aj  viac ako o 15 percent, dokonca 25 až 30 percent. No podobne ako pri elektrine budeme koncové ceny na rok 2022 poznať až v novembri.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Zákazníci by sa mali pripraviť na zdražovanie potravín, upozorňujú odborníci, TA3, 22.9.2021

2./ Takéto ZDRAŽENIE energií tu ešte nebolo: Pozrite, koľko si priplatíte za ELEKTRINU a PLYN! 1pluska.sk, 27.8.2021

3./ Farmári: Slovensko čaká ďalšie zdražovanie potravín, Euractiv,sk, 8.9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár