Čína vs. USA. „Vy u nás a my u vás“

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Archív

Tlačové agentúry priniesli v utorok správu, že malá stredoamerická krajina Salvádor nadviazala diplomatické vzťahy s Čínou na úkor vzťahov s Taiwanom. Inými slovami, vláda v San Salvadore sa podrobila naliehaniu Pekingu, aby prijala jeho doktrínu jednej Číny a uznala Čínsku ľudovú republiku (ČĽR) ako jediného nositeľa čínskej štátnosti. Z tohto dôvodu Salvádor prerušil diplomatické styky s ostrovnou Čínskou republikou (Republic of China), známejšou pod menom Taiwan.
Nejde o Taiwan
Z rýdzo hospodárskeho hľadiska je tento pragmatický krok pochopiteľný. Merané paritou kúpnej sily, Čína je hrubým objemom tvorby HDP najväčšou ekonomikou sveta, i keď v prepočte tvorby HDP na obyvateľa mnohonásobne zaostáva hodnotou 16,624 dolárov za Taiwanom (49,827 dolárov).
Konzumenti masmediálnych správ hlavného prúdu sa môžu ešte dozvedieť, že „Peking považuje Taiwan za súčasť čínskeho územia a snaží sa ho medzinárodne izolovať.“ TASR na ilustráciu poznamenáva, že „Tohto roku už diplomatické vzťahy s Taiwanom prerušili Burkina Faso a Dominikánska republika.“ Dodajme, že nasledovali príklad Panamy a Dominikánskej republiky, ktoré nedávno tiež diplomaticky uznali ČĽR. Z údajov dostupných na Wikipédii vysvitá, že zatiaľ čo pred 50 rokmi diplomaticky uznávalo ČĽR len 48 krajín a Taiwan až 71 štátov, v auguste 2018 sa tento pomer obrátil v prospech ČĽR tak vyhrotene, že 23-miliónovému ostrovnému Taiwanu, ktorý stredovekí portugalskí moreplavci nazývali Formosa („krásny ostrov“), ostalo verných len 17 štátov sveta. Desaťnásobne menej ako ich má mohutná ČĽR.
Pozornejší komentátori si všimli, že bohatý Taiwan sa snaží udržiavať priazeň zostávajúcej hŕstky verných pomerne štedrými investíciami alebo výhodnými pôžičkami. Minulý mesiac spustilo prevádzku medzinárodné letisko Argyle International Airport v karibskom štátiku Svätého Vincenta a Grenadíny. Leží pri severnom pobreží Južnej Ameriky a jeho necelých 120 tisíc obyvateľov spadá pod britskú korunu. Dôležité pritom je, že ide o pobrežie na ropu bohatej Venezuely stojacej na pokraji proamerického prevratu. Taiwan vyfúkol Číne úverom poskytnutým vláde Svätého Vincenta na vybudovanie letiska príležitosť uchytiť sa neďaleko Venezuely a odradzovať nepriamo jastrabov z Pentagónu od dobrodružných plánov.

Malý blahobytný Taiwan nesúperí v ďalekom Karibiku s Čínou priamo, ale ako vykonávateľ strategických záujmov svojho amerického protektora. Spojené štáty považujú oblasť Karibiku a Strednej Ameriky za zónu svojho vplyvu, kam si nechcú už od začiatku devätnásteho storočia vpúšťať cudzích kohútov, či už zo západnej Európy, Ruska, alebo najnovšie z Číny.
Vláda v Pekingu preto nevytíska zo „zadného dvora“ Spojených štátov ani tak Taiwan ako samotné Spojené štáty. Po nátlaku Pekingu sa vzdala v tomto regióne diplomatických stykov s Taiwanom Dominikánska republika a Panama. Tento mesiac pribudol Salvador. Tu je poloha Panamy a Salvadoru na mape Strednej Ameriky. https://sk.wikipedia.org/wiki/Stredn%C3%A1_Amerika

Dominikánska republika sa nachádza spolu s Haiti na ostrove, ktorý susedí s Kubou.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Dominican_Republic_(orthographic_projection).svg


Čínska pavučina
Prečo sú Karibik a Stredná Amerika dôležité pre Čínu? Pretože globálne námorné obchodné trasy na osi východ-západ-východ pretínajú dosiaľ strednú Ameriku len v Panamskom prielive a ten praská vo švíkoch. Americké investičné kruhy nalievajú kapitál do rozšírenia panamských preplavných kapacít. Čínsky a ruský kapitál sa pokúša prebrať kontrolu nad projektom výstavby nového prieplavu cez Nikaraguu. Salvador s ňou susedí, a to navyše v zálive Fonseca, kde sa Číne podľa všetkého tromfla taiwanských investorov pri zvažovaní modernizácie a rozvoja prístavu La Unión. Taiwanská tlač vyjadruje znepokojenie nad možnosťou, že by tam Čína postavila vojenskú základňu.
Bola by prvou na západnej pologuli. V každom prípade si Čínska ľudová republika viditeľne upevňuje predpolie v oblasti, cez ktorú majú v nastávajúcich desaťročiach prechádzať plavebné obchodné trasy medzi Pacifikom a Atlantikom v oboch smeroch v rámci chystanej čínskej sústavy nových hodvábnych ciest. Majú popretkať nielen Áziu, Európu a Afriku, ale obopnúť celú zemeguľu.
Ak sa Číne podarí postaviť na čelo globalizačných procesov a medzinárodného obchodu, bude môcť začať obsadzovať karibské predpolie USA pomocou premyslenej obchodno-investičnej iniciatívy, proti ktorej sa Washingtonu ťažko niečo medzinárodnoprávne namieta. Peking mu nechá do istej miery ochutnať jeho vlastnú medicínu v podobe odpovede na úsilie Pentagónu o prenikanie do Juhočínskeho mora, do zraniteľného podbrušia Číny pod zámienkou ochrany plavebných trás medzinárodného obchodného loďstva.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Un-el-salvador.png
Mapa Salvadoru:

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár