Český najvyšší súd zrušil povinnosť nosiť respirátory v obchodoch a v hromadnej doprave

Aktuálne opatrenie českého ministerstva zdravotníctva o povinnosti nosenia respirátorov vo vnútorných verejných priestoroch: v obchodoch, nemocniciach, reštauráciách a hromadnej doprave nie je dostatočne odôvodnené. Rozhodol o tom v utorok 27. júla český Najvyšší správny súd s tým, že rezort má na úpravu nariadenia tri dni. Ďalšie nariadenie Ministerstva zdravotníctva tak neobstálo pred Najvyšším správnym súdom. Rezort ho chce prepracovať tak, aby nosenie respirátorov bolo ďalej platné.

„V právnom štáte nie je možné, aby moc výkonná nerešpektovala jasne vyjadrený názor súdu a kládla prekážky súdnej moci pri dbaní na dodržiavanie zásad demokratického právneho štátu, ktorý je založený na úcte k právam a slobodám človeka a občana,“ konštatoval súd.

Podnet na súd podala fyzická osoba trpiaca dlhodobým ochorením dýchacieho systému, ktorá má zároveň vysokú hladinu protilátok po prekonaní ochorenia Covid-19. Nosenie respirátora tejto osobe podľa jej vlastných slov ohrozuje zdravie viac než jeho nenosenie. Na webe súdu bolo zverejnené nasledovné odôvodnenie.

„Keď odporca (Ministerstvo zdravotníctva) nie je napriek opakovaným výhradám súdu schopný splniť požiadavku odôvodnenia vydávaných mimoriadnych opatrení, je úlohou súdu, aby takéto opatrenie zrušil pre nepreskúmateľnosť, prípadne deklaroval jeho nezákonnosť, ak už stratilo platnosť,“ uviedol v rozhodnutí sudca Petr Mikeš.

„Takýto postup nie je prejavom prehnaného súdneho aktivizmu, ale ide o rešpektovanie požiadavky zákonodarcu na riadne odôvodnenie mimoriadnych opatrení, ktoré významnou mierou zasahujú do práv a oprávnených záujmov osôb,“ doplnil.

Platnosť uvedeného nariadenia skončí podľa rozsudku tri dni potom, čo nadobudne verdikt právoplatnosť. To sa stane, keď bude rozhodnutie súdu doručené Ministerstvu zdravotníctva. To plánuje v tejto lehote odôvodnení mimoriadneho opatrenia doplniť tak, aby vyhovelo námietke súdu a nariadenie tak bolo ďalej platné.

Autorka: Diana Dvorská je blogerka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Súd zrušil nosenie respirátorov v obchodoch a v hromadnej doprave, Seznamzpravy.cz, 27.7.021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár