„Dôvera k doláru proste padá“, povedal Putin na ekonomickom fóre

Tagged With: , , , Add Comment

Ruský prezident Vladimir Putin počas Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra pri pléne hovoril o potrebe zmeniť úlohu dolára vo svete

Dôvera k doláru vo svete padá,” vyhlásil počas svojho vystúpenia ruský prezident a dodal, že je potrebné zmeniť úlohu dolára vo svete, ktorý sa zmenil na nástroj tlaku emitenta (USA) na celý svet.

Čo sa týka financií, spomeniem: hlavné globálne inštitúty tu boli vytvorené ešte v rámci Brettonwoodského systému pred 75 rokmi. Jamajský valutový systém, ktorý ho pred 70 rokmi nahradil, potvrdil prioritu dolára. Vo svojej podstate ale nevyriešil hlavné problémy: po prvé ide o rovnováhu valutových vzťahov a obchodnej výmeny. Od tej doby sa objavila nová ekonomická centra, vyrástla dôležitosť regionálnych mien, zmenila sa rovnováha síl a záujmov,” povedal Putin.

Je očividné, že tieto hlboké zmeny vyžadujú adaptáciu medzinárodných finančných organizácií, zmenu role dolára, ktorý sa, keď sa stal svetovou rezervnou menou, zmenil dnes na inštrument tlaku krajiny, ktoré ho emituje, na celý zvyšný svet. Mimochodom, z môjho pohľadu je veľkou chybou americkej finančnej moci, ale aj politických centier to, že samy ničia svoje prednosti, ktorý boli vytvorené tým brettonwoodskymi systémom – dôvera k doláru proste padá,” dodal prezident.

Všetkým vnucovanie model nadvlády USA je cesta k nekonečným konfliktom, vojnám – a to nielen obchodným. Sú to boje všetkých proti všetkým bez pravidiel,” vyhlásil ruský prezident.

USA slovami Vladimira Putina rozširujú svoju jurisdikciu na celý svet, čo protirečí logike normálnych medzinárodných vzťahov a úlohám, ktorým bude svet čeliť v budúcnosti.

Dnes pred nami vznikajú dva scenáre ďalšieho vývoja situácie. Prvým je prerod univerzálneho modelu globalizácie, jeho zmena na paródiu, na karikatúru seba samého. Spoločné medzinárodné pravidlá sa budú rušiť zákonmi, administratívnymi a súdnymi mechanizmami jednej krajiny alebo skupiny vplyvných krajín, ako to robia dnes, a to hovorím s ľútosťou, Spojené štáty, keď rozširujú svoju jurisdikciu na celý svet,” povedal ruský prezident.

Takýto model nielen že protirečí logike normálneho medzinárodného správania, ktoré vzniká v reáliách zložitého multipolárneho sveta, ale to hlavné – nie je zodpovedajúci pre úlohy budúcnosti,” dodal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v pléne Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Prvé Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum sa konalo v roku 1997. Tohtoročného Petrohradského fóra sa zúčastnili napríklad čínsky líder Si Ťin-pching, bulharský prezident Rumen Radev či slovenských premiér Peter Pellegrini, ďalej arménsky premiér Nikol Pašinjan a generálny tajomník OSN António Guterres.

Zdroj: Sputnik

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis