Deutsche Welle: V Nemecku oznámili obnovenie priamych investícií do Ruska

Foto: Deutsche Welle - Výrobný proces v závode Knauf v Moskovskej oblasti

Vzťahy Ruska  a Európskej únie, ako aj jej najsilnejšej členskej krajiny EU – Nemecka, nie sú najlepšie. Zapríčiňujú to politické nezhody a navyše aj opäť začínajúca fraška „Navaľnyj“. Napriek tomu nemecké spoločnosti ochotne investujú do Ruska a naznačujú, že politika je síce politika, ale biznis je biznis. Túto skutočnosť musel uznať aj mediálny gigant Deutsche Welle, ktorého v žiadnom prípade nemôžme upodozrievať z fandenia Rusku, pretože už desaťročia šíri rusofóbskú propagandu.

Deutshce Welle uviedol, že investície nemeckého biznisu do Ruska a to aj napriek pandémii koronavírusu a protiruským sankciám, v treťom štvrťroku tohto roka dosiahli takmer 700 miliónov eur. Odvoláva sa na informácie, ktoré zverejnila Nemecko-ruská obchodná komora. Pre Deutsche Welle je to dosť prekvapivé.

„Napriek kríze spojenej s pandémiou a západnými sankciami voči Moskve, investície nemeckého biznisu do Ruska aj naďalej zostávajú na pomerne vysokej úrovni. V treťom štvrťroku roku 2020 nemecké spoločnosti investovali do Ruska takmer 700 miliónov eur, uviedla v sobotu 19. decembra agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Nemecko-ruskej obchodnej komory. Ukazovateľ za prvé tri kvartály tohto roka dosiahol cca 1,3 miliardy eur,“ uvádza Deutsche Welle.

„Priame investície nemeckých firiem do Ruska „sa nečakane mohutne obnovili“, uviedla organizácia, ktorá sa vo svojej analýze opiera o údaje Nemeckej federálnej banky. Spoločnosti dokázali kompenzovať prepad investícií v druhom kvartáli, zapríčinený pandémiou koronavírusu,“ cituje Deutsche Welle predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti OMV a predsedu Nemecko-ruskej obchodnej komory Rainera Seeleho.

Poukázal na to, že úroveň investícií do Ruska ovplyvňujú sankcie EÚ uvalené za „anexiu“ Krymu a „miešanie sa“ Ruska do konfliktu na východe Ukrajiny. Nemecké spoločnosti napriek tomu vidia v Rusku mimoriadne perspektívny trh, uvedomujú si jeho obchodný potenciál a chcú spolupracovať s krajinou s takmer 150-miliónovým obyvateľstvom. Za veľkú výhodu považujú aj „zdravý štátny rozpočet Ruska a jeho veľmi nízky štátny dlh.“

Pripomenul, že nemecké spoločnosti v súčasnosti v Rusku realizujú niekoľko významných investičných projektov. Napríklad výrobca poľnohospodárskej techniky spoločnosť Claas rozširuje výrobu kombajnov v meste Krasnodar na juhu Ruska. Spoločnosť Knauf, ktorá sa špecializuje na stavebné materiály investovala 50 miliónov eur do otvorenia novej výrobnej linky v okolí Petrohradu. Podobnú sumu do rozšírenia svojho biznisu v Rusku investovalo aj vedenie spoločnosti Globus, ktorá vlastní niekoľko sietí hypermarketov.

Deutsche Welle uvádza údaje Nemecko-ruskej obchodnej komory, ktorá podotkla, že dokonca v tomto krízovom roku dokázala rozšíriť svoje pozície v Rusku a potvrdila svoje postavenie „najväčšej zahraničnej ekonomickej spoločnosti v Rusku.“ Zdôrazňuje, že počet členov tejto komory narástol o viac ako 10 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku a dosiahol počet približne 1000 členov. Nemecko-ruská obchodná komora podotkla, že v súčasnosti je v Rusku zaregistrovaných cca 4 tisíc nemeckých spoločností, ktoré spolupracujú s ruskými partnermi.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) В Германии заявили о восстановлении прямых инвестиций в России, Deutsche Welle, 21.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply