Dištančné vzdelávanie dalo zabrať učiteľom a študentom

· Čas čítania: 3 min.

Keď sa v parlamente zastúpené politické strany nevedie dohodnúť na zostavení koaličnej vlády, ktorá by získala väčšinovú dôveru, môže v našom prípade prezidentka ako krajné riešenie menovať úradnícku vládu, ktorá má obmedzený mandát na dobu určitú. Ministerstvo školstva už oznámilo že  v tomto školskom roku nebudú klasické maturity, ale maturitná známka sa určí spriemerovaním známok z maturitných predmetov za isté sledované obdobie, čo nie je nič iné ako úradnícka maturita. Či je príčinou pandémia alebo nedostatočná pripravenosť budúcich maturantov zvládnuť obvyklí maturitný rituál, keďže dištančná forma vzdelávania na diaľku nemohla nahradiť ich fyzická prítomnosť v školskej lavici, nebudeme špekulovať.

Spomínaná forma vzdelávania nielen že odhalila fungovanie počítačových systémov schopnosti komunikácie učiteľa so študentom, do ktorých sme aj investovali  nemalé európske finančné prostriedky, ale aj poukázala na to, že niekoľko tisíc detí nemá u nás zabezpečený prístup k on-line vzdelávaniu

O tom, že boli problémy s nedostatočným počítačovým vybavením, resp. sa nevedelo s ním pracovať, nebol dostatočne rýchly internet, alebo študenti nie vždy reagovali na správy posielané učiteľom, chýbal kontakt s rodičmi a pod., sa väčšinou prehliadalo. O spravodlivosti hodnotenia, či známka je skôr vedomosť rodiča alebo skúšajúceho študenta, netreba diskutovať.

Zjednotené financovanie školstva

Distančné vzdelávanie je pokračovaním narastajúcej devastácie vzdelávania a nepodarilo sa ju zastaviť žiadnemu z doterajších ministrov, keďže na reformy okrem zvyšovania miezd pedagogickým pracovníkom nezvýšilo. Ani na zásadnú zmenu systému vzdelávania a ani na vzdelanostnú úroveň študentov, čo dokazujú rôzne medzinárodné porovnania. Školstvo naďalej ostáva najviac kritizovaným odvetvím z viacerých dôvodov.

Niektorí hovoria, že na vine sú vraj učitelia, ktorí učia len to čo vedia a nie to čo potrebuje trh práce a ich mzdy nie sú motivačné na to, aby sa po skončení pedagogického vzdelania zapojili do vyučovacieho procesu. Iní hovoria, že študenti zneužívajú existujúci stav, že do niektorých učebných odboroch sa namiesto výberu robí nábor a tak môžu absolvovať školu bez väčšej námahy, k čomu napomáha odpisovanie správnych odpovedí z internetových stránok. O tom, že väčšina absolventov nepracuje v odbore ktorý študovala, sa dlhodobo vie a preto si aj kladieme otázku, či úradnícka maturita by nemohla byť štandardom vzdelanostného systému, ktorý by výrazným spôsobom šetril naše verejné financie?

Čo je ešte horšie, že ten kto má vyššie ambície odchádza študovať do zahraničia, s čoraz väčšou pravdepodobnosťou tam zostane po nadobudnutí vzdelania aj pracovať. Ak teda zamestnávatelia potrebovali aj absolventov škôl, boli nútení zabezpečiť im celú radu odborných školení, čo samozrejme zvyšovalo náklady ich podnikania. A tak všetci očakávame, čo dokument Moderné školstvo, ktoré s 12 bodmi rezortné ministerstvo  už pripravilo  nášmu školstvu, napokon prinesie. Jeho súčasťou je hodnotene pedagógov v závislosti od vyučovaného predmetu, otvorenie trhu s učebnicami ako aj zjednotenie financovania všetkých škôl pod Ministerstvo školstva. Ako to napokon dopadne si musíme počkať, keďže z distančného vzdelávania sú už otrávení všetci.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár