Členstvo Švédska v NATO na váhe – najvyšší maďarský poslanec

obrázok: © Mahmut Serdar Alakus / Anadolu Agency / Getty Images

Budapešť nepotrebuje spojenca, ktorý by ju obviňoval z demokratických zlyhaní, povedal predseda parlamentu

Popredný maďarský poslanec spochybnil, či by jeho krajina mala ratifikovať členstvo Švédska v NATO po tom, čo Štokholm obvinil východoeurópsky národ z potláčania demokracie.

V rozhovore pre televíznu stanicu HiR v piatok predseda maďarského parlamentu Laszlo Kover pokarhal Štokholm za film, ktorý v roku 2019 zverejnila Švédska vzdelávacia vysielacia spoločnosť (UR), ktorý kritizoval to, čo označil za zlý stav demokracie v Maďarsku.

„Nie je isté, že musíme o tejto [ratifikácii členstva pre Švédsko] hlasovať. Myslím si, že nepotrebujeme spojenca, ktorý by mal o nás a našom vlastenectve rovnaký názor, aký odráža tento malý film,“ uviedol Kover.

Desaťminútové video vyvolalo odpor aj od maďarského ministra zahraničných vecí Petra Szijjárta. Diplomat minulý týždeň napísal svojmu švédskemu kolegovi Tobiasovi Billstromovi, v ktorom vyjadril pobúrenie nad tým, čo nazval „vážnymi obvineniami“ a dezinformáciami, ktoré sa šíria medzi švédskymi študentmi.

„Vyzývate našich poslancov, aby ratifikovali váš vstup do NATO, pričom ich naďalej obviňujete, ako keby zničili demokraciu v Maďarsku,“ povedal Szijjártó. Tvrdil, že tieto snahy si navzájom odporujú a „určite [nepomáhajú]“ pri vydláždení cesty pre prípadné členstvo Švédska vo vojenskom bloku vedenom USA.

UR odpovedal na obvinenia tým, že trval na tom, že film je „dôležitejší ako kedykoľvek predtým“, zatiaľ čo generálny riaditeľ vysielateľa Kalle Sandhammar povedal, že spoločnosť by sa nemala báť kritiky. Tvrdil, že je „veľmi ľahké [film] obhájiť“, pričom tvrdil, že je založený na „dôveryhodných a jasne hlásených zdrojoch“.

Švédsko a severský sused Fínsko požiadali o vstup do NATO v máji 2022 po začiatku ukrajinského konfliktu. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo plnohodnotným členom bloku, pristúpenie Švédska ešte musí ratifikovať Maďarsko a Turecko.

Ankara už dlho požaduje, aby Štokholm zasiahol proti skupinám, ktoré považuje za teroristické, ako podmienku ratifikácie. Budapešť medzitým opakovane odsúdila to, čo nazýva „nehanebné lži“ šírené Švédskom o stave maďarskej demokracie. V dôsledku toho sa maďarskí poslanci viac ako rok zdráhali uskutočniť ratifikačné hlasovanie.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Sweden’s NATO membership in the balance – top Hungarian MP, 18. September 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply